Uchwała nr XVIII/243/16, wprowadzająca na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw została przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego 15 stycznia 2016 r. Zakłada ona całkowity zakaz stosowania paliw stałych (m.in. węgla i drewna) w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszcza wyłącznie stosowanie paliw gazowych i lekkiego oleju opałowego.

Czytaj też: NSA: zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo >

Kogo dotyczą nowe regulacje?

Uchwała dotyczy zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych. Przepisy dotyczą również wytwarzania ciepła na cele niegrzewcze, obejmują więc także okazjonalne używanie kominków, ogrzewanie budynków gospodarczych, instytucji publicznych, szklarni i tuneli, suszarnie i obiekty gastronomiczne.

Sprawdź w LEX: Uchwały antysmogowe- procedura uchwalania i treść >

Paliwa dopuszczone do spalania:

  •     paliwa gazowe tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany (w tym skroplony gaz ziemny), propan–butan, biogaz rolniczy lub inne rodzaje gazu palnego,
  •     lekki olej opałowy.

Uchwała nie ogranicza jednak możliwości wykorzystania ciepła sieciowego, energii elektrycznej, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Sprawdź w LEX: Rola samorządu gminnego przy przygotowaniu tzw. uchwały antysmogowej >

Murowane grille muszą zniknąć z ogródków

Zakaz oznacza, że nie można palić węglem i drewnem w domowych kominkach. Dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.

Nie będzie też można korzystać z umiejscowionych na stałe w ogrodach ciężkich grillów, np. murowanych. Będzie natomiast można używać przenośnych, lekkich grillów, rusztów i rożna, z których korzysta się sezonowo. W rozumieniu przepisów nie są one instalacją i nie podlegają przepisom uchwały antysmogowej dla Krakowa.

 

Uchwała dotyczy także punktów gastronomicznych

Użytkowanie przez gastronomię urządzeń działających przez cały rok, niezmiennie w tym samym miejscu oraz posadowionych na stałe będzie możliwe tylko w przypadku, gdy instalacja objęta jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia - w praktyce oznacza to piece stosowane w gastronomii, które obsługują ponad 500 osób na dobę.

Urządzenia, które działają sezonowo w punktach przenośnej gastronomii, nie są stacjonarne, a więc nie są instalacją. W rozumieniu przepisów będą mogły być stosowane.

Uchwała antysmogowa to jeden z elementów planu walki z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie. Ochronie środowiska w całym województwie ma służyć również projekt EKO Małopolska. Jego celem jest mobilizacja gmin do aktywniejszej walki o czystsze powietrze. Do wstępnych założeń projektu należy m.in. wsparcie gmin ekspercką wiedzą ekodoradców oraz przygotowanie rankingu, za pomocą którego będzie można zbadać skuteczność danej gminy w zakresie ochrony środowiska.