Rząd chce sprawniej wydawać fundusze na rozwój wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Usprawnienie wydawania środków finansowych w ramach wsparcia bezpośredniego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu zmian w niektórych ustawach dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

30.07.2019

Dentons pomagał przy największym w Europie zakupie autobusów ekologicznych

Samorząd terytorialny Prawnicy Zamówienia publiczne

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie kupią za 400 mln zł 130 przegubowych, elektrycznych autobusów niskopodłogowych. To największy zakup ekologicznych pojazdów dla publicznego transportu zbiorowego w Europie - poinformowała kancelaria Dentons, która doradzała przy tym przetargu.

29.07.2019

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

29.07.2019

WSA: Nakaz rozbiórki nie w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Miejscowy plan określa sposób zagospodarowania terenu na przyszłość. Celem jego uchwalenia nie jest natomiast ingerencja w już istniejący sposób wykorzystania określonego terenu, poprzez rozstrzyganie o konieczności rozbiórki konkretnych obiektów budowlanych – wskazał WSA we Wrocławiu.

29.07.2019

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.

29.07.2019

Posiadanie psa to też obowiązek

Samorząd terytorialny

Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.

27.07.2019

Gmina nie zapłaci za kontuzję uczestnika turnieju piłkarskiego

Samorząd terytorialny

Gmina nie odpowiada za uraz gracza podczas turnieju piłkarskiego zorganizowanego przez sołectwo. Szkoda nie została wyrządzona bowiem wskutek wykonywania władzy publicznej, a dobrowolne uczestnictwo w meczu zawsze niesie ryzyko kontuzji – stwierdził Sąd Okręgowy w Kielcach.

27.07.2019

Gminy pomogą rządowi z Czystym powietrzem. Czy na swój koszt?

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.

27.07.2019

WSA: Obywatelski pomysł referendum nie zostanie inicjatywą rady

Samorząd terytorialny

Rada gminy powinna podjąć uchwałę o odrzuceniu wniosku, jeżeli inicjatorzy referendum lokalnego nie zdobędą dostatecznego poparcia wśród mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. WSA w Krakowie zaznaczył, że obywatelski pomysł zorganizowania referendum nie może zostać przekształcony w inicjatywę rady.

26.07.2019

Uchwały anty-LGBT. Czy są zgodne z prawem?

Samorząd terytorialny

Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.

26.07.2019

Gmina może nieodpłatnie przekazać drzewo pogorzelcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt może przewidzieć w zarządzeniu możliwość nieodpłatnego przekazania mieszkańcom - w sytuacjach losowych - drzewa pochodzącego z lasu, stanowiącego własność gminy. Świadczenie to będzie zwolnione z podatku dochodowego.

25.07.2019

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.

25.07.2019

Resort energii przypomina o składaniu oświadczeń do firm energetycznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.

24.07.2019

Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.

24.07.2019

Pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków będą miały dzieci zaszczepione

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.

24.07.2019

Brak interwencji policji nie może być warunkiem otrzymania lokalu gminnego

Samorząd terytorialny

Prawnie niedopuszczalne jest wprowadzenie w uchwale rady gminy warunków innych, niż przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać m.in. wysokość dochodu czy warunki zamieszkiwania. A nie wymóg składania oświadczenia o braku interwencji policji.

24.07.2019