Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że do jego biura wpływa wiele sygnałów od spółdzielni i lokatorów budynków, w których nie stworzono własnych kotłowni gazowych. Wynika z nich, że znacząca grupa osób nie została objęta ochroną przed wzrostem cen ogrzewania, w związku z czym od nowego roku dotknęły ich drastyczne podwyżki.

Czytaj: Niższa stawka za gaz dla piekarni i cukierni - jak z niej skorzystać? >>

Zobacz w LEX: Zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu >>>

Nierówne traktowanie

Kwestia kotłowni gazowych jest kluczowa, ponieważ mieszkańcy budynków, w których ciepło systemowe dostarczają zewnętrzni dostawcy, nie mogą skorzystać z szerszej ochrony przysługującej analogicznie tym, u których gaz jest spalany w wewnętrznym źródle ciepła. RPO przypomina też, że obniżone stawki podatku VAT na gaz i ciepło systemowe (odpowiednio 0 i 5 proc.) przestały obowiązywać wraz z końcem 2022 roku. Oznacza to, że podwyżki będą jeszcze dotkliwsze, a ze zgłoszeń wpływających do RPO wynika, że opłacanie rachunków już teraz przekracza możliwości finansowe wielu mieszkańców. Nie pomogły w tym rządowe propozycje, które miały uchronić gospodarstwa domowe przed kryzysem.

Bochenek Michał: Dodatek gazowy dla gospodarstw domowych >>>

Czytaj: Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw >>

Znowelizować przepisy

Spółdzielcy proponują proste rozwiązanie: należy zmienić przepisy w taki sposób, by nie różnicować ceny gazu ze względu na to, kto i w jaki sposób dostarcza gaz do odbiorców w gospodarstwach domowych i do tzw. odbiorców wrażliwych.

- Z niezrozumiałych względów - w obliczu tak znacznych podwyżek energii i gazu - mieszkańcy zasobów spółdzielczych muszą ponosić wyższe koszty ogrzewania, niż gospodarstwa domowe korzystające z ciepła wytwarzanego w lokalnych kotłowniach. Problem ten ma szerszy zasięg, gdyż dotyczy wszelkich budynków mieszkalnych, które zaopatrywane są w ciepło systemowe od zewnętrznego dostawcy wykorzystującego gaz do jego produkcji – zaznaczono w komunikacie.

 

RPO chce wyjaśnień

Rzecznik uznał, że sprawa nierównego traktowania wymaga interwencji, i zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - W ocenie Rzecznika postulat spółdzielni mieszkaniowych, aby mieszkańcom budynków wielorodzinnych korzystających z ciepła systemowego zagwarantować ochronę, którą obecnie zapewnioną mają gospodarstwa domowe korzystające z gazowej ochrony taryfowej do 31 grudnia 2027 r. jest słuszny. Aktualnie – z niezrozumiałych względów – rządowe programy pomocowe różnicują zakres pomocy, co przekłada się na znaczące i trudne do zaakceptowania różnice w kosztach ogrzewania ponoszonych przez gospodarstwa domowe- zaznacza RPO w stanowisku.