Ustawę o zmianie Konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a Senat – bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka podkreśliła, że inicjatywa prezydenta wpisuje się w konstytucyjne zadania głowy państwa. Przypomniała, że obecnie poziom wydatków na obronność określa ustawa o obronie ojczyzny (3 proc. PKB). Wskazała, że prezydent Andrzej Duda postuluje ustanowienie minimalnego finansowania na poziomie 4 proc. PKB oraz podniesienie rangi tych zapisów do poziomu ustawy konstytucyjnej. Po debacie Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji.
Przeciwko projektowi w imieniu klubu Lewica wypowiedziała się posłanka Joanna Wicha. Zaznaczyła, że Lewica nie sprzeciwia się obecnym wydatkom na obronność, ale nie popiera wpisania sztywnego poziomu tych wydatków do Konstytucji. Jako niepotrzebny projekt ocenił go również Witold Tumanowicz (Konfederacja). Wskazał, że jego klub popiera wydatki na zbrojenia, jednak – jego zdaniem – nie należy usztywniać budżetu, wpisując wymagany pułap do Konstytucji. – Jako Konfederacja oczywiście nie będziemy składać wniosku o odrzucenie tego projektu, natomiast nie będziemy go też popierać – wskazał.
Obowiązująca regulacja ustawowa przeniesiona do Konstytucji
Szef BBN gen. Dariusz Łukowski podkreślił, że wprowadzenie zmian w Konstytucji dotyczących minimalnego 4-procentowego progu wydatków na obronność będzie elementem strategii komunikacyjnej wobec Rosji – sygnałem, że jest to stałe zobowiązanie. – Wpisując do Konstytucji tego typu wymóg, określamy permanentne wymaganie i stały horyzont dla wszystkich, którzy zajmują się kwestiami obronności – zaznaczył. Dzięki temu – jak przekonywał – Polska będzie w stanie zbudować zdolność odstraszania i posiadać pełną gotowość użycia sił zbrojnych.
Projekt przewiduje przeniesienie obowiązującej regulacji ustawowej w zakresie minimalnego poziomu finansowania potrzeb obronnych RP do aktu o najwyższej mocy prawnej w systemie źródeł prawa, jakim jest Konstytucja. Ponadto zakłada zwiększenie minimalnego poziomu tych wydatków do 4 proc. rocznego Produktu Krajowego Brutto.
Zgodnie z projektem, zmiana dotycząca wydatków miałaby być stosowana po raz pierwszy do ustawy budżetowej na 2026 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.