Prawo.pl
Pracodawcy nie mają obowiązku ogłaszania regulaminu pracy zdalnej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Nie muszą się też obawiać, że termin 30 dni na uzgodnienie zasad dotyczących pracy zdalnej ze związkami zawodowymi już biegnie. Bo bieg terminu rozpocznie się dopiero od przedstawienia przez pracodawcę związkom zawodowym propozycji porozumienia po 7 kwietnia br. - uważają prawnicy. Ich stanowisko potwierdza GIP w odpowiedzi na pytania Prawo.pl.
Grażyna J. Leśniak
30.03.2023
Prawo pracy
Downsizing w branży spożywczej to praktyka wątpliwa moralnie i niezgodna z dobrymi obyczajami, ale na gruncie prawnym trudno z nią walczyć - uważają prawnicy. Wprost nie zabraniają jej ani przepisy krajowe, ani unijne. Wciąż trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu działania mogą zostać uznane za wprowadzanie konsumentów w błąd i stosowanie tzw. ukrytych podwyżek cen.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
30.03.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jest coraz więcej sporów sądowych, których istotą jest podważanie zmiennego oprocentowania opartego na wskaźniku referencyjnym WIBOR w umowach kredytu złotówkowego. Jednak na podstawie dyrektywy 93/13, warunek umowny ustalający zmienną stopę procentową w oparciu o wskaźnik referencyjny nie powinien być oceniany przez pryzmat przepisów o niedozwolonych postanowieniach umownych.
Katarzyna Kamińska-Krawczyk Łukasz Strankowski
30.03.2023
Prawo cywilne Kredyty
Po projekcie poselskim i senackim w sprawie świadczenia dla sołtysów, własny projekt przygotowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Eksperci i niektórzy samorządowcy widzą w tych projektach zagrożenia. Wskazują, że praca sołtysa powinna pozostać pracą społeczną. Niepokoi ich senacka propozycja, aby sołectwom nadać osobowość prawną.
Maria Dec-Kiełb
30.03.2023
Samorząd terytorialny
W środę Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa budowlanego. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw., będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia. To kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.03.2023
Administracja publiczna Budownictwo
Sejmowa podkomisja poparła we wtorek 28 marca - po trwających ponad rok pracach - dwa projekty mające powołać sądy pokoju. Wprowadzono do nich liczne poprawki a znaczną część planowanych zapisów przeformułowano. W środę projektami zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości. Miał zostać zgłoszony pakiet kilkudziesięciu kolejnych poprawek, ale prace przerwano w związku z wystąpieniem o opinie prawne.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
29.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Amnesty International: Prawa człowieka w Polsce zagrożone

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja
Jeszcze bardziej ograniczony dostęp do aborcji, używanie postępowań karnych do ograniczania wolności słowa, ograniczanie niezależności sądownictwa oraz wolności pokojowych zgromadzeń, naruszanie praw osób LGBTI. Choć podjęto działania w celu przyjęcia od 1 do 2 mln uchodźców z Ukrainy, to rząd nadal utrzymywał wrogie nastawienie wobec uchodźców i migrantów z innych krajów.
Krzysztof Sobczak
29.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja
Karanie świadka za zeznanie nieprawdy z obawy przed grożącymi mu zarzutami jest niezgodne ze standardami prawa do obrony, wynikającymi z Konstytucji oraz prawa międzynarodowego i europejskiego – uznał Sąd Najwyższy za Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dlatego Sądu Najwyższy uchylił dwa wyroki skazujące za fałszywe zeznania osoby, która wcześniej była przesłuchiwana jako świadek i uniewinnił skazanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index, przygotowanym przez firmę kadrowo-płacową SD Worx. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.).
Grażyna J. Leśniak
29.03.2023
Rynek Prawo pracy
Wójtowie i burmistrzowie do końca kwietnia muszą przekazać komisarzowi wyborczemu informacje o miejscowościach, w których mieszka co najmniej 200 mieszkańców, nie było tam obwodowej komisji wyborczej i istnieje możliwość zorganizowania tam lokalu wyborczego. Wytyczne PKW wyjaśniają, jakie kryteria powinien spełniać lokal wyborczy w takiej miejscowości.
Robert Horbaczewski
29.03.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą energii oraz wydobywaniem gazu ziemnego muszą rozliczyć się z obowiązku dokonywania odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny oraz składania sprawozdań. Przypomina o tym prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią tego obowiązku, będą musieli liczyć się z koniecznością uiszczenia kar.
Inga Stawicka
29.03.2023
Prawo gospodarcze Energetyka
Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, wystąpił do poseł Urszuli Ruseckiej, przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, o pilne podjęcie dalszych prac legislacyjnych nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt ma na celu objęcie skutkami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r., emerytów urodzonych także w innym roku niż 1953.
Grażyna J. Leśniak
29.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Brak ochrony prawnej właściciela zabytkowej nieruchomości przed wpisaniem jej do ewidencji zabytków jest tematem pytania prawnego Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do tego postępowania TK, wnosi o uznanie niekonstytucyjności art. 22 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.03.2023
Nieruchomości
Sprzedaż części przedsiębiorstwa i w konsekwencji przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, pociąga za sobą szereg problemów nie tylko praktycznych, ale i prawnych. Dotyczy to zwłaszcza pracowników przypisanych do kilku jednostek organizacyjnych pracodawcy, w tym m.in. do transferowanej części przedsiębiorstwa - pisze radca prawny Agnieszka Nowak-Błaszczak.
Agnieszka Nowak-Błaszczak
29.03.2023
Prawo pracy Spółki

PPK najmniej budzącym zaufanie elementem systemu emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Polacy największe zaufanie mają do oszczędzania w ramach ZUS, następnie w OFE, potem w IKE/IKZE, a dopiero na końcu do intensywnie promowanych przez rząd PPK – wynika z badań przeprowadzonych przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Niski poziom zaufania do PPK potwierdza też to, że poziom partycypacji w PPK wynosi niepełne 35 proc.
Regina Skibińska
29.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Choć stalking w Kodeksie karnym jest relatywnie "nowym" przestępstwem, to jednak dotyczy starego jak świat problemu: nękania innych osób. By jednak sprawcę można było pociągnąć do odpowiedzialności, trzeba mu udowodnić, że jego działanie obiektywnie stało się dla pokrzywdzonego prawdziwym utrapieniem, wywoływało u niego dyskomfort, lęk, poczucie osaczenia. Grożąca kara to od 6 miesięcy do 8 lat.
Aleksandra Partyk
29.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Niektóre szpitale już teraz skanują kody kreskowe, co automatyzuje określone czynności w zarządzaniu przepływem wyrobów medycznych. Badania wykazały, że oprócz poprawy bezpieczeństwa pacjenta, wpływa to na ograniczanie biurokracji, np. czas rejestracji podania wyrobu medycznego pacjentowi przez pielęgniarkę skraca się nawet o 84 minuty - zauważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Józef Kielar
29.03.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich sformułowanie „stosuje się przepisy dotychczasowe” odnosi się zarówno do przepisów o charakterze procesowym, jak i materialnym – orzekł Sąd Najwyższy w uchwale siedmiorga sędziów. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawcy dorosłego za czyny popełnione w okresie pełnoletności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Pracodawcy będą musieli na piśmie zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony, podając przyczynę tej decyzji. To oznacza praktyczne zrównanie tej formy zatrudnienia z umowami na czas nieokreślony. A skutkiem może być odchodzenie przez firmy od umów terminowych, na rzecz cywilnoprawnych i B2B.
Grażyna J. Leśniak
29.03.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała zasada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie przyjęte przez Radę UE. Polska była przeciwna temu rozwiązaniu.
Inga Stawicka
28.03.2023
Prawo unijne
Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że w Polsce nawet znaczne zwiększenie kształcenia kadr medycznych w najbliższych latach nie zlikwiduje tego problemu.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wyjaśnienie sensu poszczególnych przepisów, odnajdowanie wykładni, próba wskazywania na związki miedzy różnymi przepisami oraz odniesienie do prawa kanonicznego na poziomie krajowym czy diecezjalnym - to zdaniem autorów cele wydanego właśnie komentarza do Kodeksu prawa kanonicznego. Powinien trafić do każdej kancelarii parafialnej i kurii biskupiej i do każdej szanującej się kancelarii prawnej – uważa dr hab. Paweł Borecki z UW.
Prawo.pl
28.03.2023
Prawnicy
MRiPS chce przenieść do nowego rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem część obecnych przepisów. To trzeci projekt rozporządzenia opublikowany we wtorek na stronie RCL, którego wydanie ma związek z najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r., która czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. On również, tak jak pozostałe, ma wejść w życie po upływie 7 dni od publikacji.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo unijne
W części B akt osobowych pracodawcy będą musieli umieszczać dokumentację związaną z korzystaniem przez pracownika z nowych uprawnień, jakie wprowadza najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy, takich jak np. wniosków o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Pracodawca będzie musiał w świadectwie pracy zamieszczać informacje nie tylko dotyczące liczby dni pracy okazjonalnej wykorzystanej przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Będzie też podawał informacje o wykorzystaniu przez pracownika zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Ministerstwo Sprawiedliwości na razie nie prowadzi prac mających uregulować funkcjonowanie sztucznej inteligencji na gruncie polskiego prawa, chociaż ma świadomość, że wraz z rosnącą popularnością nowych technologii wzrasta również ryzyko wykorzystywania ich np. w treściach pedofilskich. Czeka jednak w pierwszej kolejności na przyjęcie przepisów na poziomie unijnym.
Inga Stawicka
28.03.2023
Unijna regulacja Data Act jest zbyt restrykcyjna i może zaszkodzić rozwojowi nowych technologii - uważają przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej najważniejszych graczy na polskim rynku nowych technologii. Branża przekazała do polskiego rządu swoje zastrzeżenia do unijnego projektu, w którym "kilka kwestii budzi najwyższe zaniepokojenie”.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Nowe technologie RODO
Od 1 kwietnia 2023 r. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Zbliża się 13. sesja Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się (OEWGA). W jej trakcie zapadną decyzje, które mogą zintensyfikować debatę na temat szerszego zapewnienia praw osób starszych w prawie międzynarodowym. RPO popiera te działania, bo uważa, że jedynie nowa konwencja byłaby właściwym i skutecznym instrumentem pozwalającym na pełną ochronę osób starszych.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Pomoc społeczna Prawo pracy
Gminy, powiaty i województwa będą miały obowiązek utworzenia rad seniorów na wniosek określonej liczby osób. Członkowie rad uzyskają m.in. kompetencje do kierowania zapytań, na które władza będzie musiała zareagować - takie zmiany wprowadza nowelizacja przepisów ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Samorządowcy zwracają uwagę, że takie rady seniorów mogą stać się papierowymi tworami.
Robert Horbaczewski
28.03.2023
Samorząd terytorialny