Długotrwałe posiadanie cudzej nieruchomości może przerodzić się we własność

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości jest zasiedzenie. Potrzebne do tego są jednak przekonujące dowody. Mogą to być dokumenty, rachunki za media. W takich sprawach znaczenie mają zeznania świadków a nawet zdjęcia rodzinne. Co istotne, dla rozstrzygnięcia ma znaczenie ma również posiadanie nieruchomości w złej lub dobrej wierze.

13.08.2023

Inteligentne zabawki – jak prawo chroni przed „Wielkim Bratem” w dziecięcym pokoju

Prawo cywilne RODO Prawo europejskie Prawo autorskie

Nie ma chyba osoby, która jako dziecko nie udawałaby, że „rozmawia” ze swoimi zabawkami lub wyobrażałaby sobie, że ulubiony pluszak „reaguje” na jej zachowanie czy samopoczucie. Rozwój Internetu Rzeczy oraz systemów sztucznej inteligencji sprawił, że należące kiedyś wyłącznie do strefy dziecięcych marzeń „inteligentne zabawki” stały się rzeczywistością - pisze Mateusz Kupiec, prawnik, doktorant w INP PAN.

12.08.2023

Bigamia jedną z podstaw unieważnienia małżeństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy narzeczeni podejmują działania mające na celu sformalizowanie ich związku, kierownik stanu cywilnego bada w szczególności to, czy żadne z nich nie pozostaje już w związku małżeńskim. Prawo nie dopuszcza zawarcia małżeństwa, jeśli jeden z narzeczonych pozostaje w innym związku małżeńskim.

11.08.2023

Propozycja uregulowania franczyzy nie jest idealna, ale lepsza niż nic

Prawo cywilne Spółki Finanse

Zawarcie koniecznych elementów umowy, przestrzeganie obowiązku informacyjnego i roczny termin wygaśnięcia roszczeń obejmujących kary umowne - to najważniejsze rozwiązania, które mają zostać wprowadzone po przyjęciu nowych przepisów dotyczących franczyzy, który właśnie został skierowany do konsultacji. Eksperci oceniają, że do propozycji można mieć zastrzeżenia, ale najważniejsze jest to, by przepisy w ogóle trafiły do kodeksu.

11.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

Zaniedbywanie spadkodawcy spowoduje utratę spadku

Prawo cywilne

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, ale też zaniedbywanie w potrzebie - będą nowymi przesłankami niegodności dziedziczenia. Problem jednak w tym, że skorzystanie z nich może być trudne i czasochłonne. Nie wystarczy akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Trzeba będzie dysponować wyrokiem sądowym.

05.08.2023

SA: Przeniesienie szczątków na inny cmentarz tylko wyjątkowo

Prawo cywilne

Ekshumacja jest środkiem bardzo daleko idącym. Dlatego, że w powszechnym odczuciu może pozostawać z konflikcie z potrzebą niezakłócania spokoju zmarłych oraz ich najbliższych. Dla tych ostatnich może stanowić trudne przeżycie – wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Stan zdrowia powoda nie jest w tym wypadku wystarczającym powodem przeniesienia szczątków na inny cmentarz.

05.08.2023

Apelacja frankowa utknęła, bo są wątpliwości dotyczące jednoosobowego składu

Prawo cywilne

Skoro nie mamy już do czynienia ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego, to nie ma żadnej podstawy, aby konstytucyjne prawo strony do rozpoznania sprawy w wydziale odwoławczym w składzie kolegialnym było nadal naruszane – stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie. Teraz jego pytaniem zajmie się Sąd Najwyższy.

05.08.2023

SA: Haker włamał się na rachunek klienta, bank odda pieniądze

Prawo cywilne

Bank ponosi odpowiedzialność za atak hakerski na konto swojego klienta. Pozwany bank nie wykonał należycie umowy prowadzenia rachunku powodowej spółki. Środki pieniężne na nim zgromadzone nie zostały należycie zabezpieczone – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Ale brak przełamania zabezpieczeń pozwanego banku nie mogły uwolnić banku od odpowiedzialności – dodał sąd II instancji.

01.08.2023

Prawo upadłościowe komplikuje występowanie ze skargą pauliańską

Prawo cywilne Restrukturyzacja

Do niedawna, razem z upadłością dłużnika, poszczególni jego wierzyciele tracili możliwość wytaczania i popierania skargi pauliańskiej, a uprawnienia te przejmował syndyk. Uchwała Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2023 roku pokazała jednak, że nic nie jest czarno-białe. Skarga wciąż sprawia poważne trudności interpretacyjne - piszą Bartosz Sierakowski oraz Wojciech Pustelnik z Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.

01.08.2023

Kierowca odpowiada wobec pasażera za szkody, których ten doznał na skutek wypadku

Prawo cywilne Drogi Transport

Jeśli pasażerowie ponieśli śmierć, to ich bliscy mogą żądać zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy. Takie sytuacje rodzą bowiem odpowiedzialność z polisy OC sprawcy. Gdy pasażerowie wsiadają do auta z zamiarem rajdowego jeżdżenia po mieście i stanie im się krzywda, to przyczyniają się oni do szkody. Nie zwalnia to jednak kierowcy i jego ubezpieczyciela od odpowiedzialności.

29.07.2023

SN: Szkoda z OC, gdy pojazd nie porusza się w komunikacji, lecz pracuje

Prawo cywilne

Upadek z podnośnika samochodowego w bezruchu obejmuje odpowiedzialność OC ubezpieczyciela – orzekł Sąd Najwyższy. Odpowiedzialność posiadaczy pojazdów mechanicznych zachodzi także wtedy, gdy szkody wyrządzone są w wyniku pracy urządzenia zamontowanego ‎w pojeździe. I gdy w chwili wypadku pojazd nie pełnił funkcji komunikacyjnej – dodał sąd.

26.07.2023

Uporczywe nękanie wyłącza znieważenie w tym samym czasie

Prawo karne Prawo cywilne

Ważąc krzywdy spowodowane stalkingiem, sąd okręgowy wziął pod uwagę naruszone dobra osobiste oskarżycieli: wolność od obawy oraz godność osobistą, a dodatkowo dobre imię poszkodowanego. Sąd uwzględnił, że przestępstwo trwało ponad rok, natomiast działania oskarżonej miały zróżnicowany charakter. Taki jest sens wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nękania przez byłą żonę.

25.07.2023

Odstąpienie od umowy turystycznej do Grecji z powodu pożarów

Prawo cywilne Turystyka

Ponad 30 tys. zagranicznych turystów musiało uciekać z greckiej wyspy Rodos z powodu pożarów. Obecnie przebywają tam turyści z biur Grecos, Itaka i Rainbow. Czy pożar może być powodem bezpłatnego odstąpienia od umowy turystycznej? Dr Piotr Cybula, radca prawny, analizuje przypadki nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej.

23.07.2023

SO: Z nieważnej umowy kredytu nie powstaje dług

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi spełniali świadczenia na poczet wierzytelności pozwanego banku, która nie istniała, bo wynikała z nieważnej umowy kredytu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. W konsekwencji ta wierzytelność pozwanego nigdy nie była wymagalna. Dlatego też zarzuty przedawnienia i nadużycia prawa, stawiane przez bank konsumentom, okazały się nietrafne.

22.07.2023

Listy miłosne lepiej trzymać w dyskrecji i nie ujawniać

Prawo cywilne Prawo autorskie

Stare listy, pocztówki, dokumenty urzędowe, a nawet e-maile - to nie tylko pamiątki po zmarłych bliskich, ale także źródło potencjalnych kłopotów związanych z tajemnicą korespondencji dla rodziny i kolekcjonerów. To samo dotyczy starych fotografii i nagrań filmowych bądź dźwiękowych. Znaczenie mają tu przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także kodeks cywilny. W niektórych przypadkach wymagają specjalnego zezwolenia.

22.07.2023

Uwłaszczenie spółdzielni mieszkaniowych za opłatą wymaga poprawek

Prawo cywilne Finanse samorządów Budownictwo

Rządowy projekt ustawy jest obarczony wieloma istotnymi wadami merytorycznymi i legislacyjnymi. Błędy te wskazuje Rada Legislacyjna. Jednak nie utracą własności budynków gminy, które same je wzniosły. Po jego poprawieniu projekt powinien jak najszybciej stać się przedmiotem sejmowego postępowania ustawodawczego – uważają eksperci.

21.07.2023

Frankowicze różnie traktowani przez sądy? Jest skarga do ETPC

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Europejski Trybunał Praw Człowieka również zajmie się kredytami frankowymi. Pełnomocnicy jednego z frankowiczów złożyli bowiem skargę, w której zarzucili Polsce naruszenie prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz naruszenie zakazu dyskryminacji. W tej sprawie kredytobiorca przegrał, ale w jego ocenie sądy nie dały mu możliwości przedstawienia istotnych dla sprawy faktów, mimo że dostrzegły w umowie klauzule abuzywne.

20.07.2023

Rząd przyjął projekt w sprawie wydawania dzieci za granicę

Prawo cywilne

Przepisy dostosowujące do lutowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymywania wykonywania prawomocnych orzeczeń zarządzających wydanie dziecka za granicę przyjął we wtorek rząd. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania orzeczeń w sprawach, które są prowadzone na podstawie Konwencji haskiej.

18.07.2023

Na rozwoju mediacji w biznesie i pracy skorzystają wszyscy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Projektowane przepisy umocnią mediację jako standardowe narzędzie w pracy sądów, zdejmując w znacznym stopniu konieczność indywidualnej analizy „mediowalności” spraw. Dodatkowo uczynią to w przypadku podmiotów profesjonalnych, wobec których należy oczekiwać większej racjonalności – nie w postaci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, ale właśnie w korzystaniu w tym zakresie ze wsparcia mediatora - pisze Jakub Świtluk, prawnik i zawodowy mediator.

18.07.2023