Mateusz Morawiecki zapewnia, że zamrożenie cen obejmie nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i samorządy, szpitale - także te podmioty, które już podpisały nowe umowy. - Prowadzimy do stabilizacji tych cen, aby samorządy nie mogły używać tego jako pretekstu do podnoszenia cen różnych swoich usług publicznych - mówił premier.

Czytaj też: Energia dla gospodarstw domowych nie podrożeje, ale firmy, szpitale i samorządy już dostają wyższe rachunki >

Potrzebne zmiany w prawie

Aby energia nie podrożała, niezbędne będą zmiany legislacyjne i przyjęcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

- Znalezienie najlepszych rozwiązań dotyczących cen energii to bardzo ważne zadanie. Bezpieczeństwo budżetów domowych Polaków jest niezmiennie jednym z priorytetów prac Parlamentu. Dlatego będziemy pracować jeszcze przed nowym rokiem. Dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28.12 - napisał w piątek wieczorem na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Posiedzenie Sejmu tylko dla jednego projektu

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował z kolei, że będzie tylko jeden punkt obrad. - Chodzi o to, żeby obywatele mieli pewność, że nie nastąpią ani w tym roku, ani w następnym podwyżki cen energii. To jest cel tego pośpiechu, bo chodzi o to, aby nikt nie miał wątpliwości po Nowym Roku, że może myśleć o podniesieniu cen - podkreślił wicemarszałek.

 


Potrzebne będzie również dodatkowe posiedzenie Senatu i szybki podpis Prezydenta, żeby zmiany mogły wejść w życie z początkiem 2019 roku.

Planowane zmiany

Wśród zapowiedzianych przez premiera zmian znalazły się m.in.:

  • obniżenie akcyzy na prąd z 20 zł na 5 zł,
  • redukcja opłaty przejściowej o 95 proc. dla wszystkich podmiotów.

W piątek wieczorem na stronie internetowej Sejmu udostępniono rządowy projekt ustawy, w którym podkreślono, że jednym z podstawowych obowiązków państwa wobec obywateli oraz przemysłu jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej po akceptowalnych dla nich cenach. Zmiany cen energii elektrycznej są naturalnym następstwem przyjętego modelu rynku energii elektrycznej, niemniej jednak dotychczas zmiany te oscylowały w granicach kilku procent. Ze względu na fakt, że obserwowany wzrost cen energii elektrycznej na giełdach w Europie wynosi kilkadziesiąt procent, zdecydowano się na wprowadzenie rozwiązania nadzwyczajnego, mającego na celu ochronę w 2019 roku odbiorców energii elektrycznej przed skokowym wzrostem kosztów zaopatrzenia w energię.

Wprowadzone zmiany mają pozwolić na uzyskanie ok. 4 mld zł, które pokryją koszty podwyżek cen energii. W uzasadnieniu projektu napisano również, że negatywne skutki dla budżetu państwa zostaną zniwelowane przez środki ze sprzedaży uprawnień do emisji.