Podczas spotkania Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dyskutowano nad głównymi kierunkami zmian legislacyjnych w zakresie funkcjonowania straży gminnych (miejskich). Istota zmian sprowadza się do usprawnienia organizacji oraz zwiększenia efektywności wykonywanych przez straże miejskie zadań, a tym samym wzmocnienia współpracy z Policją w obszarze porządku publicznego.

 

Zmiany ustawy i rozporządzeń

Jak informuje MSWiA, proponowane zmiany odnoszą się w zdecydowanym zakresie do przepisów ustawy kompetencyjnej straży gminnych, jak również do wynikających z niej aktów wykonawczych. Część propozycji ma też charakter porządkowy i dostosowujący do obowiązującego stanu prawnego.

Kierunki zmian proponowały środowiska samorządowe, rekomendowali je też członkowie grup roboczych grup roboczych powołanych przy zespole, czyli m.in. strażnicy miejscy. 

Czytaj też: Straż gminna ukarze za naruszanie uchwał antysmogowych

Pod prąd na jednokierunkowej

Jedną z propozycji jest umożliwienie straży miejskiej podejmowania interwencji wobec kierowców. Chodzi między innymi o sytuację, w których ktoś jedzie pod prąd na drodze jednokierunkowej.

MSWiA zapowiada, że jeszcze w tym roku odbędą się kolejne uzgodnienia eksperckie m.in. z udziałem przedstawicieli środowiska samorządowego, w tym strażników i reprezentujących ich związków zawodowych. 

Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał o niedawnej nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy  są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych. 

Czytaj też: Brak segregacji odpadów może grozić odpowiedzialnością zbiorową

Ile straży w straży?

Zgodnie z informacjami przekazanymi do MSWiA za pośrednictwem wojewodów, na dzień 31 grudnia 2017 r. na terenie Polski funkcjonowało 490 straży (w tym 409 straży miejskich i 81 straży gminnych). Zatrudnionych w nich było łącznie 10 352 osoby, w tym 8 710 osób na stanowiskach strażniczych, a 1 642 osób na stanowiskach urzędniczych oraz na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Jak wynika z podsumowania, strażnicy miejscy i gminni znacznie częściej stosowali środki oddziaływania wychowawczego (tzw. środki pozakarne) – 53 proc. wszystkich podjętych działań, niż grzywny w drodze mandatu karnego – 35,5 proc. Podobnie było w 2016 r.

W 2017 r. strażnicy nałożyli 578 734 mandatów, co stanowi niewielki wzrost (o 10 526) w porównaniu z rokiem 2016 oraz znaczny spadek w porównaniu z rokiem 2015 (o połowę, tj. 50,1 proc.). Łączna kwota nałożonych grzywien wyniosła w roku 2017 – 58 165 013 zł i jest porównywalna z kwotą osiągniętą w roku 2016 (57 695 828 zł).

Bezpieczeństwo w komunikacji

Analogicznie jak w roku 2016 odnotowano dosyć wysoką aktywność strażników w ujawnianiu i ściganiu sprawców wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, stanowiącą blisko 70 proc. wszystkich ujawnionych wykroczeń z Kodeksu wykroczeń oraz ponad 54 proc. wszystkich ujawnionych wykroczeń.

Znaczący wpływ na porządek i poczucie bezpieczeństwa lokalnych społeczności miało również ściganie sprawców wykroczeń popełnianych przeciwko mieniu publicznemu (8,35 proc. wszystkich ujawnionych wykroczeń) oraz porządkowi i spokojowi publicznemu (blisko 6 proc.), a także wykroczeniom określonym w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (10,2 proc.).

Zobacz też komentarz praktyczny: Przepisy porządkowe w gminnym regularnym przewozie osób - analiza przykładowej uchwały