Ustalenie wykonywania określonej pracy górniczej musi opierać się na stwierdzeniu, że pracownik wykonywał pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku w określonym miejscu, a nie badaniu relacji prawnej między jego pracodawcą a podmiotem, w którym on faktycznie wykonuje pracę i na rzecz którego - w znaczeniu ekonomicznym - świadczy pracę – uważa MRPiPS. I takie stanowisko resort przekazał ZUS celem zmiany praktyki.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2025
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nowe rozporządzenie w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia nakazuje kierownikowi urzędu wyznaczanie dni wolnych w związku ze świętem przypadającym w innym dniu niż niedziela oraz umożliwia wyznaczanie innych dni wolnych podlegających odpracowaniu. Jeżeli w urzędzie działa korpus służby cywilnej, to wyznaczone dni wolne będą musiały być tożsame z tymi, które zarządzeniem wskaże prezes Rady Ministrów.
Marek Rotkiewicz
30.04.2025
Administracja publiczna Prawo pracy

Benefity nie zawsze korzystnie oskładkowane

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Współdzielenie przez zatrudnionego i pracodawcę kosztów kart sportowych, pakietów medycznych albo ubezpieczenia grupowego na życie – nawet gdy wkład finansowy pracownika to symboliczna złotówka – podlega korzystnym zasadom oskładkowania. Gorzej jest z kartami paliwowymi, albo dopłatami do noclegów i posiłków. W razie wątpliwości warto wystąpić o interpretację.
Michał Kosiarski
30.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Gminy i powiaty w całej Polsce zyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających zarządzanie IT. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło ocenę wniosku w ramach programu wspierającego rozwój cyfrowych rozwiązań. Projekt dotyczący budowy Modeli Architektury Informacyjnej Jednostek Samorządu Terytorialnego (AIS) otrzyma dofinansowanie w wysokości 41 mln złotych.
Robert Horbaczewski
29.04.2025
Samorząd terytorialny Nowe Technologie

TSUE wydał wyrok w sprawie polskiego podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Prawo europejskie
Stosowane w Polsce zwolnienie z podatku od nieruchomości wchodzących w skład infrastruktury kolejowej nie stanowi pomocy publicznej - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 kwietnia 2025 r. (sygn. C-453/23). Oznacza to, że państwa członkowskie mają autonomię w określaniu preferencji podatkowych w podatkach niezharmonizowanych.
Monika Pogroszewska
29.04.2025
Podatki i opłaty lokalne Prawo europejskie

Zgubionym awizo zainteresował się RPO

Domowe finanse Administracja publiczna
Awizo, które nie trafia do skrzynki pocztowej adresata, może być dla niego źródłem poważnych kłopotów, gdy nadawcą przesyłki jest sąd albo urząd. Na skargi na zaniedbania Poczty Polskiej zareagował rzecznik praw obywatelskich, który dostrzega wagę i konsekwencje niedopełniania obowiązków przez tę spółkę Skarbu Państwa.
Regina Skibińska
29.04.2025
Domowe finanse Administracja publiczna

Pracodawcy sceptyczni wobec skrócenia tygodnia pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Rynek pracy
Na początku przyszłego roku resort rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomi pilotażowy program skrócenia czasu pracy przy zachowaniu tej samej płacy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan wprowadzenie, w perspektywie dekady, czterodniowego tygodnia pracy, może być rozważane prawdopodobnie w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa, turystyki i handlu.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Rynek pracy
Stworzenie regulacji zapewniających bezpieczną współpracę człowieka i maszyny, wzmocnienie ochrony danych osobowych i prywatności pracowników w środowiskach cyfrowych, zagwarantowanie pracownikom prawa do „bycia offline”, a także systematyczne rozwijanie kompetencji cyfrowych i zapewnienie dostępu do szkoleń oraz pełne włączenie pracowników i ich przedstawicieli w projektowanie oraz wdrażanie nowych technologii powinny - zdaniem Międzynarodowej Organizacji Pracy - stać się fundamentem bezpiecznej i sprawiedliwej cyfryzacji świata pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy Nowe Technologie

W 2024 roku 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
W 2024 roku 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego – ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku i jedenaście razy więcej niż w 2022 roku – podał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według ZUS to wyraźny sygnał, że dyrektywa work-life balance przynosi efekty i zachęca ojców do większego zaangażowania w opiekę nad dziećmi.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Rząd chce powiązać prawo do świadczenia wychowawczego dla cudzoziemców z państw trzecich z aktywnością na rynku pracy oraz nauką dzieci w polskiej szkole oraz uzależnić wypłatę świadczenia wychowawczego od aktywności zawodowej rodziców. Doprecyzowane mają zostać też przepisy o prawie do świadczeń na dzieci, które nie ukończyły 18 lat, a nie uczą się już w szkole średniej oraz wprowadzona możliwość wstrzymania świadczenia „Aktywny rodzic” w przypadku niespełnienia przesłanek ustawowych.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Do 30 czerwca 2025 r. resort pracy chce określić zasady i warunki pilotażowego programu wprowadzania skróconego czasu pracy w Polsce. W kolejnych miesiącach będzie prowadziło nabór m.in. dla firm, samorządów, czy stowarzyszeń, które chcą wziąć w nim udział - aby mogły zacząć go wdrażać z początkiem 2026 roku. O tym, czy będzie to skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy np. do 35 godzin czy czterodniowy tydzień pracy albo dłuższe urlopy - zdecydują sami pracownicy i pracodawcy. Entuzjazmu ministerstwa nie podzielają eksperci rynku pracy i pracodawcy. Mówią o kosztach, jakie będą musieli ponieść.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2025
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Od 1 lipca 2025 roku wynagrodzenia rezydentów będą wyższe. Stawki będą zależały od roku odbywania specjalizacji oraz od wybranej dziedziny medycyny. Nieco większe pensje będą mieli lekarze w trakcie specjalizacji w priorytetowej dziedzinie medycyny. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.
Monika Stelmach Inga Stawicka
29.04.2025
Zawody medyczne
Tryb wyborczy oznacza specjalny tryb postępowania przed sądem, którego celem jest szybkie reagowanie na działania, które mogą negatywnie oddziaływać na wolność wyborów. Przyglądając się trybowi wyborczemu, warto zwrócić uwagę na te jego elementy, które wyróżniają go na tle innych postępowań i świadczą o jego specyfice - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
29.04.2025
Wybory
Przepisy dotyczące fotografowania obiektów, m.in. wojskowych, bez zezwolenia mogą utrudnić dokumentowanie nieprawidłowości na granicy z Białorusią – alarmują aktywiści. Mogą być też źródłem problemów dla nieświadomych turystów. MON potwierdza, że zakaz fotografowania może dotyczyć nawet concertiny, zapory granicznej oraz budek żołnierzy, jeśli obiekty te zostaną oznakowane znakiem zakazu fotografowania.
Regina Skibińska
29.04.2025
Prawo karne Wojsko
Od soboty, 26 kwietnia, obowiązuje rozporządzenie dotyczące ustalania rozkładów czasu pracy niektórych pracowników, objętych przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Choć nowe regulacje odchodzą od sztywnego modelu pracy 8.15–16.15, w praktyce ich stosowanie wymaga precyzyjnego planowania i znajomości przepisów o czasie pracy.
Marek Rotkiewicz
29.04.2025
Administracja publiczna Prawo pracy
Marszałkowie województw, stacje demontażu pojazdów i punkty zbierania pojazdów będą zasilać Centralną Ewidencję Pojazdów o nowe dane dotyczące zezłomowanych pojazdów oraz stacji i punktów, które się tym zajmują. Nowelizacja rozporządzenia ministra cyfryzacji z 25 kwietnia 2025 r. uzupełnia też katalog danych gromadzonych w ewidencji o nowe informacje na potrzeby Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.
Robert Horbaczewski
28.04.2025
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miała rozwiązać problemy związane z tworzeniem planów ogólnych. Samorządy alarmują jednak, że zmiany są niewystarczające - brakuje czasu, wykonawców, a nowe obowiązki generują ryzyko paraliżu inwestycyjnego. Domagają się dalszego wydłużenia terminów, zawieszenia kar i doprecyzowania przepisów, aby ułatwić powstawanie planów.
Zofia Jóźwiak
28.04.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Uczestnicząc w organizacjach międzynarodowych państwa wskazują na gotowość do dialogu i poszukiwania porozumienia z partnerami. Wychodząc z nich, wprowadzają na nowo element chaosu i niepewności, co może być odczytane jako podważenie tego opartego o jasne reguły porządku – twierdzi Henryka Mościcka-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych. Ale zaznacza, że głośne ostatnio decyzje o wychodzeniu niektórych państw z organizacji i konwencji, nie oznaczają jeszcze schyłku tego porządku.
Krzysztof Sobczak
28.04.2025
Administracja publiczna
Naczelny Sąd Administracyjny nakazał prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeanalizować wniosek Hanny M. o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Kobieta wychowała pięcioro dzieci – swoje biologiczne i czworo w ramach rodziny zastępczej. Prezes ZUS ma uwzględnić fakt, że proces wychowania nie musi trwać 18 lat.
Marek Sondej
28.04.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ulga podatkowa i wyłączenie sędziego w TSUE

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne
W najbliższy wtorek, 29 kwietnia 2025 r., Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się dwoma polskimi sprawami. Pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu dotyczą prawa jednostek do skutecznego środka prawnego, a pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego mają na celu wyjaśnienie problemu ulgi podatkowej w zakresie nieruchomości wchodzących w skład infrastruktury kolejowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.04.2025
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne

Opłaty za rejestrację pojazdów od maja

Samorząd terytorialny Domowe finanse
1 maja br. wejdzie w życie ujednolicone rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego aut i motocykli, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych oraz ich wtórników. Organ rejestrujący pobierze opłatę 80 złotych za wydanie tablic rejestracyjnych samochodowych albo ich wtórnika, a za tablice w samochodach zabytkowych – 100 zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2025
Samorząd terytorialny Domowe finanse

RODO nasze powszednie. Miała być deregulacja, a jest więcej norm

Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych Deregulacja
Raportowanie wszystkiego z powodu ostrożności i z obawy przed sankcjami jest krokiem w złą stronę....
Krzysztof Podolski
26.04.2025
Administracja publiczna RODO Prawo europejskie Ochrona danych Deregulacja

Renta wyjątkowa nie dla każdego – NSA o granicach wsparcia z FUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Uzyskanie świadczenia w drodze wyjątku wymaga spełniania wszystkich ustawowych przesłanek łącznie. Niespełnienie choćby jednego z warunków uniemożliwia przyznanie świadczenia. Gdy wnioskodawca otrzymuje stałe świadczenie z zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej, nie można mówić, że brakuje mu niezbędnych środków utrzymania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
26.04.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Administrator przetwarzający dane osobowe ma obowiązek zamieszczenia informacji o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego, czyli do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Wynika tak z rozporządzenia RODO. Co jednak w sytuacji, gdy organ nadzorczy zmieni adres?
Tomasz Ciechoński
25.04.2025
RODO Ochrona danych
Podczas wyborów prezydenckich tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie okazany w obwodowej komisji wyborczej. Warto jednak wcześniej pobrać aktualizacje aplikacji.
Robert Horbaczewski
25.04.2025
Administracja publiczna Wybory
Ponad 79 proc. młodych ludzi z pokolenia Z ceni sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, przeszło 82 proc. oczekuje atrakcyjnych zarobków, dla niemal 80 proc. stabilność zatrudnienia jest ważna przy wyborze miejsca pracy – wynika z badania zrealizowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Jacka Męciny z Uniwersytetu Warszawskiego, doradcę zarządu Konfederacji Lewiatan i firmę badawczą SW Research.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Do konsultacji skierowany został projekt ograniczający dostęp do zamówień wykonawcom z państw trzecich. Zamawiający będą musieli uważać, bo mogą doprowadzić do wykluczenia najtańszych wykonawców i dostawców z krajów, z którymi Unia Europejska nie ma podpisanych stosownych umów. By do tego nie doszło, w ogłoszeniu będzie niezbędny odpowiedni zapis.
Zofia Jóźwiak Tomasz Ciechoński
25.04.2025
Zamówienia publiczne Prawo europejskie
Ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę, że zamierza ustanowić w sobotę żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka, spowodowało, że wielu organizatorów odwołało wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Związek Zawodowy Muzyków RP zaapelował do premiera o stworzenie stałych mechanizmów rekompensat w takich sytuacjach. Czy na podstawie obecnych przepisów artyści mogą uzyskać jakąkolwiek rekompensatę za odwołane imprezy? Czy potrzebne są regulacje w tym zakresie? Prawnicy są podzieleni.
Robert Horbaczewski
25.04.2025
Administracja publiczna
Resort pracy chce dopuścić wykonywanie pracy u jednego pracodawcy, jeżeli pozwala na to rodzaj i charakter pracy - mimo że u drugiego pracownik ten będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli tak, to dlaczego zatem pracownik na L4 nie może wykonywać innej pracy u swojego pracodawcy? Prawnicy tłumaczą, że kryterium różnicującym dopuszczalność takiego rozwiązania powinien być rodzaj pracy, a nie osoba płatnika składek.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie wypłacany od maja, będzie mógł zająć komornik, podobnie jak dotyczy to już samej renty socjalnej. Sejm nie podjął prac nad petycją, w której proponowano, aby dodatek dopełniający nie podlegał egzekucji komorniczej. To jednak zbyt duża zmiana systemowa, która mogłaby różnicować sytuację osób pobierających rentę socjalną bez dodatku i tych z dodatkiem, ale też osób, które pobierają inne świadczenia z zabezpieczenia społecznego.
Beata Dązbłaż
25.04.2025
Domowe finanse Niepełnosprawność