Ustawa zakłada powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, która ma być organem opiniodawczo-doradczym przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w zakresie spraw dotyczących młodego pokolenia. Rada ma stanowić forum dialogu między organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami społecznymi i instytucjami władzy publicznej.

Postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie „Wizja dla Młodego Pokolenia”, który w 2015 r. koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego.

 

Rady młodzieżowe w gminach

Od kilku lat aktywność młodych ludzi w życiu publicznym systematycznie się zwiększa. Świadczą o tym m.in. wyniki badań przeprowadzonych przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, które dotyczyły młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Po 26 latach działalności tego typu instytucji było około 200.

Według badań, aktualna liczba gmin, w których powstały młodzieżowe rady, to 514, w ostatnich trzech latach powstało ich o 150% więcej, niż przez poprzednie 26 lat. Środowiska młodzieżowe zaangażowane w tę formę aktywności są dobrze zorganizowane i zintegrowane na ogólnopolskim poziomie.

Czytaj też: Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych>>

Prawa Rady

Ustawa ma wpłynąć na podwyższenie poziomu kapitału społecznego i jakości dialogu obywatelskiego przez aktywizację młodych osób działających w radach młodzieży w gminach i innych formach organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Regulacje przyznają Radzie prawo do wyrażania opinii w sprawach stosowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dotyczących młodego pokolenia oraz opiniowania projektów aktów prawnych i programów rządowych dotyczących młodego pokolenia.

 

Lidia Marciniak, Elżbieta Piotrowska-Albin

Sprawdź