Pracodawca zwrócił się do wójta z wnioskiem o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika. Organ uznał, że zostały spełnione warunki formalne, ale nie przyznał świadczenia w pełnej wysokości. Wskazał bowiem, że młodociany pracownik zmienił miejsce zamieszkania w trakcie trwania przygotowania zawodowego. Pracodawca powinien więc złożyć drugi wniosek o dofinansowanie do organu właściwego ze względu na wcześniejsze miejsce zamieszkania młodocianego pracownika.

WZÓR DOKUMENTU: Wniosek o dofinansowanie doskonalenia młodocianego pracownika >

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy wydaną w tej sprawie decyzję. Pracodawca nie zgodził się jednak z tym rozstrzygnięciem i wniósł skargę. Sprawa trafiła więc na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

 

Pracodawca spełnił wszystkie wymogi

Sąd wskazał, że pracodawca bezspornie spełnił wszystkie przesłanki z art. 122 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe (ustawa), które warunkują przyznanie dofinansowania kosztów kształcenia. Złożył też wniosek we właściwym terminie oraz dołączył do niego wymagane dokumenty. WSA podkreślił, że podstawą spornego rozstrzygnięcia był art. 122 ust. 6 ustawy, który stanowi, że dofinansowanie przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika. W oparciu o ten przepis, organy uznały, że pracodawca powinien złożyć drugi wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia do wójta właściwego ze względu na wcześniejsze miejsce zamieszkania młodocianego pracownika. Jako powód wskazano zmianę miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w trakcie trwania przygotowania zawodowego.

Czytaj także: Szkoła szkole nierówna przy zaliczaniu praktycznej nauki zawodu do stażu pracy >>>

Przepis nie jest precyzyjny

WSA wskazał, że z art. 122 ust. 6 ustawy wynika, że badając właściwość miejscową w sprawie wszczętej wnioskiem pracodawcy o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, wójt powinien ustalić miejsca zamieszkania tego pracownika. Przepis ten nie precyzuje, jaka data jest miarodajna dla ustalenia miejsca zamieszkania. Nie jest więc jasne, czy będzie to dzień zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, dzień ukończenia nauki zawodu, czy też dzień zdania właściwego egzaminu. Prawodawca nie przewidział też, że zmiana miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w toku kształcenia powoduje, że właściwość miejscową uzyska dodatkowo wójt innej gminy.

 


Liczy się gmina w dacie ukończenia nauki

Sąd nie podzielił oceny, że z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w toku kształcenia możliwe jest załatwienie sprawy przez dwa organy. Ustawodawca nie przewidział bowiem możliwości dzielenia przyznawanego pracodawcy dofinansowania. W przepisach nie wskazano też, że zmiana miejsca zamieszkania młodocianego pracownika wywołuje taki skutek. Tym samym w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania w trakcie nauki zawodu, właściwą do rozstrzygnięcia sprawy o dofinansowanie kosztów kształcenia będzie gmina miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w dacie ukończenia przez niego nauki i zdania egzaminu. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję. 

Wyrok WSA w Olsztynie z 20 lipca 2023 r., sygn. akt II SA/Ol 267/23, nieprawomocny