Prawo.pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że nie trzeba nikomu płacić, aby korzystać z niższych taryf za prąd i gaz. Tymczasem w sieci nasiliła się fala fałszywych informacji dotyczących konieczności wniesienia rzekomo obowiązkowych opłat. Resort zaznacza, że to kolejna fala dezinformacji, która ma wprowadzić klientów w błąd. Apeluje też o czujność i korzystanie z rzetelnych źródeł informacji.
Inga Stawicka
18.07.2024
Energetyka
Jeszcze przepisy o tzw. patodeweloperce nie weszły w życie, a już szykuje się ich nowelizacja. Ministerstwo rozwoju chce poprawić przepisy dotyczące budowy placów zabaw i bardzo dobrze. Od dawna ostrzegano, że mogą one sparaliżować realizację niejednej inwestycji. Problem jednak w tym, że opublikowany w czwartek, 18 lipca, projekt niczego nie prostuje, a wręcz odwrotnie - może jeszcze bardziej namieszać - ostrzega Joanna Maj, radca prawny.
Joanna Maj
18.07.2024
Budownictwo
18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2024
Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z dnia 14 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy. Nowe przepisy wprowadzają możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego. Nowelizacja - zdaniem prezydenta - budzi wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczące możliwości naruszenia art. 62 ust. 1 oraz art. 32 ust. 1 Konstytucji.
Krzysztof Koślicki
18.07.2024
Wybory
Powołano specjalny zespół roboczy, który zajmie się analizą zmiany przepisów mających wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego - poinformował w czwartek szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak. Jedną z rekomendacji jest możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Jak mówił, wprowadzenie tego przepisu na terenie zabudowanym "przyniosło efekt mrożący".
Krzysztof Koślicki
18.07.2024
Prawo karne Drogi
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 265 mln złotych z unijnego programu FEnIKS na budowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych w siedmiu miejscowościach w Polsce. Fundusz potwierdził to w środę. Z zapowiedzi wynika, że inwestycje będą realizowane m.in. w Rzeszowie, Gostyninie, Kętach i Izabelinie.
Krzysztof Koślicki
18.07.2024
Środowisko Finanse samorządów

Dotacja na nieodpłatną pomoc prawną nadal poniżej oczekiwań powiatów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby kwota bazowa stanowiąca podstawę ustalenia wysokości dotacji na finansowanie zadań polegających na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej wynosiła w przyszłym roku 6104 zł. Zdaniem strony samorządowej kwota ta jest rażąco niska i zagraża możliwości wykonywania przez powiaty tego zadania. Dlatego projekt został oceniony przez Komisje Wspólną negatywnie.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
17.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Przyznanie inspektorom pracy nowego uprawnienia w postaci ustalenia domniemania stosunku pracy zapowiedział 9 lipca na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Maciej Stanecki, główny inspektor pracy. Serwis Prawo.pl dotarł jednak do projektu, na mocy którego PIP będzie mogła nakazać pracodawcy przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Na razie nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów, bo projekt cały czas jest konsultowany z wybranymi pracownikami inspekcji pracy.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy Sygnaliści
Rząd przyjął we wtorek projekt przewidujący wydłużenie – z 1 października 2024 roku na 1 października 2025 roku – terminu, który określony jest w ustawie z 22 listopada 2018 roku o dokumentach publicznych. Chodzi o maksymalny termin, jaki może być określony w komunikacie Ministra Cyfryzacji, dla wdrożenia rozwiązań technicznych, które umożliwiają wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb.
Monika Sewastianowicz
16.07.2024
Administracja publiczna
Osoby, którym kończy się termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności 30 września, zachowają status osoby z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego dokumentu. Zmiana, którą przyjął rząd ma zniwelować zatory w zespołach orzeczniczych, gdzie od jakiegoś czasu coraz dłużej czeka się na wydanie nowego orzeczenia. Wcześniej niż obecnie będzie także można złożyć wniosek o orzeczenie.
Beata Dązbłaż Monika Sewastianowicz
16.07.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Lewiatan: Płaca minimalna nadal rośnie bardzo szybko

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 4628 zł, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie dotyczące wzrostu kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Od 1 stycznia 2025 r. ze wsparcia skorzysta znacznie większa grupa osób niż dotychczas. Nad systemową poprawą sytuacji osób potrzebujących wsparcia pracuje też powołany w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Zespół ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Pomoc społeczna

NIK: Polska wciąż bez Krajowego Programu Kosmicznego

Administracja publiczna Nowe technologie
W 2017 roku rząd przyjął Polską Strategię Kosmiczną. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda wdrożenie określonych w niej kluczowych zadań. Okazuje się, że po siedmiu latach nie mamy ani Krajowego Programu Kosmicznego, ani kluczowych dla sektora kosmicznego aktów prawnych. Brakuje też narzędzi pozwalających na wsparcie podmiotów sektora kosmicznego. A to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce europejskiej i światowej.
Agnieszka Matłacz
16.07.2024
Administracja publiczna Nowe technologie

Mec. Bar: Polskie firmy i samorządy nie są przygotowane do wdrożenia ustawy o sygnalistach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W przestrzeni publicznej o sygnalistach mówi się od dawna i wydaje się, że wszyscy są już oswojeni z tematem. Jednak praktyka pokazuje, że zdecydowana większość firm i samorządów nie jest jeszcze wystarczająco przygotowana do wdrożenia nowych obowiązków. Nasze doświadczenia pokazują, że dla bardzo wielu polskich firm czy też publicznych podmiotów tematyka tzw. whistleblowingu jest swoistym novum - nie wiedzą zatem, w jaki sposób przygotować się do wdrożenia lub robią to po prostu źle i nieefektywnie – pisze adwokat Jakub Bar.
Jakub Bar
16.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W prawie pracy przewidziana jest całkiem spora liczba potencjalnych przerw w pracy, z których wiele wliczonych jest do czasu pracy. Wiele z nich związanych jest z sytuacją, w jakiej - czasowo bądź stale - znajduje się pracownik. Część związana jest z rodzajem wykonywanej pracy lub warunkami jej wykonywania. Są także przerwy powszechne - przysługujące każdemu zatrudnionemu w oparciu o stosunek pracy, uzależnione jedynie od wymiaru czasu pracy.
Marek Rotkiewicz
16.07.2024
Prawo pracy
Ważą się losy Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który planuje stworzyć ministerstwo spraw wewnętrznych. Przeciwny jest resort finansów. Nie chce, żeby środki budżetowe płynęły do kolejnego zewnętrznego funduszu, co w ostatnich latach było bardzo popularną praktyką. Natomiast KGHM i Orlen, które mają wpłacać grube miliardy na jego funkcjonowanie, wytykają dziury w zasadach finansowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.07.2024
Administracja publiczna Spółki

Ćwiczenia symulacyjne przy granicy

Administracja publiczna Wojsko
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale podległych instytucji we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), przeprowadziło ćwiczenia symulacyjne. Miały one na celu przetestowanie krajowego planu zarządzania kryzysowego w zakresie ochrony granic zewnętrznych kraju. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa.
Krzysztof Koślicki
16.07.2024
Administracja publiczna Wojsko

Rząd szykuje zmiany w finansach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt zakłada zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. Projektowana ustawa ma zmniejszyć wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
15.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Mimo że od wejścia w życie RODO minęło już sześć lat, w dalszym ciągu stwarza ono nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres jego obowiązywania. Nie bez znaczenia są także dotkliwe sankcje, jakie grożą za nieumiejętne przetwarzanie danych osobowych. Stanowią one jeden z głównych czynników, z powodu których boimy się przekroczyć granice wyznaczone nam przez RODO, ale czy ten strach jest uzasadniony - zastanawiają się Anna Maksymiuk, adwokat oraz Maja Graczyk, aplikantka adwokacka w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
Anna Maksymiuk Maja Graczyk
15.07.2024
RODO Prawo europejskie
Gdy jedno z rodzeństwa, które w rzeczywistości sprawuje pełną opiekę nad rodzicem i z tego tytułu zrezygnowało z pracy bądź nie podejmuje zatrudnienia, ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, nie ma podstaw do pozbawiania go tego prawa z tego powodu, że żyją inne dzieci, które również taki obowiązek alimentacyjny mogą wypełniać, ale nie zwróciły się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - uznał NSA.
Agnieszka Matłacz
15.07.2024
Niepełnosprawność
Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje w Warszawie od 1 lipca 2024 r. Jednym ze sposobów weryfikacji pojazdów uprawnionych do poruszania się po strefie ma być nalepka, której wzór określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Obecnie rząd pracuje nad jego nowelizacją, a RCL ostrzega, że mogło ono utracić moc obowiązującą. 
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
15.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Sprawa karna i prokurator ma grozić pracodawcom, którzy nie zapewnią przedstawicielom związków zawodowych dostępu na teren zakładu pracy lub innego miejsca wskazanego przez pracodawcę. O taką możliwość związkowcy zabiegają już od paru lat, ale dopiero teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się na wprowadzenie stosownych przepisów. Prawnicy mówią wprost o wrzutce legislacyjnej, która ma zapewnić związkom bardzo szerokie uprawnienia i to bez wyraźnie wskazanego celu.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2024
Prawo pracy
Działający w ramach sądu wewnętrzny mechanizm proceduralny, który ma na celu uniknięcie rozbieżności w orzecznictwie lub zaradzenie nim i zapewnienie w ten sposób pewności prawa, nierozerwalnie związanej z zasadą państwa prawnego, sam musi spełniać wymogi związane z niezawisłością sądownictwa. W szczególności skład orzekający rozpoznający sprawę powinien samodzielnie wydać orzeczenie kończące postępowanie w sprawie. Należy wykluczyć jakąkolwiek nieuprawnioną ingerencję osób spoza składu orzekającego – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Świadczenie uzupełniające dalej z progiem dochodowym

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje zniesienia progu dochodowego uprawniającego do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie trwają prace nad alternatywnym rozwiązaniem, jednak resort nie zdradza jego szczegółów. Wcześniej analizowano wprowadzenie waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego, a nie tylko progu dochodowego.
Beata Dązbłaż
13.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wycięcie starych drzew bez pozwolenia miało zapobiec zagrożeniu, ale to prace przygotowawcze pod nowe pochówki doprowadziły do zniszczenia kilkudziesięciu grobów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że proboszcz powinien zapłacić 1,9 mln zł kary. Przygotowanie miejsca pod nowe groby nie uzasadnia braku pozwolenia na wycinkę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Sejm uchylił immunitet byłemu ministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Do uchylenia poselskiego immunitetu potrzebna była uchwała podjęta większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2024
10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni – poinformowało właśnie ministerstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy BHP
Błąd oferenta nie zawsze oznacza wykluczenie z przetargu. Oczywistą omyłkę poprawi zamawiający, dlatego trzeba ją jak najszybciej zgłosić. A gdy jej nie uwzględni i wykluczy wykonawcę z przetargu, pozostaje możliwość odwołania się i szansa na zmianę decyzji przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zgubna dla wykonawcy może okazać się zarówno rutyna, jak i brak doświadczenia, a nawet niestaranne przekopiowanie kilku liter i cyfr.
Zofia Jóźwiak
12.07.2024
Zamówienia publiczne
Informacja o przebiegu postępowania dyscyplinarnego wskazanego z imienia i nazwiska radcy prawnego stanowi informację publiczną. Właściwy organ samorządu radcowskiego obowiązany jest ją udostępnić, choćby wnioskodawca nie miał szczególnego interesu w jej poznaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi jednak wyłącznie o zapadłe w sprawie orzeczenia, a nie protokoły rozpraw.
Marek Sondej
12.07.2024
Prawnicy
Inwestycje w Warszawie nie zostaną prawdopodobnie sparaliżowane. W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji prawa lotniczego, który zezwala na wydawanie warunków zabudowy dla terenów objętych planem generalnym lotniska Okęcie. To kolejna już próba zmiany przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Budownictwo