Uchwalona ostatecznie 9 marca br. nowelizacja została podpisana przez prezydenta. 

W uchwalonej przez Sejm 8 lutego ustawie o postępowaniu egzekucyjnym przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeżeli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to by otrzymać wsparcie, przychody z wyrabianego pieczywa muszą sięgnąć 50 proc.

Senatorowie zaproponowali do niej trzy poprawki, które Sejm w czwartek 9 marca poparł. 

Wsparcie także dla szerszej grupy spółdzielni

Dwie z nich zlikwidowały przyjęte w ustawie kryteria możliwości zastosowania ceny maksymalnej paliwa gazowego w odniesieniu do spółdzielni prowadzących działalność piekarniczą. Tym samym z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie, w przypadku których działalność piekarnicza nie jest główną działalnością ani największym źródłem przychodów.

Trzecia poprawka miał charakter doprecyzowujący. Jej celem jest wprowadzenie efektywnego sposobu raportowania o wydatkowaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID–19 na wypłaty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych w rozliczeniach z podmiotami z branży piekarniczej.

Sprawdź w LEX: Jakie obowiązki w zakresie podatku akcyzowego spoczywają na cukierni, która zużywa spirytus skażony do produkcji wyrobów cukierniczych? >

Wsparcie dla cukierni i piekarni 

Premier Mateusz Morawiecki o dodatkowym wsparciu dla cukierni i piekarni poinformował podczas niedawnej wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce na Mazowszu.

Informacje premiera uzupełniła potem jego kancelaria podkreślając, że będzie to duża ulga dla firm, które nieraz płacą cenę powyżej 600 zł/MWh.  - Dzięki rządowemu rozwiązaniu cena wypieków dla Polaków zostanie utrzymana na akceptowalnym poziomie - podano. Dodano, że miesięcznie każdy zjada przeciętnie 2,75 kg chleba. - Zaproponowana cena będzie atrakcyjna dla firm. Rządowe rozwiązanie oznacza, że piekarnie będą płacić nawet o 400 zł/MWh mniej niż dotychczas - wskazała KPRM.

Z rządowej pomocy dla piekarni i cukierni, mającej przeciwdziałać wysokim cenom energii, może skorzystać 2,7 tys. przedsiębiorców - oceniło ministerstwo rozwoju i technologii. Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r.

Sprawdź: Czy starosta może wydać decyzję na podstawie art. 362 p.o.ś. w związku ze skargami mieszkańców na nieprzyjemny zapach dymu wydobywający się z komina piekarni? >

Zmiana doczepiona do ustawy o egzekucji administracyjnej

Poprawka w sprawie cen gazu dla piekarni i cukierni została uchwalona w ramach nowelizacji wniesionej przez rząd ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. 

Czytaj: Unikanie płacenia podatków będzie trudniejsze - Sejm przyjął nowelę>>

- Waga sprawy, którą chcielibyśmy uregulować w tej poprawce, myślę że zasługuje na wyjątkowe potraktowanie. Każdy z państwa może we własnym zakresie sobie odpowiedzieć, czy chcemy jak najpilniej wprowadzić regulacje, które po pierwsze utrzymają funkcjonowanie wielu piekarni, a po drugie wpłyną też na podwyżki cen pieczywa - powiedział podczas posiedzenia komisji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Tłumaczył, że gdyby projekt zmian procedować w osobnym dokumencie, to proces legislacyjny byłby wydłużony i pomoc trafiłaby do przedsiębiorców nie od 1 kwietnia, tylko w przypadku projektu poselskiego mógłby to być 1 maja. Gdyby był to projekt rządowy, wskazał minister, to pomoc mogłaby trafić do piekarzy 1 czerwca lub później.

Sprawdź w LEX: Czy pracownik może świadczyć pracę w niedzielę, jeśli jest zatrudniony w piekarni? >

Od 1 kwietnia niższy rachunek to niższe koszty

- Bochenek chleba można dziś kupić za 5-6 zł. Mimo inflacji, podwyżek cen, w czasach rządów Tuska można było kupić mniej bochenków chleba niż dziś, za płacę minimalną, którą my wdrożyliśmy - mówił w czwartek rano premier. - To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt - stwierdził Mateusz Morawiecki, zapowiadając zmianę.

Sprawdź: Czy piekarnia dokonująca sprzedaży pieczywa z dowozem do klienta może korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT? >

Pomoc nie dla wszystkich - ważny kod PKD

Przyjęte rozwiązanie będzie polegało na obniżeniu ceny gazu dla małych, rodzinnych piekarni, nawet dwu i trzykrotnie w stosunku do tej ceny gazu, która obecnie jest - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chleb jest podstawowym produktem, którego nie może zabraknąć i musi być w rozsądnej cenie. Minister dodał, że piekarnie od 1 kwietnia będą mogły oczekiwać gwarantowanej ceny za gaz. Wystarczy jeden wniosek do operatora, który oceni PKD podmiotu zgłaszającego się. Dedykujemy tę pomoc małym, średnim rodzinnym piekarniom. Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu, czyli np. wypieków w marketach, to nie jest tradycyjny wyrób. Rodzinna piekarnia będzie mogła na taką pomoc liczyć - podkreślił minister Buda.

Jak przekazano w czwartkowym komunikacie MRiT, z ceny maksymalnej gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywa, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) w piecach ogrzewanych gazem ziemnym.

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała, że obniżone stawki za gaz dla piekarni i cukierni będą obowiązywać od 1 kwietnia do końca roku.

Senat chce rozszerzenia pomocy

Dwie z poprawek Senatu likwidują przyjęte w ustawie kryteria możliwości zastosowania ceny maksymalnej paliwa gazowego, w odniesieniu do spółdzielni prowadzących działalność piekarniczą. Tym samym z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie, w przypadku których działalność piekarnicza nie jest główną działalnością, ani nie jest największym źródłem ich przychodów.

Inna poprawka, za którą opowiedział się Senat ma charakter doprecyzowujący. Jej celem jest wprowadzenie efektywnego sposobu raportowania o wydatkowaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID–19 na wypłaty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych w rozliczeniach z podmiotami z branży piekarniczej

Czytaj też: Komisja Europejska ostrzega - sklepy internetowe manipulują klientami  >