Prawo.pl

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę będzie jednak konieczne

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Rząd nie rezygnuje z pomysłu wydawania zezwoleń na pracę, w przypadku gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terytorium RP na podstawie umowy o pracę. W najnowszej wersji projektu wymóg zawarcia umowy o pracę z polskim podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi pozostał i został zapisany art. 28, choć zniknął z przepisu o udzielaniu zezwolenia, o którym mowa w art. 6. Pozostał też wymóg zatrudnienia cudzoziemca na etacie na oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Grażyna J. Leśniak
24.10.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Do 14 stycznia 2025 r. na obszarze, na którym obowiązywał stan klęski żywiołowej, w dalszym ciągu nie mogą być zarządzane kolejne wybory, ani wybory, które powinny się odbyć, a nie zostały zarządzone z uwagi na obowiązywanie stanu nadzwyczajnego – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.
Robert Horbaczewski
24.10.2024
Wybory Powódź
​W liście do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do dnia 1 stycznia 2026 r. Pozwoli to na lepsze dostosowanie się rynku do nowych wymogów, zbudowanie większej świadomości konsumentów oraz uwzględnienie potencjalnych uwag i postulatów płynących również ze strony władz samorządowych.
Ret
24.10.2024
Środowisko Rynek i konsument

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Mimo rosnącej roli digitalizacji, większość Centrów Usług Wspólnych wciąż polega na tradycyjnych narzędziach obsługi jednostek, m.in. papierowym obiegu dokumentów. Chociaż wiele CUW z sukcesem wdrożyło nowoczesne technologie, nadal istnieją wyzwania związane z pełną integracją systemów, bezpieczeństwem danych oraz finansowaniem. A cyfryzacja procesów to większa efektywność, redukcja kosztów, przyspieszenie obsługi.
Robert Horbaczewski
24.10.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Dr hab. Justyna Wasil z UMCS została laureatką nagrody w XXII edycji dorocznego Konkursu „Samorządu Terytorialnego” im. prof. Michała Kuleszy, którą wręczono podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 23 października. Tym razem jury nagrodziło najlepszą książkę z zakresu samorządu terytorialnego wydaną w 2023 r., a nie jak do tej pory - najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie oraz licencjackie.
Hanna Hendrysiak
23.10.2024
Samorząd terytorialny
Wyrok TSUE z 22 października w sprawie C-652/22 potwierdził przypuszczenia poparte wyrażonym w marcu br. stanowiskiem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Anthony’ego Collinsa. Dotyczyły one możliwości wykluczenia z udziału w postępowaniach o zamówienia publiczne podmiotów z krajów spoza UE, z którymi nie zostały zawarte umowy dopuszczające - pisze Kamila Jachnik-Czarnecka, radca prawny.
Kamila Jachnik-Czarnecka
23.10.2024
Zamówienia publiczne Prawo europejskie
W związku z wprowadzonymi w czasie trwania powodzi ograniczeniami wykonywania świadczeń tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu, jednostki opieki zdrowotnej nie miały możliwości ich realizacji z przyczyn niezależnych od nich – wyjaśnia resort zdrowia. Z tego powodu proponuje przedłużenie terminu rozliczeń zaliczek do końca 2025 roku. Projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej trafił do konsultacji publicznych.
Monika Stelmach
23.10.2024
Opieka zdrowotna Powódź
W miastach, w których liczba mieszkańców jest wyższa niż 100 tysięcy, wprowadzony zostanie obowiązek ustanawiania stref czystego transportu, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą też transportu zeroemisyjnego.
Robert Horbaczewski
23.10.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych nie wyklucza po dwóch latach działania tzw. programu samochodowego jego modyfikacji. Na razie mogą skorzystać z niego tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Jednak możliwość dofinansowania do zakupu samochodu byłaby bardzo przydatna także dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu, mogliby np. pozostać aktywni na rynku pracy.
Beata Dązbłaż
23.10.2024
Niepełnosprawność
Jednym z uprawnień pracowniczych, które wprowadziły znowelizowane przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, jest ochrona przed koniecznością pracy w godzinach nadliczbowych oraz delegowania poza stałe miejsce pracy. Niedopuszczalne jest narzucenie ich bez zgody pracownika wyrażonej w postaci pisemnej lub elektronicznej. Taka zasada obowiązuje do końca roku.
Marek Rotkiewicz
23.10.2024
Prawo pracy Powódź
Od 1 października, przez trzy tygodnie, rodzice złożyli 331,2 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło 336,7 tys. dzieci – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest „Aktywnie w żłobku”, o które zawnioskowało 160,3 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2024
Domowe finanse Prawo pracy
Budynki mieszkalne i ich części, przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, jeśli służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, przewidzianej dla działalności gospodarczej. Istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 2/24).
Wiesława Moczydłowska
22.10.2024
Podatki i opłaty lokalne
Termin na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wynosi 5 lub 10 dni. Prawnicy uważają, że w tak krótkim czasie trzeba stawać na rzęsach, by zebrać komplet dowodów i przygotować dobre pismo. Często to się nie udaje, co kończy się jego oddaleniem. KIO uważa, że to burza w szklance wody. Brakujące dowody można dostarczyć przecież aż do zamknięcia rozprawy, a ze statystyk wcale nie wynika, że z odwołaniami jest jakiś problem - wręcz odwrotnie, ich liczba rośnie.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.10.2024
Zamówienia publiczne
Na gruncie obecnej ustawy o doręczeniach elektronicznych uczelnie niepubliczne oraz federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki są uznawane za podmioty niepubliczne. W najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy resort cyfryzacji zrównał te podmioty z uczelniami publicznymi. Uzasadnia, że ze względu na zadania realizowane przez te podmioty nie ma potrzeby ich różnicować.
Robert Horbaczewski
22.10.2024
Stymulacja inwestycji związanych z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz rozwój gospodarczy wschodniej Polski – takie cele przyświecają planowanej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.
Tomasz Ciechoński
21.10.2024
Prawo gospodarcze Wojsko
Będzie nowy sposób naliczania dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT i CIT. Dochody JST nie będą zależały od zmian w systemie podatkowym, ale od tego, jakie dochody mają mieszkańcy - zakłada nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 mld złotych. W poniedziałek zmiany podpisał prezydent RP, Andrzej Duda.
Robert Horbaczewski
21.10.2024
Finanse publiczne Finanse samorządów

Lewiatan: Płace Polaków nadal szybko rosną

Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło nominalnie o 10,3 proc. i wyniosło 8140,98 zł brutto. Przeciętne zatrudnienie było niższe o 0,5 proc. i osiągnęło 6462,4 tys. etatów - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - ważny krok w sporze dotyczącym infrastruktury kolejowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie
Kwestia dotycząca polskiego zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości, poza bezpośrednim przełożeniem na polskich podatników, jest sprawą wysokiej rangi. Przy okazji rozważań na temat charakteru prawnego polskich zwolnień z podatku od nieruchomości konieczne były rozważania fundamentalne, dotyczące m. in. granic ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany prawa podatkowego poszczególnych krajów Unii - piszą Adam Hellwig i Piotr Nowosielski z Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.
Adam Hellwig Piotr Nowosielski
21.10.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo europejskie
Likwidacja szkód po powodzi w przypadku samorządów terytorialnych jest bardziej złożonym procesem niż w przypadku podmiotów prywatnych, ze względu na większą skalę szkód oraz znaczenie publiczne infrastruktury. Wymaga też konieczności zaangażowania wielu specjalistów m.in. inżynierów czy rzeczoznawców. To także określone obowiązki dla samorządów.
Regina Skibińska
21.10.2024
Samorząd terytorialny Ubezpieczenia Powódź
Skierowany we wrześniu do Sejmu wyczekiwany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zawiera rozwiązania dotyczące kadr obrony cywilnej. Ale ustawodawca nadal nie uszczegółowił regulacji w zakresie struktury i hierarchii w korpusie obrony cywilnej oraz powoływania do służby w tej formacji.
Jarosław Dolny
21.10.2024
Samorząd terytorialny
Wśród sporych zmian, które proponuje Ministerstwo Zdrowia w najnowszym projekcie dotyczącym rehabilitacji leczniczej, znalazła się także weryfikacja wskazań kwalifikujących do rehabilitacji w warunkach domowych. W jej wyniku prawo takie straciliby pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy stwardnieniem rozsianym. W wielu przypadkach rehabilitacja domowa to dla nich jedyna możliwość usprawniania i umożliwienia im włączania się w życie społeczne. Problemów jest jednak więcej.
Beata Dązbłaż
19.10.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Procedowana ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje specjalne wsparcie dla gmin, na terenach których znajdują się prawnie chronione formy przyrody. Ale pomija gminy, które wprawdzie nie mają na swoim terenie rezerwatów, parków czy Natury 2000, ale są w dużym stopniu zalesione. Ministerstwo Finansów uważa, że ich sytuacja jest jednak inna.
Robert Horbaczewski
19.10.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

RPO: Obwieszczenia w postępowaniu administracyjnym nie spełniają swojej roli

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Organ administracji może odstąpić od dokonywania doręczeń niektórym stronom postępowania, zastępując je publicznymi ogłoszeniami na tablicy informacyjnej urzędu i wpisami w Biuletynie Informacji Publicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy w dobie rozwoju technologii informatycznych i postępującej informatyzacji administracji zasadne jest utrzymywanie tej instytucji rodem z PRL. Postuluje zmianę przepisów k.p.a., aby zainteresowani otrzymali newsletter powiadamiający o nowej publikacji w BIP.
Maria Dec-Kiełb
18.10.2024
Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Od 15 sierpnia 2024 r. Kolumbijczycy pracujący w Polsce muszą mieć wizę, niezależnie od długości planowanego pobytu. Informacja o tym wymogu pojawiła się na stronach internetowych rządu 14 sierpnia, co było dużym zaskoczeniem dla cudzoziemców i zatrudniających ich polskich firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej wątpliwości prawnych dotyczących wprowadzonej zasady. Wcześniej obywatele Kolumbii mogli pracować w naszym kraju bez wizy 90 dni po uprzednim uzyskaniu przez pracodawców/zleceniodawców dokumentów legalizujących ich zatrudnienie na terytorium RP.
Monika Pogroszewska
18.10.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
W 2023 r. przyjęto szereg ustawowych zmian, aby wzmocnić bezpieczeństwo małoletnich przed przemocą ze strony opiekunów. Prawne zrównanie statusu dziecka wprost z osobą doznającą przemocy czy następnie wprowadzone standardy ochrony małoletnich, to niewątpliwie działania podnoszące społeczną i zawodową świadomość w obszarze przeciwdziałania przemocy. Niestety zmiany, na które najbardziej liczyło środowisko pracowników socjalnych - albo nie doczekały się odpowiedzi ze strony decydentów, albo przepisy je wprowadzające nadal pozostają jedynie „na papierze”.
Paweł Maczyński
18.10.2024
Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek pracowniczego planu kapitałowego, może w każdej chwili zdecydować o przeniesieniu swoich oszczędności z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK. Może to robić w każdym wieku, dowolną ilość razy, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy.
Małgorzata Jankowska
17.10.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Ministerstwo Cyfryzacji ma już nową wersję nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zmieniło brzmienie przepisu wskazującego, kto w jednostce samorządu terytorialnego ma utworzyć adres do doręczeń elektronicznych. Ponadto resort wskazał, że odrębny adres do doręczeń elektronicznych muszą utworzyć te jednostki organizacyjne JST, które posiadają REGON.
Robert Horbaczewski
17.10.2024
Samorząd terytorialny E-doręczenia
Sąd Okręgowy w Warszawie, 16 października br., odrzucił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji prezydenta miasta zakazującej marszu 11 listopada. Zgłoszenie dotyczyło sześciu zgromadzeń o podobnej treści. Stowarzyszenie skarżyło decyzję, w której wnioski były złożone wadliwie, a pozwolenie na przemarsz oznaczałoby paraliż miasta i chaos komunikacyjny, bo udział w nim brałoby przynajmniej 100 tys. osób.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.10.2024
Samorząd terytorialny

Będzie nowelizacja ustawy o rzeczach znalezionych

Domowe finanse Administracja publiczna
W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych i Kodeksu cywilnego. Podwyższony zostanie limit wartości rzeczy znalezionej (obecnie 100 zł), poniżej którego do określonych rzeczy można nie stosować przepisów ustawy o czynnościach właściwego starosty.
Krzysztof Koślicki
16.10.2024
Domowe finanse Administracja publiczna
Nowe przepisy dotyczące konsultacji społecznych projektów ustaw wniesionych do Sejmu wprowadza nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, którą 14 października podpisał prezydent. Prawo do udziału w konsultacjach ma być jak najszersze. Zgłoszenie uwag do projektu będzie mogło się odbyć elektronicznie, z wykorzystaniem ePUAP lub profilu zaufanego.
Robert Horbaczewski
16.10.2024
Administracja publiczna