- To jest fundamentalna sprawa, to jest także związane z etosem i z etyką zawodu czy służby nauczycielskiej - powiedział prezydent.- Bardzo gorąco o to proszę, proszę o tę wyrozumiałość. Wiem, że sytuacja jest trudna, wiem, że są emocje, wiem, że jest napięcie, sprzyjam państwu, ale emocjami niczego nie załatwimy - dodał.

Po zmianie ustawy dyrektor sam sklasyfikuje maturzystę - czytaj tutaj>>

900 chętnych do okrągłego stołu

W formule okrągłego stołu, w której zgłosiło się podobno 900 osób trudno się rozmawia i trudno jest negocjować; rozmowa jest potrzebna i rząd będzie musiał trochę ustąpić, a nauczyciele zweryfikować swoje żądania - podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami Świdwina prezydent Andrzej Duda.

 

Nauczyciele strajkują, w "okrągłym stole" udziału nie wezmą, apelują o przeprowadzenie matur​ - czytaj tutaj>>

"Trzeba spokojnie usiąść do stołu i negocjować do skutku. Ja nie mówię, że macie państwo natychmiast przerwać strajk - to jest państwa decyzja, ale proszę, żebyście państwo byli gotowi do rozmów" - zaapelował w środę prezydent.

"Ja dzisiaj już powiedziałem, że może formuła okrągłego stołu na Stadionie Narodowym, choć trzeba wiedzieć, że tam są sale konferencyjne, w których można przeprowadzać takie spotkania, to nie jest tylko boisko piłkarskie, to jest obiekt, gdzie można prowadzić konferencje. Tam się przecież odbywał szczyt NATO, który miał miejsce w Warszawie w 2016 r., tam się odbywa bardzo wiele konferencji i spotkań. Ale formuła, w której podobno zgłosiło się, jak powiedziała dzisiaj minister (Joanna) Kopcińska, 900 osób, to jest formuła, w której się trudno rozmawia, w której trudno jest negocjować" - zauważył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że wspiera pomysł prowadzenia rozmów w ramach Rady Dialogu Społecznego i jest gotów na posiedzenie rozszerzonej RDS udostępnić pomieszczenia. Według Dudy żaden rząd nie zmierzył się "poważnie" z problemami oświaty, w tym z oczekiwaniami wzrostu wynagrodzeń wśród nauczycieli.

"Mamy tych problemów bardzo wiele i nie załatwimy ich inaczej jak poprzez spokojną rozmowę i ta rozmowa jest potrzebna" - zaznaczył Duda. "Rząd będzie musiał trochę ustąpić, ale i nauczyciele będą musieli trochę zweryfikować swoje żądania i trzeba ustalić jakiś plan działania na przyszłość, mapę drogową tego, jak doprowadzić do naprawy polskiej oświaty i systemu edukacyjnego" - dodał. (PAP)

 


Sejm w czwartek zajmie się projektem ws. matur

Przypomnijmy, że w czwartek zbiera się Sejm i zajmie się projektem ws. matur. Zakłada on, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo do dopuszczenia uczniów do matury. 

Sejm wznowi przerwane 12 kwietnia posiedzenie w czwartek o godzinie 10; pierwsze czytanie projektu noweli prawa oświatowego przewidziane jest na godzinę 11.35; o godzinie 14. przewidziane są ewentualne głosowania. W czwartek o godz. 19 rozpocznie się posiedzenie Senatu, głosowanie na nowelizacją Prawa oświatowego odbędzie się w późnych godzinach nocnych, po którym ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

"Jeżeli prezydent Andrzej Duda uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, ta ustawa będzie mogła być podpisana i opublikowana, co znaczy, że wejdzie w życie 27 kwietnia" - podkreślił minister.

 

A.P.M/PAP