Usprawnienie działań Sił Zbrojnych RP na granicy budzi wątpliwości

Prawo karne Wojsko

Zmiany prawa w celu uporządkowania chaosu prawnego regulującego udział żołnierzy Wojska Polskiego i policjantów podczas działań mających na celu ochronę granicy państwa są potrzebne. Obecne regulacje są prowizoryczne i nie przystają do wyzwań, z jakimi funkcjonariusze mierzą się na granicy. Krytycznie oceniam z zaproponowane w projekcie "nowe" zasady użycia broni w procesie ochrony granicy, które wręcz rażą kazuizmem, a w gruncie rzeczy są zbędnym rozbudowaniem obowiązujących reguł określonych przez ustawodawcę - pisze Paweł Bała, adwokat.

19.06.2024

Niepewne rekompensaty - w strefie buforowej nikt nie prowadzi biznesu

Małe i średnie firmy Wojsko

Choć strefę buforową w powiecie hajnowskim ograniczono do minimum, lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Już wystąpili do wojewody podlaskiego, aby wprowadził działania pomocowe. Ale z rządową pomocą, na bazie istniejących przepisów, może być kłopot. Obowiązujące regulacje mówią o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie zakazu, tymczasem w samej strefie... nie działa żaden przedsiębiorca.

14.06.2024

MON zaproponował przepisy, które pozwolą żołnierzom, policji i pogranicznikom lepiej chronić granicę

Prawo karne Wojsko

Wprowadzenie do ustawy o obronie Ojczyzny możliwości udziału Sił Zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Polski w czasie pokoju i określenie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego, broni oraz uzbrojenia wojskowego - zakładają przepisy, które zaproponował MON. Doprecyzują one też zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową oraz wyposażą pozostałe służby w szersze uprawnienia.

13.06.2024

Od czwartku „strefa buforowa” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Przez 90 dni, licząc od 13 czerwca, obowiązywać będzie tzw. strefa buforowa na granicy z Białorusią. Rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi zostało opublikowane 12 czerwca. Resort po konsultacjach z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorstwami ograniczył początkowo planowany zakres strefy.

12.06.2024

RPO ma uwagi do zasad postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej

Wojsko

Przepisy regulujące zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej stanowią, że w pewnych sytuacjach kandydat nie jest powiadamiany o przyczynie zakończenia tego postępowania. RPO zwraca uwagę, że pozbawienie kandydata możliwości odniesienia się do przyczyn zakończenia postępowania kwalifikacyjnego budzi wątpliwości konstytucyjne, także z perspektywy prawa do sądu. Odmowa dostępu do służby pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą.

12.06.2024

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód

Wojsko

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

10.06.2024

Wyższe limity powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - projekt MON

Wojsko

Obecny limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to 34 550 osób. Rząd planuje zwiększenie limitów powołań o 10 tys. osób. Według danych z 30 kwietnia, do służby tej powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56 proc. wyznaczonego limitu. Dodatkowo, jak wskazano w informacji o projekcie, ponad 4400 żołnierzy przeszło w 2024 r. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.

02.06.2024

Zakaz przebywania w 27 obszarach przy granicy z Białorusią - projekt MSWiA

Samorząd terytorialny Wojsko

Obszar obowiązywania zakazu został określony w wykazie, który załączono do projektu rozporządzenia. Obejmuje on 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.

29.05.2024

RPO interweniuje w sprawie dodatku za ochronę granicy z Rosją

Domowe finanse Prawo pracy Wojsko

Do RPO wpłynęło pismo funkcjonariusza SG z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę morskiej granicy RP, w tym jej odcinka z Federacją Rosyjską. Funkcjonariuszom ochraniającym granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą przysługuje dodatek graniczny. Nie może go jednak uzyskać ok. 100 funkcjonariuszy z jednostek pływających, ochraniających morski odcinek granicy z Rosją. Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do MSWiA.

21.05.2024

Wojsko potrzebuje wykwalifikowanego kierowcę, tłumacza, teleinformatyka

Transport Wojsko Rynek pracy

Kierowca samochodów ciężarowych, w tym posiadający zaświadczenie ADR do przewozu towarów niebezpiecznych, kierowca autobusów, ratownik medyczny, nurek, inżynier teleinformatyk, tłumacz -to m.in. kwalifikacje przydatne w Siłach Zbrojnych RP. Wynika to z rozporządzenia Ministra Obrony Narodowe, które 21 maja 2024 roku weszło w życie.

20.05.2024

Przy dworcu można zrobić selfie, przy tunelu czy moście lepiej się upewnić

Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania wybranych obiektów infrastruktury transportowej, które zostaną oznaczone stosownym znakiem, nie obejmie dworców kolejowych. Może odnosić się jedynie do mostów, wiaduktów i tuneli, które znajdują się w ciągu linii kolejowych o znaczeniu obronnym, jeżeli zostaną one oznaczone znakiem zakazu fotografowania – informuje MON, które wciąż pracuje nad stosownym rozporządzeniem w tej sprawie.

20.05.2024

Wojsko może sięgnąć po prywatny pojazd. Problem, gdy go uszkodzi

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Wojsko coraz chętniej sięga po prywatne i firmowe pojazdy. Od pół roku brakuje jednak przepisów, które regulują procedurę używania nieruchomości i ruchomości na rzecz obrony w czasie pokoju, ale także zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Resort obrony zaproponował nowe regulacje w tym zakresie, ale kłopoty mogą pojawić się, gdy dojdzie np. do uszkodzenia pojazdu.

17.05.2024

Czy funkcjonariusze i żołnierze – sygnaliści zostaną objęci ochroną?

Prawo pracy Prawo europejskie Wojsko Sygnaliści

Prace nad polską regulacją zostały zapoczątkowane jeszcze w 2021 r. i do tej pory przedstawiono już wiele wersji projektu. W toku dotychczasowych zmagań legislacyjnych pojawiło się sporo problemów. Jednym z nich był zakres podmiotowy polskiej ustawy o sygnalistach. Mimo że katalog podmiotów objętych ochroną gwarantowaną nową regulacją w każdym z dotychczasowych projektów miał charakter otwarty, to przedmiotem żywej dyskusji stała się kwestia włączenia do tego katalogu funkcjonariuszy i żołnierzy – pisze dr Małgorzata Grześków.

14.05.2024

Prezydencki projekt ustawy o działaniach na wypadek wojny trafił do Sejmu

Samorząd terytorialny Wojsko

W czwartek prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Rozwiązania mają być odpowiedzą na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO.

02.05.2024

Prezydent nie musi badać, czy armia akurat takiej terenówki potrzebuje

Samorząd terytorialny Wojsko

Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.

13.04.2024

Prezydent pisze do przywódców państw NATO w sprawie wydatków na obronność

Finanse publiczne Wojsko

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że wystosował list do przywódców państw NATO i szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wystąpił w nim z propozycją i uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB jest zasadny. - Mój list otwiera dyskusję na ten temat - dodał. Jego zdaniem list to dobra praktyka.

04.04.2024

WSA: Zawiadomienie o przestępstwie, nawet wycofane, może być informacją publiczną

Samorząd terytorialny Wojsko

Starosta powiadomił dowódcę jednostki wojskowej, że burmistrz umieścił na swoim profilu zdjęcie jednostki wojskowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa należy do kategorii informacji publicznej, choćby podmiot zawiadamiający następnie je wycofał.

02.04.2024

28 samorządowców ma doradzać ministrowi obrony narodowej

Samorząd terytorialny Wojsko

Analiza problemów i potrzeb lokalnych społeczności w związku z obecnością jednostek wojskowych, to między innymi cel powołania samorządowego zespołu doradców ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka – Kamysza. Samorządowcy mają też przedstawić propozycje dotyczące swoich oczekiwań związanych z zarządzeniem kryzysowym. MON udostępnił właśnie listę doradców.

14.03.2024

Prezydent Andrzej Duda: Konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność

Wojsko

Dołączenie przez Polskę do Sojuszu Północnoatlantyckiego to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu z okazji 25. rocznicy przystąpienia do NATO. Podkreślił, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 procent PKB przez wszystkie państwa NATO. Zapowiedział, że będzie do tego przekonywał sojuszników.

11.03.2024