Iwona Michałek ma 63 lata. Ukończyła biologię środowiskową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także podyplomowe studia z zakresu ochrony i kształtowania środowiska, z zakresu badania środowiska oraz z zakresu zarządzania. Była nauczycielką biologii i przyrody.

Czytaj: Iwona Michałek pełnomocnikiem ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki>>
 

Pracowała przez 10 lat jako wizytator w kuratorium oświaty w Toruniu, w którym była też dyrektorem, wicekuratorem oraz p.o. kuratorem. Przez pięć lat pełniła funkcję rzecznika praw ucznia w województwie kujawsko-pomorskim. Była też edukatorem w zakresie przestrzegania praw ucznia i dziecka, koordynatorem regionalnym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie ds. edukacji o tolerancji oraz kierownikiem Pracowni Zarządzania, Diagnozy i Wychowania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskała mandat poselski, będąc przedstawicielką Polski Razem na liście PiS. Po przekształceniu w listopadzie 2017 Polski Razem w Porozumienie, stanęła na czele jej okręgu toruńskiego oraz zasiadła w prezydium zarządu krajowego partii. W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję.