Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

Sądy łaskawie patrzą na aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom przy granicy

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Udzielanie pomocy humanitarnej w strefie buforowej przy granicy budzi wątpliwości prawne. Na wejście do ustanowionej 13 czerwca strefy aktywiści muszą mieć zezwolenie. Dotychczasowe orzecznictwo, dotyczące pomocy migrantom w pasie drogi granicznej, pokazuje nieskuteczność prób kryminalizowania niesienia pomocy humanitarnej. Sądy uważają, że ratowanie życia jest stanem wyższej konieczności.

01.08.2024

Powstańcza "Kotwica" nie dla każdego i nie wszędzie

Prawo karne

Zaplanowane na 1 sierpnia obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kolejną okazją do eksponowania symboli związanych z tym wydarzeniem - w tym Znaku Polski Walczącej. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, bo jest to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie to wykroczenie zagrożone grzywną.

01.08.2024

Kierowca nie zlikwiduje punktów karnych, a radary wrócą do samorządów

Prawo karne Transport

Uratujemy tysiąc istnień rocznie, jeśli wprowadzimy radykalne zmiany w przepisach. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad regulacjami dotyczącymi zatrzymywania praw jazdy na trzy miesiące za przekraczanie prędkości pojazdów o więcej niż 50 km/godz. w terenie niezabudowanym. Mają też zostać zlikwidowane przepisy dotyczące redukowania punktów karnych poprzez szkolenia. Eksperci zwracają uwagę, że konieczna jest zmiana infrastruktury drogowej i oddanie kontroli radarowej samorządom.

31.07.2024

SN: Nie można orzec zakazu prowadzenia pojazdów do końca życia

Prawo karne

Sądy dość często zapominają o ustalaniu czasu trwania zakazów. Chodzi m.in. o wskazanie chociażby, do kiedy trwa zakaz zbliżania się albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bezterminowych zakazów orzekać natomiast nie można. W takiej sprawie wypowiedziała się po raz kolejny Izba Karna Sądu Najwyższego i poprawiła błąd Sądu Rejonowego w Chorzowie.

30.07.2024

Wątpliwości w sprawie prokuratora Korneluka rozstrzygnie uchwała

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W orzecznictwie funkcjonują dwie odrębne i konkurencyjne interpretacje przepisów co do aktualnego wykonywania uprawnień przez Dariusza Korneluka, I zastępcę Prokuratora Generalnego. Ważność tego problemu wymaga rozstrzygnięcia Izby Karnej Sądu Najwyższego w drodze uchwały – uważa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchwała pozwoli na ujednolicenie orzecznictwa sądów i uniknięcie negatywnego wpływu na czynności policji i prokuratury.

23.07.2024

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą Pegasusa

Prawo karne Prawnicy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Starsburgu właśnie zakomunikował sprawę dotyczącą stosowania Pegasusa w Polsce. Trybunał zbada sprawę ze skargi: Jacka Karnowskiego, Doroty Brejzy, Krzysztofa Brejzy, Ryszarda Brejzy, Hanny Zdanowskiej, Zygmunta Frankiewicza, Małgorzaty Kidawy- Błońskiej, Barbary Nowackiej i Rafała Trzaskowskiego.

22.07.2024

NGO apelują do Senatu w sprawie ustawy rozszerzającej prawo do użycia broni

Prawo karne Wojsko

31 organizacji społecznych zaangażowanych w obronę praworządności i praw człowieka zaapelowało do Senatu o wprowadzenie zasadniczych poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wskazują, że przyjęte przez Sejm rozwiązania naruszają Konstytucję RP oraz Konwencję o Ochronie Praw Człowieka.

22.07.2024

Dozór elektroniczny jako forma tymczasowego aresztowania?

Prawo karne

Sprawa „nieudolnego aresztowania” posła Marcina Romanowskiego wywołała burzliwe dyskusje. W debacie publicznej pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno – abstrahując od problematyki dotyczącej immunitetu – areszt jest właściwym środkiem zapobiegawczym w stosunku do takiej osoby. A może środki zapobiegawcze, które można zastosować według kodeksu postępowania karnego, nie nadążają za światem i rzeczywistością – zastanawia się Mikołaj Kozak, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.

20.07.2024

SN: Polizanie dziecka wiąże się z karą zakazu wykonywania zawodu

Prawo karne

Skazanie mężczyzny za polizanie dziecka w ucho powinno łączyć się z karą dodatkową – zakazem pracy z dziećmi i zajmowania stanowisk w systemie edukacji. Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał oskarżenie prokuratora bez rozprawy, w trybie ugodowym i obligatoryjnego środka nie zastosował. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok i przekazał sprawę sądowi do modyfikacji.

20.07.2024

Sąd ocenił jasne zeznania biegłych w sposób nielogiczny – kasacja RPD

Prawo karne

Sąd skrócił wyrok mężczyźnie z 25 do 15 lat więzienia za znęcanie się nad trzyletnim chłopcem i doprowadzenie do jego śmierci, a matce dziecka, oskarżonej o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu, zmniejszył karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wniosła kasację do Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

19.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

MRPiPS zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą szefową resortu

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.

18.07.2024

Utrata prawa jazdy także za prędkość poza obszarem zabudowanym?

Prawo karne Drogi Transport

Powołano specjalny zespół roboczy, który zajmie się analizą zmiany przepisów mających wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego - poinformował w czwartek szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak. Jedną z rekomendacji jest możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Jak mówił, wprowadzenie tego przepisu na terenie zabudowanym "przyniosło efekt mrożący".

18.07.2024

Nie prawo, a polityka zdecydowała o fiasku dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Pierwsza próba liberalizacji przepisów dotyczących przerwania ciąży zakończyła się fiaskiem - do przegłosowania projektu zabrakło trzech głosów, w tym Romana Giertycha, który przed wyborami obiecywał, że będzie przestrzegał dyscypliny partyjnej w tej sprawie. Teraz tłumaczy, że na jego decyzji zaważyły względy merytoryczne - a konkretnie fakt, że projekt był niechlujny i doprowadziłby wręcz do legalizacji pomocnictwa przy zabójstwie.

18.07.2024

SA: Wprowadzenie podstępem notariusza w błąd podlega karze

Prawo karne Prawnicy

Sprzedaż działki na podstawie cofniętego pełnomocnictwa od właściciela jest przestępstwem nadużycia zaufania. Notariusz został wprowadzony w błąd podstępem. Jednak kupujący został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie od zarzutu działania w zmowie z pełnomocniczką. Uchylono też obowiązek naprawienia szkody przez nabywcę i zwolniono z kosztów procesu.

18.07.2024

Min. Bodnar: Sytuacja nietypowa i precedensowa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec Marcina Romanowskiego nie przekreśla śledztwa związanego z Funduszem Sprawiedliwości – stwierdził minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar, a prokurator krajowy Dariusz Korneluk zapewnił, że to nie była kompromitacja prokuratury. Będzie składał do sądu wniosek o uzasadnienie, a potem możliwe jest zażalenie. Korneluk zwróci się o wyjaśnienie opinii w sprawie immunitetu do przewodniczącego Rady Europy.

17.07.2024

Poseł Romanowski na wolności - jednak chroni go immunitet

Prawo karne

Poseł PiS Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, po tym jak w piątek Sejm zgodził się na uchylenie mu immunitetu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokurator złożył taki wniosek, ale tuż przed północą we wtorek, decyzją sądu, poseł wyszedł na wolność, w związku z chroniącym go, drugim immunitetem członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

17.07.2024

Prof. Zoll: Kara nie tylko w więzieniu – warto szukać alternatyw

Prawo karne

Z uznaniem i nadzieją przyjmuję zapowiedź prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, zmierzających do poszerzenia możliwości stosowania kar alternatywnych do kary pozbawienia wolności. Liczę na przywrócenie niektórych możliwości, nad którymi kiedyś pracowaliśmy, a być może też stworzenie nowych – mówi prof. Andrzej Zoll, przewodniczący i członek takiej komisji w latach 2009-2016.

17.07.2024