Wojsko chce aktywniej walczyć z małym, ale groźnym wrogiem

Administracja publiczna Policja Wojsko

Strzegących granicy z Białorusią atakują nie tylko agresywni migranci szkoleni przez reżim Łukaszenki. Jest też cichy wróg - kleszcze i inne pajęczaki. MON zapowiada, że będzie z nimi walczył. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci chroniący granicę na Podlasiu będą mogli za pomocą aplikacji zgłosić przypadek ugryzienia kleszcza. A od przyszłego roku ruszy „Operacja borelioza”.

15.08.2024

MON, zakazując fotografowania, chce też zabronić utrwalania dźwięków

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.

05.08.2024

Sądy łaskawie patrzą na aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom przy granicy

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Udzielanie pomocy humanitarnej w strefie buforowej przy granicy budzi wątpliwości prawne. Na wejście do ustanowionej 13 czerwca strefy aktywiści muszą mieć zezwolenie. Dotychczasowe orzecznictwo, dotyczące pomocy migrantom w pasie drogi granicznej, pokazuje nieskuteczność prób kryminalizowania niesienia pomocy humanitarnej. Sądy uważają, że ratowanie życia jest stanem wyższej konieczności.

01.08.2024

Marynarka wojenna z proporcem nawiązującym do XVI wieku

Wojsko

MON chce przywrócić marynarce wojennej historyczny wzór proporca z 1937 roku, który używany był w czasie II Wojny Światowej. Kolejna zmiana ma dotyczyć wprowadzenia znaku szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności i umożliwienia umieszczania na sztandarach wojskowych insygniów orderów. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP.

30.07.2024

NGO apelują do Senatu w sprawie ustawy rozszerzającej prawo do użycia broni

Prawo karne Wojsko

31 organizacji społecznych zaangażowanych w obronę praworządności i praw człowieka zaapelowało do Senatu o wprowadzenie zasadniczych poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wskazują, że przyjęte przez Sejm rozwiązania naruszają Konstytucję RP oraz Konwencję o Ochronie Praw Człowieka.

22.07.2024

Ćwiczenia symulacyjne przy granicy

Administracja publiczna Wojsko

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale podległych instytucji we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), przeprowadziło ćwiczenia symulacyjne. Miały one na celu przetestowanie krajowego planu zarządzania kryzysowego w zakresie ochrony granic zewnętrznych kraju. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa.

16.07.2024

Czy istnieje potrzeba powołania Korpusu Ochrony Pogranicza?

Policja Wojsko

Czy Rzeczpospolita Polska posiada długoterminową strategię zarządzania konfliktem granicznym, czy jedynie zamierza działać reaktywnie ad hoc i na podstawie prowizorycznych rozwiązań instytucjonalnych? Nie widzę długoterminowej strategii zarządzania kryzysem granicznym. Trudno za taką uznać instytucjonalną korektę prawnej relacji pomiędzy formacjami mundurowymi - pisze adwokat dr Paweł Bała.

08.07.2024

Ewidencja korpusu obrony cywilnej może zdekonspirować agentów specsłużb

Compliance Wojsko Obrona cywilna

Zgodnie z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w skład krajowej rezerwy obrony cywilnej mają wejść także nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej funkcjonariusze służb specjalnych m.in. ABW, CBA, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego. Mają trafić do specjalnej ewidencji. Eksperci przestrzegają, że taka ewidencja może zdekonspirować agentów specsłużb i zagrozić bezpieczeństwu państwa.

05.07.2024

Ochotnicy w obronie cywilnej - idea dobra, ale przepisy trzeba doprecyzować

Administracja publiczna Wojsko Obrona cywilna

Przyjęte w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej unormowania, związane z ochotniczym zaciągiem do służby w obronie cywilnej, wymagają uzupełnienia i doprecyzowania. Liczę, że na etapie dalszych prac legislacyjnych, kwestie te zostaną wszechstronnie przeanalizowane i projektowane przepisy uzyskają bardziej przejrzysty kształt - pisze dr Jarosław Dolny, radca prawny.

02.07.2024

NIK: Polscy żołnierze w coraz słabszej kondycji fizycznej

Wojsko

W 2022 roku 9 proc. żołnierzy otrzymało oceny niedostateczne z egzaminu ze sprawności fizycznej. Tymczasem dbałość o kondycję jest jednym z ustawowych obowiązków żołnierzy zawodowych. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych niewłaściwie realizowało zadania dotyczące wychowania fizycznego, współzawodnictwa sportowego oraz obozów kondycyjno-szkoleniowych.

28.06.2024

Podziemne szpitale na czas wojny. Rząd zapowiada miliardowe inwestycje

Opieka zdrowotna Wojsko

Szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, mają zostać wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny odbywałyby się w nich operacje chirurgiczne. Szpital ma mieć pod ziemią możliwość prowadzenia intensywnej terapii, a także oddział łóżkowy, który zapewni bezpieczeństwo pacjentów i personelu w sytuacji skażenia. Wynika to z projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

20.06.2024

Usprawnienie działań Sił Zbrojnych RP na granicy budzi wątpliwości

Prawo karne Wojsko

Zmiany prawa w celu uporządkowania chaosu prawnego regulującego udział żołnierzy Wojska Polskiego i policjantów podczas działań mających na celu ochronę granicy państwa są potrzebne. Obecne regulacje są prowizoryczne i nie przystają do wyzwań, z jakimi funkcjonariusze mierzą się na granicy. Krytycznie oceniam z zaproponowane w projekcie "nowe" zasady użycia broni w procesie ochrony granicy, które wręcz rażą kazuizmem, a w gruncie rzeczy są zbędnym rozbudowaniem obowiązujących reguł określonych przez ustawodawcę - pisze Paweł Bała, adwokat.

19.06.2024

Niepewne rekompensaty - w strefie buforowej nikt nie prowadzi biznesu

Małe i średnie firmy Wojsko

Choć strefę buforową w powiecie hajnowskim ograniczono do minimum, lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Już wystąpili do wojewody podlaskiego, aby wprowadził działania pomocowe. Ale z rządową pomocą, na bazie istniejących przepisów, może być kłopot. Obowiązujące regulacje mówią o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie zakazu, tymczasem w samej strefie... nie działa żaden przedsiębiorca.

14.06.2024

MON zaproponował przepisy, które pozwolą żołnierzom, policji i pogranicznikom lepiej chronić granicę

Prawo karne Wojsko

Wprowadzenie do ustawy o obronie Ojczyzny możliwości udziału Sił Zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Polski w czasie pokoju i określenie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego, broni oraz uzbrojenia wojskowego - zakładają przepisy, które zaproponował MON. Doprecyzują one też zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową oraz wyposażą pozostałe służby w szersze uprawnienia.

13.06.2024

RPO ma uwagi do zasad postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej

Wojsko

Przepisy regulujące zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do Żandarmerii Wojskowej stanowią, że w pewnych sytuacjach kandydat nie jest powiadamiany o przyczynie zakończenia tego postępowania. RPO zwraca uwagę, że pozbawienie kandydata możliwości odniesienia się do przyczyn zakończenia postępowania kwalifikacyjnego budzi wątpliwości konstytucyjne, także z perspektywy prawa do sądu. Odmowa dostępu do służby pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą.

12.06.2024

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód

Wojsko

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.

10.06.2024

Wyższe limity powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - projekt MON

Wojsko

Obecny limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to 34 550 osób. Rząd planuje zwiększenie limitów powołań o 10 tys. osób. Według danych z 30 kwietnia, do służby tej powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56 proc. wyznaczonego limitu. Dodatkowo, jak wskazano w informacji o projekcie, ponad 4400 żołnierzy przeszło w 2024 r. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.

02.06.2024

Zakaz przebywania w 27 obszarach przy granicy z Białorusią - projekt MSWiA

Samorząd terytorialny Wojsko

Obszar obowiązywania zakazu został określony w wykazie, który załączono do projektu rozporządzenia. Obejmuje on 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.

29.05.2024

RPO interweniuje w sprawie dodatku za ochronę granicy z Rosją

Domowe finanse Prawo pracy Wojsko

Do RPO wpłynęło pismo funkcjonariusza SG z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę morskiej granicy RP, w tym jej odcinka z Federacją Rosyjską. Funkcjonariuszom ochraniającym granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą przysługuje dodatek graniczny. Nie może go jednak uzyskać ok. 100 funkcjonariuszy z jednostek pływających, ochraniających morski odcinek granicy z Rosją. Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do MSWiA.

21.05.2024