Pracownicy socjalni widzą zagrożenie w centrach usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy pomocy społecznej obawiają się, że system pomagania nie będzie spójny, a straty wykwalifikowanych kadr jeszcze się zwiększą. Chodzi o centra usług społecznych, które już w przyszłym roku będą mogły powstawać w każdej gminie.

23.07.2019

W pojedynkę szpital już nie udźwignie kosztów

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Starostwa ratują się przed zamknięciem szpitali i łączą się w konsorcja szpitalne z sąsiednimi powiatami. Obciążeń finansowych nie wytrzymują placówki medyczne w Wielkopolsce.

23.07.2019

Frankiewicz: Brak rekompensat to mordowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zwolnienie młodych z PIT czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku to ubytek w dochodach samorządów. To rocznie około 6,6 miliardów złotych w skali kraju - będziemy walczyli, aby zostały zrekompensowane. Dobrze, że część tych pieniędzy zostanie w kieszeniach Polaków, ale dlaczego dzieje się to bez opinii samorządów? Brak rekompensaty spowoduje, że duża część gmin nie będzie mogła uchwalić budżetów - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

23.07.2019

Miasto zapłaci za wypadek na basenie

Samorząd terytorialny

40 tysięcy złotych zadośćuczynienia zapłaci miasto Zamość dziewczynie, która poślizgnęła się na posadzce krytej pływalni i złamała bark oraz ramię. Tamtejszy basen wprowadzany jest w ruch za pomocą sił przyrody, więc miasto odpowiada za jego działanie na zasadzie ryzyka – stwierdził sąd.

21.07.2019

Pieniądze na Fundusz Dróg Samorządowych na 2020 rok rozdzielone

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wiadomo już, jakie środki zaproponował w podziale na regiony minister infrastruktury na dofinansowanie drogowych zadań powiatowych i gminnych w 2020 roku. Publikujemy limity kwot, jakie mają szanse otrzymać poszczególne województwa.

20.07.2019

Samorządy będą mogły tworzyć centra usług społecznych – zdecydował Sejm

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Posłowie uchwalili ustawę o centrach usług społecznych. Propozycja Prezydenta RP zakłada, że centra zapewnią mieszkańcom kompleksową organizację usług społecznych. Zmiany wprowadzone przez Sejm poszerzają zakres działalności usług społecznych o ochronę środowiska, mieszkalnictwo czy reintegrację zawodową i społeczną.

19.07.2019

Samorządy: Podział środków na drogi powinien być szybszy i przejrzysty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz jasnych zasad podziału środków. Obecnie listy się zmieniają i samorządy nagle dowiadują się, że nie dostaną jednak dofinansowania inwestycji. W efekcie muszą za nie zapłacić z własnego budżetu.

19.07.2019

Samorządy alarmują: Stan finansów bliski krytycznego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy domagają się zrekompensowania ubytków we wpływach z podatku PIT, przekazania im połowy wpływów z opłaty „przekształceniowej” i zwiększenia wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia. Wskazują, że nawet ponad 950 samorządów może mieć w tym roku problem ze środkami na rozwój, w tym wykorzystanie funduszy unijnych. Raport o stanie finansów przedstawiciele samorządów przekazali premierowi.

18.07.2019

We Wrocławiu powstanie osiedle w ramach Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na kupionej przez PFR Nieruchomości działce we Wrocławiu powstać ma osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. Na mieszkańców czekać będzie ponad tysiąc mieszkań.

17.07.2019

Jest propozycja zmian granic gmin i nowych miast od 2020 roku

Samorząd terytorialny

Od nowego roku status miasta mają zyskać cztery gminy, a kilkanaście jednostek zmieni swoje granice. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już opublikowany. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami.

17.07.2019

Raporty o stanie JST - „przegadane”, czasem nieudostępniane

Samorząd terytorialny

Podsumowania stanu samorządów, które w tym roku po raz pierwszy prezentowali włodarze, były niepotrzebnie przepełnione danymi - np. zdublowanymi ze sprawozdań finansowych. Zdarzało się, że zamiast sporządzić je samodzielnie, zamawiali raporty w zewnętrznych firmach. Niektórzy nie udostępniali dokumentu przed sesją albo wystawiali sobie „laurkę".

17.07.2019

Webinarium o współpracy finansowej organizacji społecznych z samorządem

Samorząd terytorialny

Nowe wzory dokumentów dotyczące realizacji zadania publicznego we współpracy samorządu z organizacją społeczną, nowe regulacje w zakresie zawartości oferty, ochrona danych osobowych uczestników korzystających ze wsparcia i rozliczenie dotacji będą tematami szkolenia internetowego.

16.07.2019

NIK: Dobrze choć powoli wdrażamy unijne narzędzie wsparcia rozwoju miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są realizowane zgodnie z przepisami, ale z opóźnieniami w przygotowaniu i realizacji. Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz kontrolowała unijny instrument polityki spójności, który wspiera zrównoważony wspólny rozwój obszarów dużych miast i otaczających je gmin.

15.07.2019

WSA: Stosunek pracy radnego mobbera nie jest chroniony

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

13.07.2019

Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

13.07.2019

Kryzys lekowy trwa, Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

Samorząd terytorialny Farmacja

Dla uspokojenia pacjentów, od poniedziałku 15 lipca zostanie uruchomiona specjalna infolinia w Narodowym Funduszu Zdrowia, gdzie każdy pacjent będzie mógł sprawdzić, która apteka ma dany lek. Na stronie internetowej ministerstwa jest skrzynka dedykowana indywidualnym pacjentom: „brak leków”, gdzie można zgłaszać problemy z dostępnością.

12.07.2019