Budżet obywatelski angażuje mieszkańców, a partycypacja w inwestycji jeszcze bardziej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Droga lub oświetlenie wybudowane częściowo z pieniędzy mieszkańców? Dzięki partycypacji w kosztach zainteresowani mogą mieć swoją inwestycję zrealizowaną wcześniej niż inni. A władzom miasta takie zaangażowanie pomaga w ustalaniu hierarchii zadań. Programy partycypacji w kosztach to coś innego niż budżet obywatelski.

09.04.2019

Samorządy mogą zgłaszać do resortu cyfryzacji innowacyjne projekty

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Inteligentny monitoring czy czujniki zapełnienia koszy - to przykłady innowacyjnych projektów wykorzystywanych w samorządach, które można zgłaszać do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort tworzy interaktywną mapę nowych technologii, dzięki której określi bariery, m.in. prawne, dla rozwoju sztucznej inteligencji i internetu rzeczy oraz sposoby ich usunięcia.

09.04.2019

Współpraca samorządów z biznesem sposobem na ubytek funduszy z UE

Samorząd terytorialny

Unijnych środków na miejskie inwestycje w kolejnej perspektywie może po prostu nie być. Konieczne będzie więc posiłkowanie się innymi źródłami, jak PPP, przyłączenie się partnera prywatnego do spółki komunalnej czy zielone obligacje. Przede wszystkim jednak samorządy muszą jeszcze ściślej współdziałać z biznesem.

09.04.2019

RIO: Inkasent nie może zbierać odsetek

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zarządzenie przez radę gminy poboru podatków i opłat w drodze inkasa nie może obejmować należnych odsetek, kosztów upomnień a także zaległości podatkowych. Tego ostatniego pojęcia nie można utożsamiać z opłatą – stwierdziła RIO w Rzeszowie.

09.04.2019

Niedopuszczalne odwołanie sąsiada na odmowę wszczęcia nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Skarżący wnieśli do organu nadzoru budowlanego pismo o zainicjowanie postępowania administracyjnego. Podnieśli, że w sąsiednim budynku działają kluby dla dzieci, co wiąże się m.in. z hałasem. Nie było jednak podstaw do wszczęcia postępowania, gdyż budynek był sprawny. Pismo w tej sprawie nie mogło być zaskarżone- orzekł WSA w Gdańsku.

08.04.2019

Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Kontrola zarządcza

Finansowanie cyberbezpieczeństwa jest drogie, a prawo nakłada obowiązki na podmioty, które często nie mają o tym pojęcia, że ich działania mają eliminować zagrożenia i… zapewnić bezpieczeństwo kraju. To m.in. wodociągi czy zarządcy dróg, którzy z incydentami w sieci nie mieli dotąd nic wspólnego. Tymczasem Unia Europejska naciska, a opieszałym grożą kary.

06.04.2019

Przekształcenie użytkowania wieczystego stwarza problemy księgowe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nie ma jednolitej interpretacji dotyczących księgowania opłaty przekształceniowej, według ekspertki warto więc skonsultować problematyczne kwestie z właściwą Regionalna Izbą Obrachunkową. Jej zdaniem jednak należności z terminem płatności do 29 lutego 2020 r. to należności krótkoterminowe.

05.04.2019

Powiaty apelują o podwyżki i nagrody dla włodarzy

Samorząd terytorialny

Wynagrodzenie starosty wzrosło w ciągu dwudziestu lat o 11 proc. Ograniczenie płac szefów samorządów spowodowało, że mieli jedynie symboliczne podwyżki. A inflacja rosła, minimalna pensja też. Samorządowcy są zdania, że konieczne jest podniesienie wynagrodzenia osób zarządzających w sektorze publicznym.

05.04.2019

Samorządy nie wierzą w plan likwidacji białych plam w transporcie

Samorząd terytorialny

Wykluczenie transportowe ma zniknąć. Jednak kolejna rządowa propozycja nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie podoba się samorządom. W ich ocenie proponowane rozwiązania nie tylko nie rozwiążą problemu białych plam, ale wręcz grożą destrukcją istniejących przewozów autobusowych.

05.04.2019

Obszary chronione ograniczają aktywność gospodarczą gmin, a rekompensat nie ma

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

05.04.2019

Więcej z UE na ochronę klimatu, odpady oraz na program Dostępność Plus

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmianom w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjętym przez Komisję Europejską będzie można m.in. połączyć prace związane z termomodernizacją z dostosowaniem budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Ponad 220 mln euro przeznaczone będą na inwestycje związane ze zmianami klimatu.

04.04.2019

Koła gospodyń wiejskich także w miastach, ustawa podpisana

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.

04.04.2019

Już ponad 320 tys. wniosków o wydanie e-dowodu

Samorząd terytorialny

Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.

03.04.2019

WSA uchyla decyzję Komisji weryfikacyjnej w sprawie warszawskiej kamienicy

Samorząd terytorialny

Ratusz nie naruszył rażąco prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji dotyczącą nieruchomości w stolicy przy ul. Łomżyńskiej 44. Powodem było błędne ujęcie nieodwracalnych skutków prawnych przez Komisję.

02.04.2019

NSA w sprawie terenów PKP orzeka wbrew Prokuratorii i Prokuratorowi Generalnemu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie powiodła się próba podjęta przez prezesa Prokuratorii Generalnej RP, by rozszerzyć katalog dowodów świadczących, iż grunty kolejowe powinny pozostać w gestii Skarbu Państwa. Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił swego stanowiska: samorząd przejmuje tereny kolejowe, jeśli nie ma dokumentów stwierdzających zarząd PKP.

02.04.2019

SN: Spór kompetencyjny w sprawie dotacji oświatowych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Po 1 stycznia 2017 r. sprawy przyznania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych podlegać powinny kognicji sądów administracyjnych, zwłaszcza w sprawie skarg wnoszonych po tej dacie. Jednak sądy cywilne nie mogą odrzucać pozwów, bo inaczej podważy się zaufanie obywateli do państwa - uznał Sąd Najwyższy.

01.04.2019

Strajk deklaruje 79,5 proc. szkół i przedszkoli; MEN: tylko w 58,7 proc. placówek były referenda

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 proc. szkół i przedszkoli – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej z młodymi nauczycielami. Według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów, odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. 

31.03.2019

Miejski fonomonitoring możliwy, ale tylko w jedną stronę

Samorząd terytorialny RODO

Przez monitoring miejski nie można podsłuchiwać rozmów. Prawo pozwala na komunikację „w jedną stronę”, np. upominającego przez głośnik strażnika. Według ekspertów fonomonitoring zwiększa poczucie bycia pod obserwacją. Jednak w praktyce kamery z funkcją głosową umożliwiają natychmiastową interwencję i… oszczędności dla miasta.

30.03.2019