Samorządy nadal nie wiedzą, jak rząd rozwiązał sytuację dofinansowania na drogi lokalne w ramach naboru na Fundusz Dróg Samorządowych. - Kończy się nabór na drugą edycję, a my wciąż nie wiemy, jakie samorządy otrzymają środki z pierwszego naboru, który powinien się teoretycznie dawno zakończyć – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych.
Według przedstawicieli samorządów brak decyzji na poziomie prezesa Rady Ministrów, który trwa od kilku miesięcy świadczy o tym, że dotychczasowa procedura naboru jest niewłaściwa.
Gminy nie zdążą z przetargami
Samorządy są pewne, że nie zdążą przeprowadzić procedur przetargowych na budowę, rozbudowę dróg w ramach funduszu. A co się z tym wiąże, mogą nie wykorzystać środków w tym roku. - Stąd pytanie, kiedy wreszcie się dowiemy, kto środki otrzyma z pierwszego naboru – mówi Marek Wójcik.
Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zapytał też przedstawicieli rządu, w jaki sposób „strona rządowa zamierza spełnić obietnicę” przekazania 6 mld zł na drogi lokalne (fundusz rządowy ma wynosić 6 mld zł, razem z wkładem samorządów ma wynosić 10 mld zł). Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że „w ciągu paru dni” zostanie podjęta decyzja w sprawie pierwszego naboru. Przypomniał też, że środki i inwestycje z nich powstałe nie są jednoroczne i można je przenieść i kontynuować w przyszłym roku.
Pytania o transparentność funduszu
Jak podkreśla prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Fundusz Dróg Samorządowych wzbudza wiele wątpliwości, jeżeli chodzi o decyzję premiera. Jego zdaniem na poziomie wojewody „to jest w miarę transparentne”, a wyżej już nie. Zwrócił uwagę, że powinny powstać specjalne zasady podziału pieniędzy i należy też ujawnić, w jaki sposób środki są dzielone. – Z jakich powodów jedne gminy, które zostały zaakceptowane przez wojewodę, uzyskają środki, a inne nie – mówi.
Paweł Szefernaker podkreślił, że jest ustawa, według której zostaną środki rozdysponowane i są współczynniki, które decydują o tym podziale. - Trwa analiza wniosków w Ministerstwie Infrastruktury, stąd też przedłużanie się terminów, ale ma to być rozstrzygnięte w najbliższych dniach – dodaje.
Czytaj też: Samorządy: Podział środków na drogi powinien być szybszy i przejrzysty>>
Zasady dzielenia środków
Wnioski są po ocenie wojewodów, obecnie czekają na akceptację premiera. Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny jst, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.
Zadania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych są w tym roku realizowane po raz pierwszy. Rok 2019 jest szczególnym okresem dwóch naborów - na rok 2019 i 2020. Nabór wniosków na 2019 rok odbył się w marcu.
Czytaj w LEX: Czy finansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych, w zakresie zadań mostowych, podlega wyłącznie budowa mostów? >
Minister infrastruktury dokonuje podziału środków na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.