TK eliminuje z kodeksu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu karnego obligujący sąd do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie prowadzenia ich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest niezgodny z konstytucyjnym prawem do sprawiedliwego procesu. Ustawodawca przejął kompetencje władzy sądowniczej – dodał Trybunał.

04.06.2024

SN: Sędzia pozbawiony urzędu, ale bezkarny przed sądem powszechnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rażący przejaw lekceważenia porządku prawnego – tak określiła zachowanie sędziego Sądu Rejonowego sędzia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Chodziło o spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu i narkotyku, więc obwiniony został pozbawiony urzędu. Jednak sądy karne sprawę umorzyły, bo immunitet uchylała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Zdaniem SN - był to błąd.

04.06.2024

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo europejskie

Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.

04.06.2024

Nienaruszalna prerogatywa Prezydenta RP, a w tle delikt dyscyplinarny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniu karnym nie jest dopuszczalne badanie ważności lub skuteczności aktu ustrojowego powołania sędziego przez Prezydenta RP podjętego w ramach realizacji wyłącznej prerogatywy głowy państwa. Sędzia, wobec którego stwierdzono nieprawidłowości w toku procedury nominacyjnej, nie jest osobą nieuprawnioną do orzekania w rozumieniu art. 439 par. 1 pkt 1 kpk – taką uchwałę podjęło trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

03.06.2024

W Krakowie debatowano o międzynarodowym prawie karnym

Prawo karne

Wyzwania stojące przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym zarówno z punktu widzenia przepisów, jak i wykorzystywania nowych technologii - były tematami Pierwszej Międzynarodowej Konferencji Współczesne wyzwania międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, która odbyła się w weekend w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło prawników polskich i zagranicznych, a patronami wydarzenia były m.in. Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.

01.06.2024

Zaszczuty youtuber może zmienić definicję stalkingu

Prawo karne Nowe technologie

Nawet jednokrotne niepożądane działanie lub zachowanie mające uprzykrzyć komuś życie prywatne bądź zawodowe powinno być uznawane za stalking. Zmianę przepisów w tej kwestii przygotowują Niemcy, ale być może podobna inicjatywa dotrze też nad Wisłę, w odpowiedzi na dokuczliwy hejt. Sankcje karne nie powinny omijać osób, które dopuszczają się takich zachowań po raz pierwszy. Właśnie takie przypadki dominują wśród hejterów.

01.06.2024

SN: Wyłudzenie kredytu na fałszywe dane

Prawo karne

Po uchyleniu wyroku skazującego sprawcę, sąd dokonując odmiennej oceny dowodów, jest uprawniony do przypisania oskarżonemu odpowiedzialności za oszustwo, co najmniej w formie pomocnictwa – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. I stwierdził, że sąd odwoławczy popełnił błąd, bo w sprawie zachodzi sytuacja analogiczna, jak w przypadku wydania wyroku uniewinniającego.

31.05.2024

Były minister zdrowia z zarzutem przekroczenia uprawnień

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

28.05.2024

RPO apeluje o zmianę przepisu o podstawach skargi do Sądu Najwyższego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku możliwości podniesienia zarzutu naruszenia prawa procesowego w postaci art. 41 (wyłączenie sędziego) i art. 4 kodeksu postępowania karnego (zasada obiektywizmu) w skardze do Sądu Najwyższego od wyroku sądu odwoławczego uchylającego wyrok I instancji i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania. Sugeruje nowelizację k.p.k. w tym zakresie.

28.05.2024

NSA: Były przestępca bez prawa do posiadania broni palnej

Prawo karne Policja

Skazanie, choćby zatarte, przekreśla szanse na otrzymanie pozwolenia na broń. Tym bardziej, gdy wniosek o wydanie zgody pochodzi od byłego członka grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Przeszłość także określa charakter człowieka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Pozwolenie na broń palną, w tym również broń sportową i do celu sportowego, nie jest zwykłym uprawnieniem obywatelskim, lecz przywilejem.

27.05.2024

Lekarzom marzy się "no fault", ale MS na razie nie pracuje nad zmianami

Prawo karne

Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości kilka razy próbowało wprowadzić zmiany m.in. w art. 155 Kodeksu karnego, dotyczącym nieumyślnego spowodowania śmierci. Chodziło o to, by częściej - także w przypadku błędów medycznych - stosowane były kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Tymczasem samorząd lekarski chciałby ograniczenia odpowiedzialność karnej lekarzy. Pojawiły się nawet sygnały, że w MS trwają nad tym prace, resort poinformował jednak Prawo.pl, że nie są one obecnie prowadzone.

25.05.2024

Bezdomność zwierząt: trzeba uzupełnić obowiązki gmin

Prawo karne

Przyczyną bezdomności zwierząt jest nie kastrowanie ich i nie chipowanie, brak realizacji przez gminy zadań wynikających z ustawy , brak jednej centralnej bazy danych, zawierających dane opiekunów psów i kotów – takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych przez globalną koalicję ekspertów d.s. dobrostanu zwierząt.

24.05.2024

W 2023 roku podsłuchiwano łącznie 5973 osoby

Prawo karne

W środę w Senacie Adam Bodnar, przedstawił jawną roczną informację Prokuratora Generalnego o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej. Wynika z niej m.in., że w ubiegłym roku sądy odmówiły zarządzenia kontroli wobec 22 osób.

22.05.2024

Bezwzględne dożywocie zniknie z Kodeksu karnego - jest już projekt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma już projekt pilnych zmian w przepisach karnych. Mają objąć to, co - w ocenie prawników - zostało przyjęte z naruszeniem Konstytucji i prawa międzynarodowego. Chodzi m.in. o możliwość orzekania bezwzględnego dożywocia, objęcie kodeksem karnym 14-latków odpowiadających za zabójstwo kwalifikowane czy usunięcie celów wychowawczych w dyrektywie kary, a także kazuistyczne instrukcje dla sędziów dotyczące grzywien.

22.05.2024

Powód, który przegrał, oskarża sędziego o zniesławienie

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pokrzywdzony w sprawie cywilnej powód oskarżył sędziego o znieważenie i zniesławienie. To pierwsza taka sprawa przegranego klienta sądu. Poprzednio o ukaranie i uchylenie immunitetu wnioskowały osoby niezadowolone z rozprawy przeprowadzonej w sądach karnych. Sędzia obwiniona przez podsądnego miała użyć obraźliwych słów w uzasadnieniu wydanego orzeczenia. Sąd Najwyższy odroczył posiedzenie.

21.05.2024

Ksiądz znieważył minister do spraw równości

Prawo karne

3 tys. zł grzywny i 1 tys. zł nawiązki na Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - taką karę wymierzył Sąd Rejonowy Lublin-Zachód księdzu za to, że znieważył posłankę Lewicy Katarzynę Kotulę, dziś minister do...

20.05.2024

SN: Gwałt w małżeństwie to też wymuszony seks dla „świętego spokoju”

Prawo karne

Jeżeli w sprawie ustalono niekonsensualny charakter stosunków seksualnych i podejmowanie się ich wbrew woli, ale dla „świętego spokoju” w związku z nagabywaniem, to mamy do czynienia z realizacją znamion przestępstwa zgwałcenia. Brak akceptacji ofiary może być wnioskowany także z innych okoliczności relacji ze sprawcą, czy wcześniejszych zachowań – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w sprawie gwałtu w małżeństwie i wieloletniego znęcania się nad żoną.

18.05.2024

Więźniowie powinni mieć zapewniony dostęp do medycznej tranzycji

Prawo karne

Osoby transpłciowe powinny być umieszczane w jednostkach odpowiadających płci, z którą się identyfikują – podkreśla Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu, który wydał konkretne wytyczne dotyczące zasad umieszczania osób transpłciowych w miejscach pozbawienia wolności.

18.05.2024

Sędziowie, którzy nie przeszli testu niezawisłości nazywają się X.Y.

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już 27 sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych orzekających w sprawach karnych nie spełniło wymogów niezawisłości. Zostali negatywnie zweryfikowani przez Sąd Najwyższy. Ich orzeczenia uznano za nieważne. Pozytywnie test przeszło 12 sędziów. Jednak nie ma szans, aby strony i kierownictwo sądów poznało ich nazwiska, gdyż akta spraw są anonimizowane, choć na wokandach i portalach internetowych są widoczne.

18.05.2024

SN: Notariusz nie zostanie ukarana za niepoinformowanie o sprzedaży ziemi

Prawo karne Prawnicy

Notariusz z sześcioletnim stażem nie dopełniła swoich obowiązków, ale postępowanie dyscyplinarne wobec niej zostało umorzone. Problem wynikał z rocznego opóźnienia - nie zawiadomienia ministra spraw wewnętrznych o sporządzeniu aktu notarialnego sprzedaży ziemi cudzoziemcowi. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że wbrew twierdzeniom ministra sprawiedliwości, nie doszło do rażącego naruszenia prawa procesowego.

17.05.2024