NIK: Więcej kontroli i więcej propozycji zmian w prawie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła więcej kontroli i wystąpień pokontrolnych w porównaniu z 2017 rokiem, więcej było także wniosków de lege ferenda, czyli o zmianę konkretnych przepisów prawa. Jak podkreśla NIK, do parlamentu trafiło 535 takich propozycji, spośród których znaczna część została zrealizowana.

13.05.2019

Prof. Kmieciak: Milczące załatwienie sprawy sposobem na bezczynność administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Milczące załatwienie sprawy przez organ administracji publicznej może być środkiem zapobiegającym zjawisku bezczynności organu, motywującym go do wywiązywania się ze swoich zadań w określonym ustawowo terminie - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak. Zaznacza jednak, że w praktyce urzędowej instytucja ta może też komplikować procesy administracyjne.

13.05.2019

Aplikacja przypomni o przeglądzie auta i końcu ubezpieczenia

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC - o takie funkcje wzbogaciła się aplikacja mObywatel, która zawiera m.in. dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.05.2019

NIK: Urzędy słabo chronią dane obywateli

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane gromadzone i przetwarzane w bazach i systemach komputerowych urzędów gmin i miast, a także w starostwach są słabo chronione - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że niestety urzędnicy nie przywiązują dostatecznej wagi do tego aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

10.05.2019

Zmiany w ustawie o Karcie Polaka jeszcze do poprawek

Administracja publiczna

Trzy poprawki o charakterze redakcyjno-precyzującym do nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, która rozszerza działanie Karty na wszystkie kraje świata zaproponował w czwartek Senat. Nowelizacja trafi teraz z powrotem do Sejmu.

10.05.2019

Senat też za ułatwieniami w obrocie ziemią

Administracja publiczna Budownictwo

Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić także osoba nie będąca rolnikiem. Taką zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

09.05.2019

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce

Finanse publiczne Administracja publiczna

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować ws. mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tzw. 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - zapewnił specjalny przedstawiciel USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr.

08.05.2019

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo AI

W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.

07.05.2019

Unię kochać za dobre prawo i wolny rynek, nie za pieniądze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Tsunami miłości do Unii Europejskiej wylało się w Polsce w miniony długi weekend. Akty strzeliste o takiej treści wygłaszali, w związku z 15 rocznicą przystąpienia do UE i zbliżającymi się wyborami, zarówno politycy od zawsze pokazujący przywiązanie do europejskich wartości, jak i ci toczący z Unią wojnę. Ci ostatni robili to nawet bardziej.

06.05.2019

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.

06.05.2019

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna

W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

06.05.2019

WSA: Pasierb może żądać zasiłku opiekuńczego za opiekę nad ojczymem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Nie było podstaw do odmowy przyznania zasiłku opiekuńczego dla wnioskodawcy, który opiekował się ciężko chorym ojczymem. To, że niepełnosprawny mężczyzna ma też syna, nie oznacza, iż jego pasierb nie jest osobą obowiązaną do alimentowania go. I dziecko i pasierb są spokrewnieni i spowinowaceni w tym samym stopniu – orzekł WSA w Białymstoku.

04.05.2019

Urząd musi informować, jak przetwarza nasze dane

Administracja publiczna

Zmiany w zakresie ochrony danych osobowych w administracji przewidują, że obywatel w każdym kontakcie z urzędem ma zagwarantowane prawo do informacji o tym, kto jest administratorem jego danych, jakim podmiotom jego dane są powierzane i jaki jest zakres ich przetwarzania.

04.05.2019

Prezydent: Przynależność do UE wpisać do konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i Unii Europejskiej w konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I dodał, że należy starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane. - Deklaracja o wpisaniu obecności w UE będzie tyle warta, ile determinacja w przestrzeganiu konstytucji - skomentował to przewodniczący Rady UE Donald Tusk.

03.05.2019

Nazwy ulic w Warszawie wracają, zmiany w księgach wieczystych - na własny koszt

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS i osoby zainteresowane kupnem czy sprzedażą lokali w Warszawie, którym przywrócono "stary" adres, już teraz powinni sami wystąpić z wnioskiem o aktualizację wpisu do księgi wieczystej. Ani sąd, ani urząd miasta, nic z tym, póki co, nie robią. Trzeba też za to zapłacić.

03.05.2019

Informacje publiczne wciąż blokowane

Administracja publiczna

Niepełne odpowiedzi, trudne do odczytania skany dokumentów, odmowa dostępu do danych, które inny podmiot udostępnił, brak znajomości procedur przez urzędy – tak według Watchdog Polska wygląda realizacja prawa do informacji. Oporne są szpitale, policja, przedszkola i parafie, ale nie jest łatwo także z ministerstwami.

02.05.2019

Morawieckiego wizja UE bez praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Walka z nierównościami, zwiększanie innowacji, walka z monopolami i protekcjonizmem gospodarczym, zwiększanie wydatków i ochrona granic oraz ochrona demokracji - takich pięć filarów reformy Unii Europejskiej proponuje premier Mateusz Morawiecki. Nie ma na tej liście wspólnych standardów demokracji i praworządności.

30.04.2019

Przybywa terminali płatniczych w urzędach - szczególnie w regionach zurbanizowanych

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Wciąż zwiększa się liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, w którym biorą udział przedsiębiorcy i podmioty administracji. W całym kraju zainstalowano już ponad 150 tys. urządzeń. Systematycznie rośnie zainteresowanie instytucji publicznych płatnościami bezgotówkowymi - na dofinansowanie mogą liczyć do 31 sierpnia 2021 r.

30.04.2019

Dodatkowe potrzeby kadrowe i pieniądze na pensje w resorcie kultury

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, zgodnie z którą ministerstwo kultury otrzyma środki z rezerwy celowej na zatrudnienie dodatkowych pracowników w związku z wykonywaniem priorytetowych zadań rządu. Chodzi m.in. o nadzór nad nowymi instytucjami kultury i fundacjami oraz wdrażanie programów związanych z kulturą ludową.

29.04.2019