Zdaniem posła Zbigniewa Ajchlera sprawa zakupu wody dla przedstawicieli jednostek ochotniczych straży pożarnych nie jest uregulowana, nie ma stosownych przepisów prawnych, czy woda do picia powinna być zapewniona przez cały rok, czy tylko w okresie letnim i czyim obowiązkiem jest zaopatrzyć w wodę jednostki.

- Woda do picia jest niezwykle ważna dla ratowników podczas akcji, nawadnia organizm, ale także wpływa na higienę jamy ustnej, która wielokrotnie podczas akcji jest narażona na liczne zanieczyszczenia – uzasadnia poseł.

 

To obowiązek gminy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że uregulowania w tej materii są jasne. Przepisy art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej jednoznacznie wskazują, że koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochotniczych straży pożarnych ponosi gmina.

Resort wyjaśnia, że na podstawie art. 29a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej osobom biorącym udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu kierujący akcją ratowniczą – w zależności od rodzaju wykonywanych czynności oraz panujących warunków atmosferycznych – zapewnia napoje i posiłki.

Czytaj też: Ochotnicze straże pożarne mogą wnioskować o pieniądze

Strażak musi mieć wodę do picia

Zagadnienie to zostało uregulowane również w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 1997 r. w sprawie długotrwałych akcji ratowniczych, szczególnych norm, zasad i warunków otrzymywania wyżywienia w czasie tych akcji oraz ćwiczeń lub szkolenia przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej lub inne osoby biorące w nich udział, a także przypadków, w których wypłaca się równoważnik pieniężny w zamian za przysługujące wyżywienie, sposobu ustalania jego wysokości oraz szczegółowych zasad wypłacania[. Zgodnie z § 12 ust. 3 ww. rozporządzenia w przypadku długotrwałych akcji strażakom i innym osobom biorącym udział w czynnych działaniach ratowniczych przysługują napoje w ilości i asortymencie określonym przez kierownika akcji ratowniczej.