Jak podkreślił Majman, zagraniczni inwestorzy wciąż muszą stawić czoła wielu barierom. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w "białej księdze" - wydawanej dorocznie publikacji poświęconej trudnościom zagranicznych inwestorów - wymienia skomplikowane prawo budowlane, przewlekłe sądownictwo gospodarcze, niejasne przepisy dotyczące zamówień publicznych oraz kłopoty z interpretacją regulacji podatkowych.

Majman zwrócił uwagę, że zagraniczni przedsiębiorcy nie narzekają na wysokość podatków w Polsce, lecz na problemy z interpretacją uregulowań. "Zniknęły z listy barier narzekania na infrastrukturę. Mimo że nasza infrastruktura nie jest rewelacyjna, to najwyraźniej środowiska gospodarcze doceniają jej poprawę" - dodał prezes PAIiIZ.

W publikacji "Investing in Poland 2015" wskazano, że nowym sektorem przyciągającym inwestorów w przyszłym roku będzie obronność. "Ostatnia decyzja o powiększeniu wydatków na zbrojenie na pewno będzie napędzała inwestycje. Tym bardziej, że wiemy, że firmy, które będą chciały wygrać przetargi, będą musiały zainwestować w Polsce" - powiedział PAP redaktor naczelny "Warsaw Business Journal Observer" Jacek Ciesnowski.

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą też być zainteresowani w przyszłym roku inwestowaniem m.in. w logistykę, IT, energetykę. W ocenie Ciesnowskiego w 2015 r. można szczególnie stawiać na inwestycje w energię odnawialną. "IT to jest sektor, którym zawsze się chwalimy. Mamy przecież dobrze wykształconych informatyków, którzy pracują dla najlepszych firm na świecie. Polskie firmy też rozpychają się na rynku, mają swoje oddziały na całym świecie" - komentował Ciesnowski.
(PAP)