Północna Izba Gospodarcza tłumaczy, ze gastronomia jest najbardziej prądochłonną i gazochłonną działalnością w sektorze MŚP.

- Kuchenki, lodówki, ogrzewanie, przetwarzanie. Tutaj mamy pracę bez przerwy. Nie rozumiemy dlaczego Rząd RP nie poszedł krok dalej i nie pomógł tym, którzy pomocy tak bardzo potrzebują – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

 

Bez pomocy czeka nas fala bankructw barów mlecznych i małych kawiarenek

Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zamrożenie cen gazu na określonym ustawowo poziomie to dobra wiadomość. Stawka przyjęta przez rząd RP jako górna i tak oznacza dla przedsiębiorców podwyżki, ale nie tak gigantyczne jak te, których się spodziewano. Ceny chleba w pierwszym półroczu tego roku powinny się zatrzymać. Nie zmienia to jednak faktu, że pomocy potrzebuje także gastronomia.

  - Premier Morawiecki zapomniał o gastronomii, więc musimy mu o niej przypomnieć – mówi Hanna Mojsiuk.  

Według niej na samym Pomorzu Zachodnim przez ostatni kwartał zbankrutowało ponad 15 restauracji. Inne walczą o przetrwanie i mówią, że ostatnie miesiące to dla nich czas gorszy niż pandemia. Jeżeli udało się pomóc piekarzom i cukiernikom, to musi się znaleźć także pomoc dla gastronomii. Jeżeli się to nie uda to czeka nas pogrom  barów mlecznych, obiadów domowych i małych kawiarenek. 

Czytaj w LEX: Kamiński Krzysztof, Usługi gastronomiczne – stawka VAT na przykładach >

 

Piekarze zadowoleni z decyzji Rządu RP 

Andrzej Wojciechowski, piekarz ze Szczecina i członek Cechu Rzemiosł Spożywczych przyznaje, że wiadomość o zamrożeniu cen gazu bardzo ucieszyła piekarzy i cukierników. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to pomoc, która przyszła bardzo późno. Gdyby takie decyzje zostały podjęte np. we wrześniu to wiele piekarni istniałoby do dzisiaj.

- Piekarze dążyli do tego, by takie zawieszenie cen nastąpiło. To rok starań, rok od pierwszych rozmów. Nareszcie jednak widzimy, że są efekty. Obawiamy się, że politycy dopiero teraz zrozumieli, że sytuacja cukierników i piekarzy jest naprawdę dramatyczna – mówi Andrzej Wojciechowski, piekarz. – Nasze zakłady są energochłonne, więc obniżka cen energii daje nam oddech i pomaga w dalszym działaniu. Może uda się zatrzymać nagminne zamykanie zakładów. Staram się być optymistą – dodaje ekspert Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Bez prądu i gazu nie będzie chleba. Wszystkie nasze urządzenia i piece są opalane mediami tradycyjnymi, a bez tego nie da się prowadzić działalności – dodaje.

Ceny pieczywa wzrosły w styczniu o kilkanaście procent. Eksperci przewidują, że w pierwszym półroczu 2023 roku nastąpi zatrzymanie wzrostu cen. Nie wiadomo jednak na jak długo.

Sprawdź:

Czy starosta może wydać decyzję na podstawie art. 362 p.o.ś. w związku ze skargami mieszkańców na nieprzyjemny zapach dymu wydobywający się z komina piekarni? >

Czy piekarnia dokonująca sprzedaży pieczywa z dowozem do klienta może korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT? >

Czy odpady powstałe w restauracji podczas przygotowania posiłków zalicza się do odpadów komunalnych? >