NIK: Sztywne prawo budżetów obywatelskich do zmiany

Samorząd terytorialny

Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.

02.09.2019

Trwa nabór wniosków o wsparcie społecznego budownictwa czynszowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie społecznego budownictwa czynszowego. Ruszył właśnie nabór wniosków, potrwa do 30 września.

02.09.2019

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy

Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.

31.08.2019

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny

Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.

31.08.2019

MSWiA: Gmina gasi pragnienie strażaka ochotnika

Samorząd terytorialny

To na gminie spoczywa obowiązek zapewniania napojów do picia strażakom ochotnikom uczestniczącym w akcjach ratowniczych. Ilość i asortyment określa kierownik akcji ratowniczej – wyjaśnia MSWiA.

31.08.2019

WSA: Zwięzłe uzasadnienie pogrzebało rozstrzygnięcie nadzorcze

Samorząd terytorialny

W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda powinien podać przepisy, z którymi kwestionowana uchwała jest niezgodna i wykazać naruszenie prawa, wskazując przy tym na wykładnię przepisu i jego właściwe zastosowanie. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku podkreślił, że przesłanki jego działania muszą być wyrażone wprost i nie mogą być przedmiotem dociekań.

30.08.2019

RIO: Miasto chciało za dużo danych

Samorząd terytorialny

Miasto Mielec przy okazji ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej chciało pozyskać dane do systemu Miejskiego SMS, który przypomina między innymi o zbliżających się terminach płatności. RIO w Rzeszowie zakwestionowało taką możliwość, a także inne dane, które zawarło w deklaracji miasto.

29.08.2019

Gminy wciąż bez wieści, czy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo

W najbliższych dniach ma się rozstrzygnąć, które samorządy otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządowcy wciąż czekają na decyzję premiera w tej sprawie i są już prawie pewni, że nie zdążą przeprowadzić przetargów i wydać środków w terminie. Proszą też o większą transparentność podziału.

29.08.2019

NSA: Majątek gimnazjum może być przejęty przez szkoły podstawowe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finansowanie oświaty

Jest to pierwszy taki wyrok po reformie edukacji i łączeniu gimnazjów ze szkołami podstawowymi. Gminy mogą regulować uchwałami sytuację majątkową szkół, które są włączane do innych placówek - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z tym, że według NSA "włączenie" szkoły należy rozumieć jako likwidację placówki.

29.08.2019

Samorządowcy nie chcą nowych uprawnień dla strażników miejskich

Samorząd terytorialny

Samorządowcy zgłosili wniosek o wykreślenie z projektowanej nowelizacji kodeksu karnego skarbowego przepisów, które nadają strażom gminnym zadania w zakresie procedur karnoskarbowych. Argumentują między innymi, że straż funkcjonuje tylko w 500 gminach, w pozostałych prawie 2 tysiącach ich nie ma.

28.08.2019

Płock przekonuje samorządy do partnerstwa publiczno-prywatnego

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Popularyzacja realizowania inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i dzielenie się doświadczeniami to cele trzeciej edycji Międzynarodowego Forum PPP, która odbędzie się we wrześniu w Płocku. W Polsce z tej formuły korzystają obok Płocka takie miasta jak Zgierz, Karczew, Karczmiska, Ząbki, Kobyłka, Kobylnica czy Sosnowiec.

27.08.2019

Strażnicy miejscy będą walczyć z szarą strefą

Samorząd terytorialny VAT

Rządowa propozycja uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami objętymi akcyzą zmierza do uznania strażników miejskich i gminnych za „niefinansowe organy postępowania przygotowawczego”. Strażnicy mieliby być obarczeni obowiązkiem ścigania także wykroczeń skarbowych związanych z „szarą strefą”.

27.08.2019

RPO: Przy zamówieniach publicznych należy uwzględniać potrzeby seniorów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do samorządów, żeby w udzielanych zamówieniach publicznych uwzględniały potrzeby osób starszych i kierowały się rekomendacjami ekspertów w tym zakresie. Inaczej seniorzy będą mieli utrudniony dostęp do korzystania z wielu usług publicznych lub zostaną go w ogóle pozbawieni.

26.08.2019

Są wątpliwości, czy w czasie suszy wójt może zakręcić kran

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz podlewania ogródków czy napełniania przydomowych basenów może wprowadzić wojewoda, ale tylko gdy rząd ogłosi stan klęski. Susza zmusiła jednak organy gmin i miast do stosowania ograniczeń zużycia wody. Jedni o to apelują, drudzy proszą, inni zarządzają zakaz. Część ekspertów uważa, że nie ma do tego podstaw prawnych.

26.08.2019

WSA: Sołtysi w gminie nie muszą mieć takich samych diet

Samorząd terytorialny

Rada gminy może różnicować wysokość diety dla poszczególnych sołtysów, biorąc pod uwagę wielkość poszczególnych sołectw - stwierdził WSA w Bydgoszczy. Połączenie funkcji radnego z funkcją sołtysa uzasadnia prawo do jednej diety, jako ekwiwalentu za utracone korzyści, a niebędącego wynagrodzeniem za pracę.

24.08.2019

WSA: Kaganiec i uprząż nie dla każdego psa

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie generalnego nakazu wyprowadzania zwierząt w kagańcu, niezależnie od cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych, było nie tylko niezgodne z przepisami, ale też niehumanitarne. Samorząd mógł jedynie nałożyć obowiązek spacerowania z psami na smyczy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

24.08.2019

Prezydent podpisał ustawę - gminy mogą tworzyć centra usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

W gminach, które zdecydują się na wprowadzenie nowej jednostki, zgodnie z ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, przestanie funkcjonować ośrodek pomocy społecznej. Tworzenie centrum nie jest obowiązkowe. Będzie mogło powstać dla jednej lub kilku gmin.

23.08.2019

WSA: Partyjna przynależność sekretarza to nie jego prywatna sprawa

Samorząd terytorialny

Dostępność do informacji o członkostwie partyjnym funkcjonariusza publicznego jest niezbędna do urzeczywistnienia kontroli przestrzegania wymogu apolityczności osób zajmujących stanowisko sekretarza gminy. WSA we Wrocławiu wskazał, że nie jest to informacja ze sfery życia prywatnego, lecz stanowi informację publiczną, która podlega udostępnieniu.

22.08.2019

Urzędnik gminny wesprze wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Gminy już teraz powinny przygotowywać się do wyborów parlamentarnych, aby uniknąć problemów z eurowyborów - takich jak np. nagła rezygnacja urzędnika wyborczego na dzień przed głosowaniem. Wraca też kwestia wynagrodzenia gminnych urzędników - chcą by było ono zbliżone do tego, jakie dostają urzędnicy wyborczy.

20.08.2019