WSA: Nie każda mapa potwierdzi zajęcie pasa drogowego

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Mapa sytuacyjna nie jest wystarczającym dowodem do wykazania, że tablica reklamowa znajdowała się w pasie drogowym - orzekł WSA we Wrocławiu. Szczególnie, gdy nie wskazano na niej żadnego organu, z którego zasobów mapa miałaby pochodzić, nie dołączono opisu mapy ani dokumentów określających status prawny nieruchomości, której dotyczy spór.

10.01.2019

NSA: Urząd może pomóc odnaleźć przodków, ale wniosek musi być precyzyjny

Administracja publiczna RODO

Nie ma przeszkód by żądać udostępnienia księgi stanu cywilnego. We wniosku należy jednak oznaczyć wszystkie akty, tak by urząd stanu cywilnego miał możliwość oceny, czy realizacja żądania nie naruszy danych osobowych osób, których akt dotyczy oraz ich dóbr osobistych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

09.01.2019

Minister przegrał spór z "Iustitią" o informacje o wolnych etatach w sądach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniami z 5 grudnia 2018 r. oraz z 12 grudnia 2018 r. stwierdził bezczynność Ministra Sprawiedliwości, ponieważ odmówił on ujawnienia w trybie dostępu do informacji publicznej liczby nieobsadzonych stanowisk sędziowskich.

08.01.2019

Prowadzenie metryki sprawy służy przejrzystości, ale nie zawsze jest potrzebne

Administracja publiczna

Zakładanie w urzędach metryki sprawy w sprawach prostych nie jest zasadne – uważa resort spraw wewnętrznych i administracji. Zdaniem ekspertów metryka ma zwiększyć transparentność podejmowania decyzji administracyjnych. Według samorządowców jest to jednak uciążliwy obowiązek i dlatego zabiegają o jego ograniczenie.

07.01.2019

WSA: Nieważna decyzja Głównego Inspektora, który nie zauważył zagrożenia pożarowego

Administracja publiczna Budownictwo

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dostrzegł, że rozbudowa zabytkowego domu jest sprzeczna z planem, a odstępstwa od planu powodują zagrożenie pożarowe, i odesłał skarżącą sąsiadkę do sądu cywilnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że inspektor rażąco naruszył kodeks postępowania administracyjnego.

07.01.2019

Numer rejestracyjny pojazdu to nie dane osobowe

Administracja publiczna RODO

Tradycyjny numer rejestracyjny pojazdu składający się z liter i cyfr, nie jest daną osobową. Określenie tożsamości osoby parkującej wymagałoby nadmiernych kosztów, czasu lub działań – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Zdaniem sądu numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę. Jednak orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednolite.

05.01.2019

Uwłaszczenie na gruntach państwowych może być na podobnych warunkach jak w samorządzie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewodowie będą mogli dostosować wysokość bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa do tej na gruntach samorządowych. Ma to zapewnić, że na gruntach Skarbu Państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji. Projekt odpowiednich przepisów ma trafić do Sejmu jeszcze w styczniu.

03.01.2019

Strasburg: Straż graniczna nie może odmówić przyjęcia wniosku o azyl

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że uniemożliwienie - przez litewską straż graniczną - czeczeńskiej rodzinie złożenia wniosku o udzielenie azylu na granicy litewsko-białoruskiej stanowiło naruszenie zakazu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Przyjęcia wniosku o azyl odmówiły tej rodzinie także polskie służby.

03.01.2019

IPN wesprze remonty prywatnych grobów bohaterów

Administracja publiczna

Osoby fizyczne oraz organizacje społeczne mogą składać wnioski do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie kosztów opieki nad rodzinnymi grobami żołnierzy i powstańców, którzy przeżyli walki i zmarli w czasie pokoju. Jednak obowiązujące od 1 stycznia br. nowe procedury są długie, a zasady przyznawania pomocy niejasne.

02.01.2019

NSA: Przygotowany przez inwestora raport trzeba zweryfikować

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań. W tym celu przygotował raport, który został uznany przez organy administracji publicznej i WSA jako podstawowy dowód w postępowaniu. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który podkreślił, że nie zwalniało to ich od dokonania własnej oceny.

02.01.2019

10 miast przybyło na mapie Polski

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.

01.01.2019

Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019

Korekta ustawy o przekształceniu użytkowania we własność podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację, dzięki której w przypadku nowych inwestycji, podejmowanych przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".

31.12.2018

Ustawa o dekomunizacji dyplomacji podpisana

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, na podstawie której w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r., a 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

31.12.2018

Koszty związane z bezpieczeństwem informacji będą rosły

Administracja publiczna

Coraz więcej procesów będzie zinformatyzowanych – wdrażamy systemy, które mają ułatwić obsługę obywateli, ale pojawiają się nowe ryzyka, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wiele usług, które funkcjonują w urzędach, ma luki – mówi Marcin Kostrzewa-Pisarek.

31.12.2018

WSA: Głos przewodniczącego rady nie może być ważniejszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby głos prowadzącego obrady miał większą wagę i decydował o wyniku głosowania w przypadku równej ilości głosów „za” oraz „przeciw” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

31.12.2018

Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie miała podstawę prawną do nakładania grzywien

Środowisko Administracja publiczna

W przepisach rozporządzenia w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego brakuje podstaw prawnych. Wynika to z wejścia w życie nowego Prawa wodnego i ustawy o produktach biobójczych. Lukę ma wypełnić nowe rozporządzenie.

31.12.2018