W związku z przeniesieniem zawodu technik księgarstwa z „branży handlowej” do „branży poligraficzno-księgarskiej” w projekcie rozporządzenia zostały określone nowe możliwości uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie technik księgarstwa przez osoby, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie lub średnie branżowe albo zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia oraz:

  1. świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie w zakresie kwalifikacji A.18. Prowadzenie sprzedaży oraz certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji PGF.10. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej
  2. świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie w zakresie kwalifikacji AU.20 Prowadzenie sprzedaży oraz certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji PGF.10. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.

 

Pozostałe zmiany są wynikiem wprowadzenia możliwości uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie technik przemysłu drzewnego. Osoby uprawnione do tego to te, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej, wykształcenie średnie lub średnie branżowe, zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia oraz dwa certyfikaty kwalifikacji zawodowych nauczanych w oparciu o podstawy programowe dla różnych zawodów. Jednym z wymaganych certyfikatów jest kwalifikacja zawodowa w zakresie kwalifikacji DRM.02.

Czytaj w LEX: Rekrutacja do branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia >>

Czytaj w LEX: Doradztwo zawodowe dla uczniów średnich szkół zawodowych (refleksje dla pracodawców) >>