Od września w subwencji oświatowej uwzględniony zostanie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Finanse samorządów

WSA: Nakaz rozbiórki nie w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo
Miejscowy plan określa sposób zagospodarowania terenu na przyszłość. Celem jego uchwalenia nie jest natomiast ingerencja w już istniejący sposób wykorzystania określonego terenu, poprzez rozstrzyganie o konieczności rozbiórki konkretnych obiektów budowlanych – wskazał WSA we Wrocławiu.
Dorian Lesner
29.07.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.
Robert Horbaczewski
29.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
W przetargach trzeba stawiać na jakość, a oferty zawierające rażąco niską cenę powinny być eliminowane. Takie wnioski płyną z wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie udziału w przetargach wykonawców spoza krajów UE – pisze Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówień publicznych w kancelarii Gawroński&Partners.
Jacek Liput
28.07.2019
Zamówienia publiczne
Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Gmina nie odpowiada za uraz gracza podczas turnieju piłkarskiego zorganizowanego przez sołectwo. Szkoda nie została wyrządzona bowiem wskutek wykonywania władzy publicznej, a dobrowolne uczestnictwo w meczu zawsze niesie ryzyko kontuzji – stwierdził Sąd Okręgowy w Kielcach.
Robert Horbaczewski
27.07.2019
Samorząd terytorialny
Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.
Mariusz Łubiński
27.07.2019
Samorząd terytorialny
Sprawdzane przez Najwyższą Izbę Kontroli spółdzielnie mieszkaniowe dzięki inwestycjom w termomodernizację budynków ograniczały zużycie energii cieplnej, ale podwyżki cen energii i nierzetelnie sporządzone audyty wpłynęły na zmniejszenie oszczędności.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Rada gminy powinna podjąć uchwałę o odrzuceniu wniosku, jeżeli inicjatorzy referendum lokalnego nie zdobędą dostatecznego poparcia wśród mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. WSA w Krakowie zaznaczył, że obywatelski pomysł zorganizowania referendum nie może zostać przekształcony w inicjatywę rady.
Dorian Lesner
26.07.2019
Samorząd terytorialny
Przepisy nie przewidują obowiązku wychowywania dzieci przysposobionych w kulturze i religii ich pochodzenia. Takie dane wymagają szczególnej ochrony, ale w praktyce są ujawniane, bo rodzice oddający dziecko do adopcji proszą np. o znalezienie mu rodziny o podobnych przekonaniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.07.2019
Pomoc społeczna
Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.
Aleksander Hyżorek
26.07.2019
Samorząd terytorialny
Ruszyły konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu, który pokazuje, na jakie cele rozwojowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce przeznaczyć pieniądze z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Finanse publiczne Prawo europejskie
Wójt może przewidzieć w zarządzeniu możliwość nieodpłatnego przekazania mieszkańcom - w sytuacjach losowych - drzewa pochodzącego z lasu, stanowiącego własność gminy. Świadczenie to będzie zwolnione z podatku dochodowego.
Kucharski Dominik
25.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Komitet wyborczy kwestionował uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z którą identyfikacji wyborców można dokonać za pomocą telefonu komórkowego. Skarga była niezasadna. Uchwała nie narusza przepisów kodeksu wyborczego. Gwarantuje ona bezpieczne weryfikowanie tożsamości wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
25.07.2019
Wybory
Kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych o Odpadach mają być gotowe w styczniu 2020 r. Będzie można ją zintegrować z oprogramowaniem, z którego korzystają firmy. Karta odbioru odpadów ma być też wyposażona w kod QR - zapewnia resort środowiska.
Jolanta Ojczyk
25.07.2019
Środowisko
Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Minister rodziny Bożena Borys-Szopa zwróciła się do samorządów z apelem o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w ciągu miesiąca. Wystosowała list do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w którym podkreśla, że rozszerzenie programu „Rodzina 500+” na każde dziecko w rodzinie i pieczy zastępczej to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.07.2019
Pomoc społeczna
We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Wybory
Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.
Hanna Hendrysiak
24.07.2019
Administracja publiczna
Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.
Monika Stelmach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
Prawnie niedopuszczalne jest wprowadzenie w uchwale rady gminy warunków innych, niż przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać m.in. wysokość dochodu czy warunki zamieszkiwania. A nie wymóg składania oświadczenia o braku interwencji policji.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.07.2019
Samorząd terytorialny
MEN po raz kolejny potwierdza zwiększenie subwencji oświatowej. Główny cel to pokrycie wydatków na podwyżki dla nauczycieli - projekt miał być gotowy w zeszłym tygodniu. Minister edukacji potwierdza, że pieniądze będą, ale nie informuje na razie, ile.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Kadry w oświacie
Uproszczenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego oraz usprawnienie ściągania długów publicznoprawnych, takich jak nieopłacone podatki, cła czy składki na ubezpieczenia społeczne – przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Administracja publiczna
Będzie można złożyć skargi na utrudnienia architektoniczne lub bariery informacyjno - komunikacyjne. Jeśli urząd nie dostosuje się do zaleceń, możliwe będzie nałożenie na dany podmiot kar - zwraca uwagę PFRON.
Paweł Żebrowski
23.07.2019
Pomoc społeczna

Powołano pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego zadaniem będzie koordynacja działań rządu w obszarze PPP.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Ustawa o drogach publicznych to przepisy szczególne wobec ordynacji podatkowej. Nie wyklucza to jednak stosowania do opłat za złe parkowanie przepisów podatkowych - zwłaszcza w zakresie terminu egzekwowania kary i przerwania biegu terminu przedawnienia. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
23.07.2019
Ordynacja Finanse publiczne
Pracownicy pomocy społecznej obawiają się, że system pomagania nie będzie spójny, a straty wykwalifikowanych kadr jeszcze się zwiększą. Chodzi o centra usług społecznych, które już w przyszłym roku będą mogły powstawać w każdej gminie.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna