Przeciek na maturze - od unieważnienia egzaminu po więzienie

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W poprzednich latach na kilka godzin przed maturą w Google Trends wzrosła liczba wyszukiwań haseł, które potem pojawiały się na egzaminie, sprawy przecieków badała prokuratura - za udział w takim procederze mogą być surowe konsekwencje. Przed przeciekami nie ustrzegły nawet specjalne zabezpieczenia, jakie w 2023 r. wprowadziło Centralna Komisja Egzaminacyjna.

02.05.2024

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024

Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

30.04.2024

SN: Sprawa dyscyplinarna sędziego Ferka umorzona

Prawo karne Prawnicy

Dopóki nie nastąpią zmiany ustawowe a Trybunał Sprawiedliwości UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka nie stwierdzą, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nie spełnia kryteriów niezależnego sądu, to musi nadal orzekać. Wnioski o wyłączenie sędziów powołanych po 2018 roku przez Krajową Radę Sądownictwa mnożą się i spowalniają rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych – stwierdził prezes Izby Wiesław Kozielewicz, odnosząc się do wniosków obrony sędziego Ferka.

27.04.2024

SN: Wtargnięcie do domu żony z zamaskowanymi osobami jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naruszenie miru domowego poprzez wdarcie się do domu żony z trzema zamaskowanymi mężczyznami nie może być uznane za czyn o znikomej szkodliwości społecznej. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie umarzające postępowanie karne, gdyż sprawca wcześniej zastraszał kobietę, groził podpaleniem, pozbawieniem życia jej i rodziny, porwaniem syna - wszystko po to, by zmusić ją do podpisania niekorzystnej umowy.

25.04.2024

SN: Dyscyplinarka to absurd, sędzia Chmielewski jest niewinny

Prawo karne Prawnicy

Przez trzy i pół roku sędzia Krzysztof Chmielewski był oskarżony o przestępstwo i to przez ludzi, którzy „przyczynili się do dewastacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – jak wyjaśniał. W środę, 24 kwietnia br., został uniewinniony przez Izbę Odpowiedzialności Dyscyplinarnej SN. - Błąd przy orzekaniu nie jest zbrodnią sądową, a tylko za takie zbrodnie można sędziego ukarać – wyjaśniał sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz.

25.04.2024

Czy postępowanie karne da się uwolnić od niewłaściwych praktyk?

Prawo karne

Przeszukania trałowe, areszty wydobywcze, pozorne prawo zatrzymanego do obrońcy – czy polski prawodawca nadal będzie tolerował takie praktyki? Zbigniew Ziobro, jako minister sprawiedliwości, mógł naprawić postępowanie karne, zapobiec takim czynnościom. Działał w innym kierunku, na własną – jak teraz widać – szkodę. Warto, żeby każdy orędownik surowych praktyk śledczych czy piewca populizmu penalnego zyskał świadomość, że każdy może stać się podejrzanym, a skąpe gwarancje procesowe utrudniają odparcie niesłusznych zarzutów - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.

20.04.2024

Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo europejskie

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Wrzosek wycofany

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.

18.04.2024

Krytyka kandydatów do SN nie jest szkodliwa społecznie

Prawo karne

Była to pierwsza taka sprawa, gdy I Prezes Sądu Najwyższego oskarżyła prezesa tego sądu o przekroczenie zasad etyki. W rezultacie Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zdecydowała się na rozpatrzenie zarzutów merytorycznych stawianych prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotrowi Prusinowskiemu. Choć uznano, że wypowiedź prezesa przekroczyła zasady powściągliwości i umiarkowania w wyrażaniu poglądów, takie zachowanie nie powinno stać się normą.

18.04.2024

MSWiA szykuje oręż przeciw treściom o charakterze terrorystycznym

Prawo karne Prawo europejskie

W MSWiA trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Informacja na ten temat została w poniedziałek zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecnie te kwestie są tylko częściowo ujęte w polskich przepisach. Spośród 27 państw członkowskich UE, oprócz Polski, tylko Grecja, Słowenia oraz Portugalia nie dopełniły obowiązku dostosowania prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

15.04.2024

Czy spekulacja biletami na imprezy powinna być karana?

Prawo karne Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Bilety na koncerty znanych gwiazd wyprzedają się w kilka minut. Podobnie jest z biletami na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Kto kupuje na pniu? Osoby indywidualne i „koniki” dla zysku. Takie praktyki podlegają jednak karze grzywny i aresztu. Dlatego podnoszą się głosy, aby wyeliminować przestarzały przepis z kodeksu wykroczeń, bo jest anachroniczny, rodem z PRL. Jednak są też opinie przeciwne: spekulacja to nadal zło godzące w klientów.

13.04.2024

SN: Dziecko urodzone w łagrze nie może występować o odszkodowanie

Prawo karne

Tylko szkoda wyrządzona działaczom niepodległościowym i ich dzieciom przez prześladowania polskich organów, a nie radzieckie organy sądowe wymaga naprawienia krzywd – taki jest sens postanowienia wydanego przez Izbę Karną Sądu Najwyższego. Oznacza to, że osoby skazane przez NKWD i urodzone w więzieniu lub w łagrze, na zesłaniu, nie mogą ubiegać się o rekompensatę.

12.04.2024

Dziecko przed sądem - MS przygotowało wzory informacji dla świadka i podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.

11.04.2024

Łącznie 38 przestępstw oraz 450 wykroczeń związanych z wyborami

Prawo karne Wybory

Próba przekupstwa wyborczego, agitacja wyborcza, kradzież, zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego, utrudnienie wyborów, pełnienie czynności wyborczych w stanie nietrzeźwości. Od momentu ogłoszenia ciszy wyborczej do zakończenia wyborów policja odnotowała łącznie 38 przestępstw oraz 450 wykroczeń.

07.04.2024

SN: Trzeba ustalić, czy nękanie całej wsi to choroba, czy przestępstwo

Prawo karne

Uporczywe nękanie całej miejscowości przez jednego mężczyznę wymaga ponownego przeanalizowania jego poczytalności – orzekł Sąd Najwyższy, dodając, że jest to konieczne dla ustalenia, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego i czy sprawca może odpowiadać za swoje zachowanie. Zatem konieczne jest ponowne przeprowadzenie dowodów, aby ustalić, czy człowiek powinien być leczony w zakładzie psychiatrycznym.

06.04.2024

Rząd po kilku tygodniach liberalizuje odbieranie aut pijanym kierowcom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd po niecałych trzech tygodniach zmienia przepisy dotyczące odbierania aut pijanym kierowcom. Tak jak już wcześniej zapowiadano, sędziowie będą mogli, a nie będą musieli, orzekać taki przepadek, co więcej policja nie będzie miała obowiązku zajęcia auta kierowcy przyłapanego na gorącym uczynku. Ponadto, wyłączona zostanie możliwość orzeczenia takiego przepadku, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na zbycie samochodu, jego utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

03.04.2024

Sędzia Tuleya: Trzeba skończyć z wyłudzaniem aresztów i kontroli operacyjnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przy stosowaniu w Polsce kontroli operacyjnej i tymczasowych aresztowań mamy do czynienia nie tylko z nadużywaniem tych instytucji, ale też z wymuszaniem na sędziach decyzji, bez możliwości solidnej oceny sytuacji – mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. I wskazuje na konieczność zmian prawnych w tym zakresie. 

03.04.2024

NIK zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego premiera i byłą minister finansów

Prawo karne Finanse publiczne PIT Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienie wobec byłego prezesa Rady Ministrów, byłej minister finansów, byłego wiceministra finansów oraz innych funkcjonariuszy państwowych. Zawiadomienie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych i tym samym działanie na szkodę interesu publicznego - samorządów - w zakresie m.in. przyznawania samorządom wsparcia z rezerwy ogólnej – poinformowała NIK we wtorek.

02.04.2024

Prawo surowe dla pijanych, ale mało skuteczne wobec brawury na drodze

Prawo karne

W tym roku osoby, które po świętowaniu z bliższą czy dalszą rodziną wpadną na pomysł, by prowadzić na podwójnym gazie, obok innych konsekwencji, mogą stracić samochód - zmiany weszły w życie 14 marca 2024 r. Ale statystyki policyjne jasno pokazują, że największą bolączką polskich dróg jest brawura i nagminne przekraczanie prędkości. A na rozwiązanie tego problemu wciąż nie ma pomysłu.

30.03.2024