Podczas poprzedniej sesji Grupy Roboczej ONZ ds. Starzenia się (OEWGA) podjęta została próba przełamania impasu w debacie nad potrzebą zapewnienia szerszej ochrony praw osób starszych. Zaproponowano powołanie grupy roboczej, która miałaby pracować nad dokumentem opisującym luki w prawie międzynarodowym w kontekście ochrony prawnej osób starszych.

Czytaj w LEX: Wiek a zasada równości pacjentów w świetle Kodeksu Etyki Lekarskiej. Doświadczenia z okresu pandemii SARS-CoV-2 >

Czytaj również: Polska nadal nie uczestniczy w pracach nad konwencją ONZ o prawach seniorów>>

Potrzeba nowej konwencji i pełnej ochrony osób starszych

W sierpniu 2022 r. doszło natomiast do spotkania, w trakcie którego wybrzmiała potrzeba uchwalenia nowej konwencji zapewniającej pełną ochronę osób starszych. Zdaniem popierających ten pomysł podmiotów i państw, konwencja powinna podejmować zagadnienia takie jak: zwalczanie ageizmu i dyskryminacji, dostęp do wymiaru sprawiedliwości, mieszkań, prywatności oraz czystego środowiska. Zauważono również, że prawa osób starszych muszą być zakorzenione w zasadnie godności, równości i niedyskryminacji, autonomii i niezależności oraz znaczącego uczestnictwa. 

Czytaj w LEX: Gminna rada seniorów >

Wobec zbliżającej się 13. Sesji OEWGA i głosowania w jej trakcie nad propozycją podjęcia działań zmierzających do zintensyfikowania debaty nad poszerzeniem ochrony praw osób starszych, Marcin Wiącek zwrócił się do Marleny Maląg, ministra rodziny i polityki społecznej, o udzielenie poparcia tej inicjatywie. Rzecznik deklaruje również gotowość do spotkania się z minister w celu przedyskutowania tej problematyki.

Czytaj w LEX: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - w ujęciu praktycznym >