Dokonywanie przez przedsiębiorców odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny zostało wprowadzone dwoma ustawami, które mają zapobiec nadmiernemu wzrostowi cen energii i gazu w 2023 r. (chodzi o ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu). Od momentu wejścia w życie przepisów część przedsiębiorstw musi również złożyć sprawozdania z jego wykonania – i to niezależnie od tego, czy wartość odpisu jest ujemna, czy dodatnia.

Czytaj też: 
Firmy kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny, będą domagać się rekompensat >>
Nowe przepisy energetyczne już z podpisem Prezydenta >>

Dwa istotne terminy

Zarówno przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny, jak i zajmujące się sprzedażą energii, muszą pamiętać o dwóch terminach. Pierwszy z nich dotyczy przekazywania odpisów (gazowego oraz dla wytwórców energii). Przedsiębiorcy muszą go uiścić w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia. Z kolei sprawozdania z wykonania obowiązku należy złożyć do Zarządcy Rozliczeń – w terminie do 25. dnia każdego miesiąca. Ewentualne opóźnienia wiążą się z koniecznością uiszczenia odsetek zgodnie z zasadami ogólnymi, określonymi w przepisach kodeksu cywilnego.

Sprawdź w LEX: W którym momencie ujmować w kosztach odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny? >>

 

Nowe wyłączenia od marca

Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą jednak uiszczać opłat na Fundusz. Zgodnie z przepisami ustawy, z obowiązku przekazywania odpisów są zwolnieni m. in. wytwórcy energii elektrycznej wykorzystujący do wytwarzania energii elektrycznej biogaz i biogaz rolniczy. Dodatkowo od marca obowiązują następujące przypadki wyłączeń:

  • Jeśli energia elektryczna wytwarzana jest w jednostce wytwórczej o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW lub o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 3 MW, w przypadku gdy wytwórca energii elektrycznej posiada więcej niż jedną jednostkę wytwórczą, przy czym moc zainstalowana elektryczna żadnej z tych jednostek jest nie większa niż 1 MW;
  • Energia elektryczna wytwarzana jest wyłącznie w instalacjach odnawialnego źródła energii w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy o odnawialnych źródłach energii, których łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 3 MW, a moc zainstalowana elektryczna żadnej z tych instalacji nie przekracza 1 MW;
  • W przypadku gdy wytwórca energii elektrycznej, o którym mowa w art. 22 pkt 1 lub art. 22a Ustawy, wchodzi w skład grupy kapitałowej w rozumieniu art. 4 pkt 14 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2021 r. poz. 275 oraz z 2022 r. poz. 2581 i 2640) przepis odpowiednio art. 22 pkt 1 lub art. 22a Ustawy, stosuje się do tego przedsiębiorstwa, uwzględniając wszystkie jednostki wytwórcze zlokalizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będące we własności, posiadaniu, użytkowaniu lub zarządzie podmiotów wchodzących w skład tej grupy kapitałowej.

Wysokie kary za niedopełnienie obowiązków

Przedsiębiorcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku dokonania odpisów na Fundusz, muszą liczyć się z wysokimi karami. Prezes URE może nałożyć na nich karę pieniężną w wysokości do 50% należnej sumy odpisu na Fundusz za dany miesiąc rozliczeniowy. URE może również przeprowadzić kontrole w celu zweryfikowania prawdziwości danych podanych w oświadczeniach.