Prawo.pl

Polacy wykorzystują teleporady do nadużywania L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Według danych GUS, w 2021 roku zrealizowano aż 48,6 mln teleporad w opiece podstawowej oraz 14,6 mln w opiece specjalistycznej. Teleporady są obecnie dostępne dla każdego, u kogo występują podejrzenia choroby. Teleporady to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba wychodzić z domu, ale niestety mimo wielu ułatwień, możliwość ta rodzi także nadużycia.
Grażyna J. Leśniak
26.11.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Karniści apelują o zawetowanie drakońskiego prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Cofanie polskiego prawa karnego do epoki PRL-u, automatyczne i drastyczne zaostrzenie kar za liczne przestępstwa, bez jakiegokolwiek związku ze stanem zagrożenia przestępczością, a także naruszenie konstytucyjnych standardów w trakcie uchwalania - to tylko niektóre wady nowelizacji Kodeksu karnego, o której zawetowanie teoretycy i praktycy karniści apelują do prezydenta Andrzeja Dudy. 
Krzysztof Sobczak
26.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.
Michał Kosiarski
26.11.2022
Domowe finanse VAT
Wykonywanie zawodu aktora teatralnego jest pracą w stałym naświetleniu oraz w temperaturze wytwarzanej przez reflektory. Jednak sąd nie uwzględnił odwołania aktora od decyzji ZUS, gdyż ustawodawca nie wskazał prac w środowisku oświetlenia sztucznego, temperatury - jako prac wykonywanych w warunkach szczególnych czy o szczególnym charakterze. Wcześniejszą emeryturę mogą pobierać tylko aktorki, a także tancerze, akrobaci, komicy czy kaskaderzy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.11.2022
Emerytury i renty Prawo pracy BHP
To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.
Katarzyna Nocuń
26.11.2022
Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne
Mistrzostwa w Katarze są przykładem łamania praw człowieka i uczciwej rywalizacji sportowej. Rządzą interesy międzynarodowych federacji, a w razie sporów jurysdykcję w pierwszej instancji wykonują prywatne organizacje sportowe. To w pewnej mierze wyjaśnia, dlaczego prawo nie jest skuteczne wobec nadużyć w tej dziedzinie. Niewiele państw ma siły, by z tym walczyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wycinka drzew w celu pozyskania drewna wymaga zgody wszystkich właścicieli lasu. Dlatego w przypadku współwłasności z wnioskiem o cechowanie i wydanie świadectwa legalności drewna nie może wystąpić tylko jeden z nich - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Zgody nie trzeba jednak, gdy chodzi o drewno pozyskane w wyniku porządkowania lasu.
Marek Sondej
26.11.2022
Administracja publiczna
Wydatki poniesione w związku z używaniem samochodu osobowego do dowożenia na zabiegi rehabilitacyjne niepełnosprawnego dziecka podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a małżonkom przysługuje podwójny limit po 2 280 zł. Bez znaczenia jest fakt, że samochód jest używany w działalności męża jako taksówka. Wydatków na zajęcia na basenie nie można odliczyć.
Wiesława Moczydłowska
26.11.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Czy należy przychodzić do pracy będąc przeziębionym?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Zmienna aura jesienno-zimowa sprzyja zachorowaniom. Objawy przeziębienia, takie jak katar czy kaszel, zwykle nie przeszkadzają pracownikom w stawianiu się w pracy. Co więcej, niekiedy stanowi to powód do dumy. Proszę zauważyć i docenić - zdaje się mówić przełożonemu pracownik - że pomimo choroby, nie szczędząc zdrowia, stawiam się w robocie, aby wypełnić swój pracowniczy obowiązek.
Maciej Ambroziewicz
25.11.2022
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Jeżeli przepisy prawa podatkowego zobowiązują podatnika do zapłaty podatku, złożenia deklaracji podatkowej, a podatnik nie dopełnił takiego obowiązku, wówczas zachowanie to może stanowić czyn zabroniony podlegający odpowiedzialności karnej skarbowej. Obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku nabycia przez podatnika majątku w drodze zasiedzenia lub darowizny.
Krzysztof Kaźmierski
25.11.2022
Ordynacja Podatek od spadków i darowizn
Doniesienia o molestowaniu młodych zawodniczek przez prezesa Polskiego Związku Tenisowego spowodowały reakcję w postaci jego dymisji oraz propozycji zmiany prawa. Minister sportu chce nadzoru nad związkami, a Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją do premiera o podjęcie kompleksowych działań w celu zapobiegania przemocy – w tym seksualnej – wobec dzieci w obszarze sportu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.11.2022
Administracja publiczna
W latach 2023–2027 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) nadal pozostanie deficytowy, co oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu państwa – twierdzi ZUS. Z najnowszej prognozy wynika, że w wariancie optymistycznym deficyt roczny FUS w 2023 r. wyniesie 54,9 mld zł, a w 2027 r. – 91,4 mld zł. Natomiast w wariancie pesymistycznym będzie to odpowiednio 75,7 mld zł i 143,8 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2022
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rzecznik MŚP: Dlaczego PFR nie odpowiada na pytania o reklamacje?

Prawo pracy Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podjął interwencję u premiera Mateusza Morawieckiego w związku z niewywiązywaniem się przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. z obowiązku informowania zarówno Rzecznika MŚP, jak i przedsiębiorców o rozpatrywaniu złożonych do PFR reklamacji w 27 sprawach dotyczących subwencji finansowych w ramach tarczy finansowej PFR 1.0 i 2.0.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Co drugi przedsiębiorca błędnie zamieszcza ceny lub nie zamieszcza ich wcale. Najczęściej nie wskazuje cen jednostkowych, czyli tych za sztukę, kilogram lub litr. Takie informacje podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślając, że sprawdza to nie tylko przy okazji Black Friday. I przypomniał, że za nieuczciwe oznaczanie cen grożą kary nawet do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
25.11.2022
Rynek i konsument
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79 proc. badanych Pracuj.pl. To model, który jest testowany w wielu państwach. Coraz częściej dyskutuje się o kwestii wprowadzenia urlopu menstruacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2022
Rynek Prawo pracy
Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się zwykłą ściemą. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, ale jeszcze nie w Polsce. Ustawa implementująca unijne przepisy jest jeszcze przedmiotem prac w parlamencie. Dopiero więc przyszłoroczny Black Friday będzie objęty ochroną unijnych przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podnoszenie cen na kilka dni przed planowaną wyprzedażą dla stworzenia odpowiedniego tła do pozorowania kuszących obniżek, to nieuczciwy chwyt marketingowy, który ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy mają tego zakazywać, ale jeszcze nie w ten piątek.
Krzysztof Sobczak
25.11.2022
Rynek i konsument

Zegar tyka dla gmin, jak i wnioskodawców dodatku węglowego

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel
W określonej sytuacji faktycznej nienależny dodatek węglowy i tak będzie musiał zostać wypłacony wnioskodawcy przez gminę, z uwagi na procedurę regulującą postępowanie o przyznanie dodatku oraz opieszałość w działaniu gminy. W szczególnej sytuacji, niewypłacony w terminie dodatek może wręcz narazić gminę na konieczność zrekompensowania wnioskodawcy szkody - uważa adwokat Sebastian Chorąży z Kancelarii PoPoradę.pl
Sebastian Chorąży
25.11.2022
Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel
Głośne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który zabezpieczył roszczenie konsumenta tak, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej, wzbudziło nadzieję w kredytobiorcach złotówkowych na obniżenie zadłużenia. Szykuje się fala pozwów w takich sprawach.
Regina Skibińska
25.11.2022
Banki Kredyty
Wezwania są udostępniane w profilu informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i zawierają link do specjalnego formularza. Wypełniając go, pracodawca będzie mógł poinformować Polski Fundusz Rozwoju o zawarciu umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi albo o przyczynie nie zawarcia tej umowy.
Anna Puszkarska
25.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Oskarżony były senator Józef Pinior nie zakwestionował autentyczności nagrań pozyskanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a więc nie były one zmanipulowane. Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu odwoławczego w sprawie korupcji. Immunitet materialny nie chroni senatora, gdyż czynności, które wykonywał, nie były związane z mandatem parlamentarnym - dodał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2022
Prawo karne

Dodatek węglowy przysługuje na kocioł wielopaliwowy, ale pod pewnym warunkiem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Dodatek węglowy może zostać przyznany również, gdy źródłem ogrzewania jest kocioł wielopaliwowy, który zgodnie z deklaracją w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zasilany jest węglem i drewnem kawałkowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że dodatek może być przyznany tylko jeżeli źródło to jest faktycznie zasilane węglem.
Robert Horbaczewski
24.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Czy operatorzy komórkowi mogą przerzucać na konsumentów koszty inflacji? To pytanie zadaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza zapisy uprawniające do zmian wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w umowach na czas oznaczony. Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie Orange Polska, P4 i T- Mobile Polska.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Rynek i konsument

RPO: Skarga nadzwyczajna dla obywateli, nie władzy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd okręgowy prawomocnie uznał, że państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście i przyznał mu zadośćuczynienie. Prokurator Generalny zaskarżył ten wyrok skargą nadzwyczajną, domagając się uchylenia go przez Sąd Najwyższy. Zdaniem RPO nadużyciem jest używanie instytucji przeznaczonej dla obywateli przez organ władzy.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2022
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci mieszkający za granicą dostają 13 i 14 niższe niż w Polsce

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Polscy emeryci mieszkający w Niemczech nie otrzymują jednorazowych rocznych świadczeń pieniężnych, czyli tzw. trzynastej i czternastej emerytury, w pełnej wysokości. Świadczenia te są im wliczane do niemieckich świadczeń ustalanych na podstawie niemieckiej ustawy o rentach, co oznacza, że nie są one traktowane jako świadczenie stricte ubezpieczeniowe.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Preferencyjną stawkę opłaty sądowej stosuje się do dochodzonych przez konsumentów roszczeń wynikających z czynności bankowych, takich jak przyjmowanie wkładów pieniężnych, udzielanie kredytów czy emitowanie bankowych papierów wartościowych. Jednak nie stosuje się jej do takich czynności jak świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w sprawach finansowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Formalna wykładania przepisów pozbawiająca świadczenia 500+ opiekuna, któremu sąd powierzył pieczę nad małoletnim jest sprzeczna z celem ustawy. Skoro bowiem państwo powierzyło opiekunowi bieżącą pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, to powinno również zapewnić wszelką pomoc, przynajmniej w zakresie częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka.
Marek Sondej
24.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Skarga kasacyjna w sprawie kredytu nie będzie rozpoznana, gdyż nie wyłączono z niej sędziego prowadzącego rozmowy ugodowe z powodowym bankiem. Sąd Najwyższy uznał, że prezes Izby Cywilnej powinna wyznaczyć legalnego sędziego do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sprawie dotyczącej umowy kredytowej. Trzech sędziów Izby uznało, że orzeczenie neo-sędziego oddalające wniosek o wyłączenie nie istnieje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna
Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna