Temat rozwoju sztucznej inteligencji stał się przedmiotem interpelacji posła Piotra Szramki. Jak wskazał poseł, wraz ze wzrostem popularności algorytmów coraz częściej są one wykorzystywane również w materiałach np. o charakterze pedofilskim. Jako przykład podaje algorytm Stable Diffusion, którego podstawowym celem miało być tworzenie obrazów wysokiej jakości. Internauci zaczęli wykorzystywać go jednak do generowania treści pornograficznych, chociaż nie takie było założenie twórców.

Czytaj w LEX: Staszczyk Piotr - Czy unijna regulacja odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję jest potrzebna? >>

Podstawowym problemem jest to, że prawo nie nadąża za błyskawicznym rozwojem nowych technologii, a administratorzy stron nie wiedzą, jak mają traktować tego typu materiały - bo choć są wzorowane na prawdziwe, to jednak stworzył je algorytm, a nie człowiek. 

Czytaj w LEX: Problematyka sztucznej inteligencji w świetle prawa autorskiego >>

 

- Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do owoców pracy azjatyckich rysowników, dzieła sztucznej inteligencji mogą być o wiele bardziej realistyczne wizualnie, zmierzając w kierunku wiernej fotografii. Co prawda AI ma poważne problemy z analizą oraz interpretacją ludzkiego ciała, ale to tylko kwestia czasu, kiedy sztuczna inteligencja zostanie nakarmiona odpowiednią liczbą materiałów źródłowych, do perfekcji opanowując ludzką anatomię - zaznacza poseł Szramka w interpelacji. 

Czytaj w LEX: Stefanicki Robert - Sztuczna inteligencja tworzona przez człowieka, ukierunkowana na osobę ludzką i przez nią kontrolowana >>

Czytaj też: Sztuczna inteligencja tworzy, ale czy to legalne? >>

Prawo powinno zostać dostosowane 

Dlatego poseł zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniem, czy obecnie toczą się jakiekolwiek prace legislacyjne związane z uregulowaniem kwestii wykorzystywania sztucznej inteligencji, zwłaszcza w kontekście zagrożeń, jakie się z tym wiążą. W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że wiąże spore nadzieje, że sztuczna inteligencja przyczyni się w przyszłości np. do usprawnienia postępowań sądowych. Jednocześnie zdaje sobie sprawę z zagrożeń, ale zaznacza, że kwestia regulacji toczy się obecnie na poziomie unijnym, dlatego krajowy ustawodawca będzie na razie oczekiwał na rezultaty. - W chwili obecnej w UE toczą się prace nad dwoma regulacjami w zakresie SI – projekt dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję oraz projekt rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji - wyjaśnia MS. 

Ministerstwo wskazuje, że pierwszy projekt ma dostosowywać przepisy dotyczące pozaumownej działalności cywilnej do sztucznej inteligencji, drugi - ustanowić przepisy horyzontalne dotyczące systemów sztucznej inteligencji. 

Czytaj w LEX: Irytowska Katarzyna - Pułapki sztucznej inteligencji >>>

- Projekt przewiduje zakaz stosowania niektórych szczególnie szkodliwych praktyk z wykorzystaniem AI, które są sprzeczne z unijnymi wartościami, oraz zaproponowano szczególne ograniczenia i zabezpieczenia w odniesieniu do określonych zastosowań systemów zdalnej identyfikacji biometrycznej do celów egzekwowania prawa - zaznacza MS. 

Czytaj w LEX: Fuks Serhij - Głos pracownika w erze AI >>>

 

Nowość
Nowość

Bogdan Fischer, Adam Pązik, Marek Świerczyński

Sprawdź