Nowelizacja ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. 2023 poz. 556) pozwala skorzystać z niższych stawek za gaz - wcześniej pominiętym - piekarniom i cukierniom. Nowe przepisy zakładają, że dzięki dopłatom podmioty te zostaną objęte stawką 200 zł 17 gr za MWh od kwietnia do końca 2023 r. Pomoc nie będzie jednak udzielana automatycznie- trzeba m. in. wywiązać się z obowiązku złożenia wniosku o cenę maksymalną.

 

Zalegasz ze świadczeniami? Zapomnij o niższej stawce

Podstawowym warunkiem, który musi spełnić przedsiębiorca, to brak zaległości: podatkowych, w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych lub Fundusz Solidarnościowy. Wywiązanie się z tych obowiązków będzie oceniane na dzień złożenia wniosku.

Czytaj: Piekarnie i cukiernie mniej zapłacą za gaz - Sejm uchwalił ustawę>>

 

Decydujący kod PKD

Co ważne, do skorzystania z niższej stawki konieczne jest też posiadanie odpowiedniego kodu Polskiej Działalności Gospodarczej (PKD) na dzień 31 grudnia 2022 r. Chodzi o kod PKD 10.71.Z- czyli oznaczenie produkcji pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Musi to być przeważająca działalność danego przedsiębiorcy, ewentualnie brany będzie pod uwagę przychód z działalności. Jeżeli w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku będzie on pochodził w co najmniej 50 procentach ze sprzedaży wyprodukowanych przez tych przedsiębiorców pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek, przedsiębiorca także będzie kwalifikował się do skorzystania z przepisów. Piekarnia lub cukiernia musi też korzystać z pieców ogrzewanych paliwami gazowymi.

 

Wniosek o cenę maksymalną - co musi zawierać?

Przedsiębiorca powinien złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wraz ze wskazaniem okresu, na jaki stawka ma być obniżona. Ustawodawca przewiduje możliwość wypełniania wniosków jedynie elektronicznie, za pomocą profilu informacyjnego. Składane mają być nie później niż w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury za dostarczone przez podmiot uprawniony paliwa gazowe, a każdy wniosek będzie dotyczył tylko jednej faktury. Oznacza to, że nie wystarczy złożyć jednego wniosku o skorzystanie z ceny maksymalnej - będzie trzeba go ponawiać.

Wniosek ma zawierać co najmniej:

  1. oznaczenie odbiorcy, o którym mowa w ust. 1, zawierające: NIP, REGON i nazwę skróconą;
  2. oznaczenie podmiotu uprawnionego;
  3.  oznaczenie umowy zawartej pomiędzy podmiotem uprawnionym a odbiorcą, o którym mowa w ust. 1;
  4.  wskazanie okresu, w którym ma być stosowana cena maksymalna paliw gazowych;
  5. oświadczenie o wykorzystywaniu przez odbiorcę, o którym mowa w ust. 1, pieca ogrzewanego paliwami gazowymi do prowadzenia działalności gospodarczej;
  6. oświadczenie o tym, że odbiorca spełnia warunek posiadania odpowiedniego kodu PKD w ramach przeważającej działalności albo spełnił kryterium związane z przychodem z działalności; oświadczenie, że nie zalega z regulowaniem zobowiązań podatkowych lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności.

Ponadto do wniosku należy dołączyć:

  1. wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie odbiorca, o którym mowa w ust. 1, otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
  2. informacje określone w odpowiednich przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
  3. kopię faktury za gaz.

Oświadczenia są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Należy zawrzeć w nich klauzulę: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Czytaj: Rząd zapomniał o zamrożeniu cen gazu dla gastronomii>>

Sprawdź w LEX: Czy piekarnia dokonująca sprzedaży pieczywa z dowozem do klienta może korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT? >

 

Nowelizacja ukryta w innym projekcie

Niższa stawka za gaz dla piekarni i cukierni znalazła się w dość nieoczywistym miejscu, a mianowicie w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, którego głównym założeniem jest doprowadzenie do bardziej efektywnego wszczynania i prowadzenia egzekucji administracyjnej.

Czytaj w LEX: Bochenek Michał, Dodatek gazowy dla gospodarstw domowych >