Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych - wystąpienie takiej treści do kierownictwa Komisji Europejskiej skierowała grupa polskich organizacji oraz kilkudziesięciu wybitnych prawników z różnych państw.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.
Krzysztof Sobczak
29.03.2021
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Śmierć współmałżonka w trakcie roku niesie za sobą wiele problemów po stronie członków rodziny. Do najczęstszych wątpliwości należą kwestie, kto powinien rozliczyć podatki z tytułu PIT, kto powinien uiścić należny podatek, oraz czy w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi ma prawo do wspólnego rozliczenia, w tym czy może odliczyć ulgi podatkowe.
Sebastian Sterbicki
29.03.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Organ odstąpił od realizacji wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego, ponieważ uznał, że wnioskodawca zataił, że sześć lat temu sprzedał udział w nieruchomości. Tymczasem z treści formularza, na którym złożono oświadczenie wynikał obowiązek podania aktualnych, a nie historycznych danych o sytuacji mieszkaniowej. Oznacza to, że zarzut organu okazał się niezasadny,
Dorian Lesner
29.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Odmowa udzielenia informacji publicznej usprawiedliwiona wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest już faktem. Obawy, że zarzuty prezes SN uruchomią lawinę uchylania się podmiotów publicznych od obowiązku, są zasadne, co gorsza, mogą zasłaniać się wnioskiem aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał. Tymczasem przepis obowiązuje, a odprawionemu z kwitkiem służy skarga
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
29.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

WSA: Kara za złamanie kwarantanny nielegalna

Prawo karne Koronawirus a prawo
Wadliwość przepisów nakazujących odbycie przymusowej kwarantanny oraz niepewność co do okresu jej trwania to główne zarzuty Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wobec decyzji o ukaraniu Sebastiana K. za złamanie obowiązku kwarantanny w okresie marcowego lockodownu. To kolejny wyrok w którym sąd zakwestionował prawidłowość decyzji nakładającej karę finansową
Marek Sondej
28.03.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Czterech z pięciu lekarzy weterynarii w sądzie lekarsko weterynaryjnym otrzymało kary upomnienia za niewłaściwe leczenie psa, piąty z nich usłyszał karę nagany. Pies nie przeżył. Właściciel wydał wojnę weterynarzom, zarzucając im arogancję, lekceważenie obowiązków i zaniedbania, które wymagają poważniejszych konsekwencji. W tej sprawie decydujące znaczenie będzie miała ekspertyza biegłego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2021
Prawo karne Zawody medyczne
Resort zdrowia ogłosił na Twitterze, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się projekt dotyczący rehabilitacji postcovidowej. To jeden z pięciu elementów zapowiadanego w lutym rządowego "planu odbudowy zdrowia Polaków". Minister Adam Niedzielski ma podać szczegóły wkrótce.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W niedzielę można będzie spać o godzinę krócej.
Krzysztof Sobczak
27.03.2021
Prawo unijne
Właściciele garaży wolnostojących, gdy parkują tam samochód i nie wytwarzają śmieci, wbrew sugestiom władz niektórych gmin, nie są zobowiązani do zawarcia umowy dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Jeśli gmina przyjdzie z kontrolą, właściciel musi jednak wykazać, że na nieruchomości nie powstają odpady.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2021
Finanse samorządów Administracja publiczna
Rząd w najnowszym rozporządzeniu covidowym wprowadza obostrzenie - niespodziankę, czyli kary za samo uczestnictwo w zgromadzeniu. Obok ewidentnej niekonstytucyjności takiej sankcji, jest to też potencjalne źródło prawnych absurdów. Przekonać się o tym mogą choćby uczestnicy wielkanocnych nabożeństw, którzy mogą odpowiadać za nadmierny tłok w kościele.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.03.2021
Policja Koronawirus a prawo

Możliwe porozumienie w sprawie zrzeczenia się zachowku

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Podstawową zasadą prawa spadkowego w przypadku, gdy został sporządzony testament, jest uszanowanie ostatniej woli spadkodawcy. Oznacza to, że zarówno spadkobiercy, wykonawca testamentu, jak i sąd, powinni dążyć w swoich działaniach do takiego odczytywania testamentu, aby wola zmarłego została urzeczywistniona – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
27.03.2021
Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Epidemia koronawirusa zamknęła biura i szkoły. Zdalna praca i nauka powodują jednak wzrost opłat w domowych budżetach. Tymczasem odliczanie wydatków na internet w PIT jest mocno ograniczone. Nie ma też w zasadzie żadnych możliwości odliczenia innych kosztów. Ministerstwo Finansów powinno pilnie zmienić przepisy.
Krzysztof Koślicki
27.03.2021
Domowe finanse PIT
Skoro od daty uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej do dnia przycięcia drzew minęło 8 miesięcy, to była szansa na administracyjne załatwienie sprawy - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i kary w wysokości 19 tys. zł za zniszczenie drzew nie uchylił. Sąd dodał, że stan wyżej konieczności musi wynikać z obiektywnego stanu rzeczy, a nie subiektywnego przeświadczenia.
Marek Sondej
27.03.2021
Środowisko Budownictwo
Najlepszą strategią na nadchodzące lato będzie wyczekać jak najdłużej z decyzją o wakacjach. Nie ma złotej reguły, jak się zachować, a każde obostrzenie i zamknięcie to istotne ograniczenie dla ludzi pragnących podróży i wypoczynku. Wróci zapewne do łask formuła wyjazdów last minute, a najbliższe miesiące to będzie turystyka bliższego kontaktu, w mniej ryzykownych kierunkach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia
W piątkowym głosowaniu Parlament Portugalii zatwierdził prawo do tzw. zapłodnienia post mortem, uprawniające do korzystania z nasienia nieżyjących już mężczyzn, którzy przed śmiercią zamrozili swoje plemniki i nosili się z zamiarem posiadania potomstwa. Projekt trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2021
Prawo rodzinne

Policja zapowiada egzekwowanie zakazów epidemicznych

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, w egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, także aby rozliczać osoby, które je łamią - zapowiedział w piątek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący - podkreślił.
Krzysztof Sobczak
26.03.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Azbest ma zniknąć z polskich dachów do 2032 roku, ale może się to nie udać. Dofinansowanie z budżetu państwa na ten cel jest, NFOŚiGW prowadzi specjalny program. Wsparcie jest przewidziane dla gmin, a za ich pośrednictwem dla mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Wprawdzie w pandemii zakazano organizacji spotkań, wyłączono jednak spod tego zakazu spotkania zawodowe i służbowe. Dzięki temu m.in. partie polityczne mogą swobodnie organizować swoje posiedzenia, ale nie mogą organizować spotkań z kandydatami do partii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to istotne ograniczenie działalności politycznej.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Koronawirus a prawo
Złożenie oświadczenia majątkowego po terminie może oznaczać utratę pracy przez samorządowca. Kilka dni opóźnienia przy składaniu deklaracji spowoduje obniżenie zarobków. A błąd w zeznaniach, nieujawnienie całego majątku - także surowe kary, z karą pozbawienia wolności do lat ośmiu włącznie, a w wypadku posła, prokuratora czy sędziego - uchylenie immunitetu i zawieszenie w czynnościach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny
Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
25.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Żaden przepis nie sprzeciwia się odzyskaniu przez urząd kosztu pracy związanej z udostępnieniem informacji publicznej. Pod warunkiem, że ów koszt przekracza normalne działanie pracownika w ramach wykonywania jego obowiązków. Kosztem dodatkowym jest zatem wydatek rzeczywiście poniesiony ponad koszt funkcjonowania urzędu związany z realizacją - stwierdził naczelny Sąd Administracyjny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Administracja publiczna
Sędziowie w całym kraju zmagają z koronawirusem i nawałem spraw. Po epidemii może być jeszcze gorzej. Wraca więc temat sędziów pokoju, którzy jak superbohatorowie mają zdjąć z ich barków część spraw. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w przepisach. Nieprzemyślane - zdaniem prawników - zwiększą obciążenie sądów i dołożą ryzyko politycznych wpływów na orzeczenia.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Światowi projektanci czerpią z dziedzictwa kulturowego i zarabiają na tym, podczas gdy autorzy pierwotnych wzorów nie mają z tego nic. Jednak zmiany w tej dziedzinie mogą zachodzić nie tylko poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów. Lepszą metodą jest wyjaśnianie, tłumaczenie, szeroko pojęta edukacja, a także promowanie dobrych praktyk - uważa prof. Katarzyna Grzybczyk
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Trzecia fala koronawirusa to coraz wyższe statystyki osób zakażonych. Tydzień przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Koronawirus a prawo
Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Finanse
Możliwość pozyskiwania danych wrażliwych dotyczących konkretnej osoby ubiegającej się o zasiłek, przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, budzi zastrzeżenia RPO. Według niego, ZUS miałby szerokie uprawnienia przy ustalaniu prawa do zasiłku - bez określenia granic ingerencji w prawo do prywatności
Grażyna J. Leśniak
24.03.2021
Ubezpieczenia społeczne RODO
W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.
Anna Koperska
24.03.2021
Domowe finanse PIT
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski