Potrzebne jasne zasady zakazujące emisji uciążliwego hałasu

Samorząd terytorialny

Minister klimatu uważa, że wskazanie w ustawie, jakich poziomów hałasu nie powinno się przekraczać, jest niebezpieczne, bo trudno byłoby ustalać, czy doszło do przekroczenia norm. Należy stworzyć generalną i jednocześnie stosunkowo łatwą do wyegzekwowania regułę zakazującą emisji uciążliwego hałasu.

05.12.2019

Rząd na razie nie dzieli Mazowsza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na dzisiejszym etapie nie ma tematu wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, w tej sprawie nie jest obecnie przygotowywana żadna ustawa - twierdzi nowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Nie zadeklarował jednak rezygnacji partii rządzącej z tej idei. - To jest w fazie pomysłu - stwierdził.

04.12.2019

Rządowy program ma doprowadzić kolej do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Przyczynienie się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. 

03.12.2019

MSWiA: Wiceminister Szefernaker zajmie się administracją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sekretarz stanu Paweł Szefernaker będzie, w imieniu szefa MSWiA, sprawował nadzór nad wojewodami, a także odpowiadał za współpracę z samorządem terytorialnym. Tak zdecydował w poniedziałek minister Mariusz Kamiński, który podpisał nową decyzję kompetencyjną określającą zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa tego resortu.

02.12.2019

Warszawa: Od 2020 roku żłobki tylko dla szczepionych dzieci

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.

02.12.2019

WSA: To rada, nie burmistrz powołuje radę kobiet

Samorząd terytorialny

Organ wykonawczy gminy nie ma jakiejkolwiek kompetencji do powołania rady kobiet o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Takie upoważnienie ma wyłącznie rada gminy – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który podzielił stanowisko wojewody w sprawie zarządzenia burmistrza Iławy.

02.12.2019

Interpretacja przepisów słabym punktem w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Brakuje źródeł wiedzy z zakresu pomocy społecznej – nie ma interpretacji przepisów prawnych, wytyczne ministerstwa są tylko sugestiami, jak można postąpić i nie są dostosowane do orzecznictwa sądów. Pracownicy czują się pozostawieni sami sobie, ale ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, również finansową.

27.11.2019

Forum Pracowników Socjalnych: Problemów społecznych nie rozwiąże się świadczeniami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.

25.11.2019

Ponad 200 zmian na mapie gmin od 1 stycznia

Samorząd terytorialny

Ustalenie i zmiany nazw miejscowości oraz inne nowe regulacje na terenie dziesięciu województw przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. O modyfikacje wnioskowały rady gmin.

25.11.2019

Bałtów: Odwołanie rady kończy konflikt z wójtem

Samorząd terytorialny

Mieszkańcy Bałtowa (Świętokrzyskie) w przeprowadzonym w niedzielę referendum opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy przed upływem kadencji. Ma to zakończyć konflikt trwający od ubiegłorocznych wyborów pomiędzy wybraną wtedy radą a wójtem gminy.

25.11.2019

Audyt ma ostrzegać kierownika jednostki, co wymaga poprawy

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audyt wspiera szefa instytucji poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności działa prawidłowo lub ostrzega, że coś wymaga poprawy. Co ważne, audytor wewnętrzny może to zrobić przed weryfikacjami kontroli zewnętrznych, których skutki mogą być po prostu nieprzyjemne – mówi Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

25.11.2019

WSA: Rada miasta nie może ograniczać praw studentów do ulg za przejazdy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dla studenta

Skoro każdy student ma prawo do ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ustawy, to Rada Miejska w Łomży nie mogła w sposób dowolny tego prawa ograniczać, wprowadzając ograniczenie wiekowe do 26 lat – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

23.11.2019

Potencjalne przeznaczenie nieruchomości w sprawach planistycznych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana może prowadzić do wzrostu wartości nieruchomości lub jej obniżenia. Do wzrostu wartości nieruchomości dochodzi też po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy – pisze Marek Foryś, radca prawny.

22.11.2019

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powołane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie środkami z funduszy unijnych z budżetu polityki spójności - to m.in cele nowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W czwartek opublikowane zostało w dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące ten resort i przydzielające mu zadania.

21.11.2019

Webinarium wskaże, jak dobrze zrealizować projekt lokalny

Samorząd terytorialny

Żeby dobrze zrealizować projekt lokalny, trzeba poznać oczekiwania i problemy miejscowej społeczności. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie działań do potrzeb mieszkańców i uzyskać poparcie dla inicjatywy. Na pytanie jak dobrze zrealizować projekt lokalny, odpowie ekspert akcji Masz głos podczas webinarium.

21.11.2019

Audytor sprzymierzeńcem burmistrza, ale nie zawsze docenianym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Wewnętrzny audyt ma wspierać burmistrza, prezydenta czy wójta poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności gminnej funkcjonuje prawidłowo lub ostrzegać, że wymaga on poprawy. Nie zawsze jednak jest to praca doceniana, a czasem wręcz mylona - bezpodstawnie - z kontrolą.

20.11.2019

Mapa specjalistycznych usług medycznych może usprawnić służbę zdrowia na Śląsku

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Dzięki niej miasta aglomeracji górnośląskiej mogłyby się podzielić prowadzeniem poszczególnych oddziałów specjalistycznych, co obniży koszty i pozwoli utrzymać najlepiej funkcjonujące i wyposażone oddziały. Mapa to na razie koncepcja, nad którą pracują eksperci przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

19.11.2019

W przyszłym roku trzydziesta rocznica pierwszych wyborów do rad gmin

Samorząd terytorialny

W przyszłym roku minie trzydzieści lat od pierwszych wyborów do rad gmin i uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Z tej okazji zarząd Związku Miast Polskich podjął uchwałę, w której uznaje rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

19.11.2019

Wójt, burmistrz, prezydent nie mogą wkraczać w uprawnienia radnych

Samorząd terytorialny

W przepisach nie ma delegacji dla wójta, burmistrza i prezydenta do określania sposobu realizacji nadanych ustawą uprawnień radnego. Organ wykonawczy nie może ograniczać uprawnień związanych z wykonywaniem jego mandatu. Wójt jest szefem, ale tylko pracowników urzędu gminy czy miasta.

18.11.2019

WSA: Prezydent nie może zakazać występów cyrku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta nie ma kompetencji do zakazywania organizowania na terenach należących do miasta objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. WSA uznał, że była to decyzja dotycząca ochrony zwierząt, a nie zarządzania terenami.

18.11.2019