Rodzice zyskają pewność, że każdego roku trafi do nich wsparcie z rządowego programu "Dobry start", czyli 300 zł na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów. Świadczenie zostanie zagwarantowane ustawowo. Projekt ustawy w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Agnieszka Matłacz
18.02.2020
Domowe finanse Szkoła i uczeń
Policjanci od dawna skarżyli się, że przy zatrzymywaniu lub legitymowaniu osób, które mogą posiadać niebezpieczne narzędzia liczy się każda sekunda, a przedstawianie się, czy weryfikowanie tożsamości zwiększa ryzyko. Nowe rozporządzenia to zmienia, teraz funkcjonariusz najpierw sprawdzi prewencyjnie i odbierze broń, potem się przedstawi.
Patrycja Rojek-Socha
18.02.2020
Prawo karne Policja RODO
W 2020 roku emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc. To więcej niż pierwotnie zakładał rząd. Z wyliczeń wynika, wyższy wskaźnik waloryzacji to ponad 700 mln zł wyższy koszt dla budżetu państwa. Dlatego szacowany koszt waloryzacji wzrósł do ok. 9,2 mld zł. Nie to jest jednak największy problem budżetu.
Grażyna J. Leśniak
18.02.2020
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Samorząd lekarski chce upowszechniać mediacje w sprawach o błędy medyczne na etapie postępowania w izbach lekarskich. Chodzi o to, aby polubowne rozmowy między poszkodowanym pacjentem a lekarzem były możliwe jeszcze zanim rzecznik odpowiedzialności zawodowej postawi zarzuty temu pierwszemu.
Katarzyna Nowosielska
18.02.2020
Pacjent Zawody medyczne
Kwota zadatku otrzymana przy zawarciu umowy przedwstępnej, wydatkowana następnie na cele mieszkaniowe, korzysta ze zwolnienia podatkowego, jeżeli doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej a kwota tego zadatku została zaliczona na poczet ceny odpłatnego zbycia. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmiu sędziów NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.02.2020
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Trzy firmy - Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą pozytywnie rozpatrzyć reklamacje i zwrócić część prowizji konsumentom, którzy uregulowali dług wcześniej niż przewidywała to umowa, a mimo to instytucje pożyczkowe zatrzymywały sobie całą prowizję. Na załatwienie sprawy firmy mają miesiąc.
Krzysztof Sobczak
17.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Należy zlikwidować śmietnik oddalony od okna mieszkania o 7 metrów, a od granicy działki mniej niż 3 metry, nawet jeśli za parkanem znajduje się trawnik i parking - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał też, że lokalizacja śmietnika musi być zmieniona bez względu na to, że odległości te zostały ustalone po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2020
Środowisko Budownictwo
Od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl dostępne są przygotowane przez skarbówkę roczne deklaracje PIT. W ten sposób można rozliczyć PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28. Próbują to wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Najlepiej nie otwierać takich przesyłek i od razu je usunąć.
Krzysztof Koślicki
17.02.2020
Domowe finanse PIT
Władze Inowrocławia zablokowały konto internetowe jednego z mieszkańców, którzy na portalu promującym działania władz gminy wyrażał krytyczne opinie. - To ograniczenie dostępu do informacji, a co za tym idzie wolności słowa wynikającej z art. 54 Konstytucji i art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wspiera blogera.
Krzysztof Sobczak
17.02.2020
Administracja publiczna

Nie każde zwolnienie z podatku jest ulgą podatkową

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ulgą podatkową, w znaczeniu art. 217 Konstytucji, jest odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania zawartej w art. 84 ustawy zasadniczej. Taką ulgą podatkową byłoby np. zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich trenerów czy instruktorów tenisa ziemnego. Ustawodawca może też zwolnić całą grupę podatników z danego podatku – pisze Marek Isański.
Marek Isański
17.02.2020
Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Skarbówka uważa, że tylko ubezpieczenie kosztów leczenia pracownika w zagranicznej delegacji nie jest jego przychodem. Domaga się więc podatku od polisy dotyczącej assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu podróżnego. Twierdzi, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Krzysztof Koślicki
17.02.2020
PIT
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych mógł zastosować przepisy ogólnego rozporządzenia RODO przed wejściem w życie ustawy o ochronie danych osobowych z maja 2018 r. do rozpoczętego a nie zakończonego postępowania z 2017 r. w sprawie bezprawnego przetwarzania danych. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2020
RODO

Aresztów w Polsce więcej i są coraz dłuższe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W ciągu ostatnich czterech lat podwoiła się w Polsce liczba osób tymczasowo aresztowanych, a do tego przebywają one tam coraz dłużej. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to pół roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to znowu jest problem systemowy.
Krzysztof Sobczak
16.02.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Po wyborach 2015 r. nie było dla prezydenta Andrzeja Dudy żadnego miodowego miesiąca, od razu walka z tymi, którzy bezczelnie łamali konstytucję. Przez cały czas ostoją obrony polskiego porządku publicznego, polskiej konstytucji i prawa był Andrzej Duda - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. A sam prezydent deklaruje dalszą "naprawę wymiaru sprawiedliwości".
Krzysztof Sobczak
15.02.2020
Wymiar sprawiedliwości

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
15.02.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W poprzednich latach roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rozpoczyna się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Złożenie PIT wcześniej nie ma znaczenia. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
15.02.2020
Domowe finanse PIT

Sędziowie pokoju mogą nie przyjąć się w Polsce

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Projekt wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do naszego systemu prawnego spotkał się z umiarkowaną aprobatą prawników. Plusy tego pomysłu to nawiązanie do tradycji, odciążenie sądów od prostych spraw i społeczne uwiarygodnienie wymiaru sprawiedliwości. Minusy to upolitycznienie instytucji i pominięcie prawników.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.02.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza agencja modelingu, która nie korzysta z prawdziwych modelek, a tylko z modeli 3D zyskuje na popularności. Taka formuła niesie ze sobą korzyści, bo nie trzeba angażować takiej ilości osób oraz energii, jaka pracuje przy konwencjonalnych sesjach zdjęciowych, ale jak pisze adwokat Magdalena Niewelt, są też korzyści prawne, ponieważ modelka 3D np. nie cofnie zgody na publikację swego wizerunku.
Magdalena Niewelt
15.02.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rekompensaty za wzrost cen energii będą przysługiwały tym gospodarstwom domowym, które nie przekroczyły drugiego progu podatkowego w 2019 r. Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w roku 2020, który będzie musiał przekroczyć 63 kWh. Takie zasady mają znaleźć się w ustawie o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r.
Krzysztof Sobczak
14.02.2020
Pomoc społeczna PIT

Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna
Przepisy o uldze rehabilitacyjnej dają prawo do odliczenia wydatków na zakup leków. Skorzystać z nich mogą niepełnosprawni i ich opiekunowie. Inaczej trzeba jednak traktować suplementy diety. Odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy produkt ma cechy leku i jest dopuszczony do obrotu.
Krzysztof Koślicki
14.02.2020
Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna
Sejm uchwalił w czwartek 13 lutego br. ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Oznacza to, że około 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą one podlegały dziedziczeniu.
Krzysztof Sobczak
14.02.2020
Finanse publiczne Emerytury i renty
Ustawa przyznająca w tym roku państwowym radiu i telewizji rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł została w czwartek uchwalona przez Sejm. Mimo wcześniejszego odrzucenia ustawy przez Senat i protestów opozycji, która proponowała przekazanie tych pieniędzy na ochronę zdrowia.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Finanse publiczne

Darowizny i spadki w rodzinie zastępczej bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o wprowadzenie zwolnienia z daniny osób, które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka i traktowanie ich jak najbliższej rodziny. Zmiana ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Popierają ją wszystkie kluby parlamentarne.
Krzysztof Koślicki
13.02.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Mająca siedzibę w Polsce unijna agencja Frontex otrzyma kolejne uprawnienia służące walce z fałszywymi dokumentami w Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością zostało w czwartek przegłosowane w Parlamencie Europejskim.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Prawo unijne

Coraz więcej skazań za zniesławienie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
O ponad 30 procent wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat liczba osób skazanych za zniesławienie na podstawie art. 212 Kodeksu karnego. O ile w 2015 roku było 227 takich wyroków, to w 2018 już 339. Organizacje monitorujące stosowanie tego przepisu po raz kolejny apelują o jego usunięcie z kodeksu.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed ryzykiem jakie wiąże się z nabyciem tzw. oprocentowanych weksli inwestycyjnych. To nowy sposób na pozyskanie kapitału, który jest ryzykowny dla konsumentów. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
13.02.2020
Finanse
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że dzieci par jednopłciowych nie można zarejestrować ale stwierdził, że mają one mieć możliwość faktycznego skorzystania z praw, jakie daje im bycie polskimi obywatelami. Okazanie wydruku z orzeczeniem nie sprawia jednak, że takie dziecko uzyska numer PESEL i paszport. Uchwała NSA nie jest wiążąca dla urzędników.
Monika Sewastianowicz
13.02.2020
Posłowie uznali 12 lutego br., że projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) należy poprawić w sejmowych komisjach finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.02.2020
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował w środę o skierowaniu do Sądu Najwyższego siódmej skargi nadzwyczajnej. Jednak tym razem nie została wniesiona do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, tylko Izby Cywilnej tego sądu. To skutek uznawania przez rzecznika uchwały trzech izb SN z 23 stycznia br.
Krzysztof Sobczak
12.02.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

KE: Wykorzystamy procedury w obronie praworządności w Polsce 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Komisja Europejska będzie wypełniać swą rolę strażniczki traktatu i wykorzysta procedurę przeciwnaruszeniową ilekroć pojawią się problemy dotyczące kwestii zgodności z prawem Unii Europejskiej - zapowiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce wiceszefowa KE Viera Jourova.
Krzysztof Sobczak
12.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne