Prawo.pl
Wskazanie potencjalnych zagrożeń dla wolności osób, a także głównych podmiotów i ich roli oraz stosowanie kluczowych zasad i wymogów dotyczących przetwarzania danych osobowych w procesie targetowania użytkowników mediów społecznościowych - to cele konsultowanych właśnie unijnych wytycznych.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Prawo AI RODO
Obowiązująca od 15 września br. lista państw, do których zakazane są połączenia lotnicze z Polską, nie obejmuje już Francji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że do samolotów będą wpuszczane wyłącznie osoby z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Koronawirus a prawo
Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy, która zlikwiduje Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje, a także pracowników, ma przejąć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tyle, że nie musi wszystkich. Część doświadczonych i cenionych ekspertów zamiast bronić konsumentów, może zacząć pracować dla instytucji finansowych.
Jolanta Ojczyk
22.09.2020
Rynek i konsument Finanse

Petycja w sprawie homofobicznej nagonki w Polsce trafi do władz UE

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Żądamy natychmiastowych działań! Takie oczekiwanie znajdzie się w petycji podpisanej przez 300 tys. osób z całej Europy w sprawie stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce, którą we wtorek 22 września przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii złożą na ręce unijnej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalli. 
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Czym jest mediacja w postępowaniu administracyjnym i jakie są jej cele, jak odbywa się mediacja administracyjna, kto ją może zainicjować, i uczestniczyć – na te pytania odpowie ekspert podczas webinarium akcji Masz głos. Spotkanie będzie dostępne online.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Administracja publiczna

Wpadka legislacyjna - jedna nowelizacja daje zasiłek opiekuńczy, druga zabiera

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Prawnicy są podzieleni co do tego, czy jest podstawa do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. A skoro jej nie ma, to pytanie, czy ZUS nie zechce domagać się od rodziców zwrotu wypłaconych im do 20 września kwot. Wszystko dlatego, że obowiązują dwie wersje tego samego przepisu, ze sobą sprzeczne. Jedna likwiduje zasiłek, a druga – utrzymuje.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Podejmując decyzję, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, dobrostanu zwierząt, ale także będę miał na względzie byt i jakość życia polskich rolników - zadeklarował w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2020
Od soboty 19 września obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego, która wprowadza m.in. nowe obowiązki dla planujących instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kWp. Celem zmian jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, jednak niektóre zapisy art. 29 ust. 2 ustawy są niejasne i mogą być trudne w interpretacji dla użytkowników, projektantów oraz instalatorów.
Bartłomiej Jaworski
19.09.2020
Budownictwo
Krytyka prasowa jest uzasadniona, jeśli jest rzetelna, a nie wtedy, gdy opiera się na błędnych informacjach - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, przyznając rację spółce MDI w sporze z tygodnikiem Wprost. Pozwana nie mogła uwolnić się od odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych powodów powołując się na dochowanie staranności i rzetelności w zbieraniu materiałów - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2020
Prawo cywilne
Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Miasta, nie tylko polskie, coraz głośniej domagają się kontroli nad najmem krótkoterminowym. Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwościach jak hałas, zagrożenie dla zdrowia, a nawet powolny zanik sklepów. Zdaniem samorządowców konieczna jest też ochrona legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
W okresie pandemii telemedycyna jest często jedyną metodą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nadużywanie jej może być jednak ryzykowne i dla chorego, i dla leczącego. Za błędną diagnozę lekarz może ponieść surowe konsekwencje – uważa Krzysztof Marcin Zakrzewski, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota.
Józef Kielar
19.09.2020
Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne
W przychodniach trwają właśnie zapisy na szczepienia przeciw grypie. Nie wiadomo jednak, czy w tym sezonie preparatów wystarczy dla wszystkich chętnych obywateli, bo w pierwszej kolejności mają je dostać dzieci, seniorzy i służby medyczne. Przychodnie tworzą więc listy rezerwowe, a w aptekach sprzedaż szczepionek będzie reglamentowana.
Katarzyna Nowosielska
19.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Preferencyjne rozliczanie pakietów internetowych na określone usługi narusza zasadę neutralności internetu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To oznacza, że operatorzy nie mogą preferować gigantów, np. Facebooka, You Tuba i nadal pozwalać korzystać z ich stron, mimo wyczerpania limitu transferu danych.
Jolanta Ojczyk
19.09.2020
Rynek i konsument Prawo AI

Unia chce skuteczniej walczyć z rasizmem

Prawo karne Prawo europejskie
Zwiększenie egzekwowania prawa oraz wzmocnienie działań państw członkowskich, np. odnośnie do sprawiedliwego traktowania przez policję - to niektóre z elementów przygotowywanego przez Komisję Europejską planu działania przeciwko rasizmowi. Jednym z rozwiązań ma być powołanie koordynatora ds. przeciwdziałania rasizmowi.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Prawo karne Prawo europejskie
Posiadacz ubezpieczenia powiązanego z umową kredytu hipotecznego nie otrzymał odszkodowania za wypadek, które miało zapewnić spłatę kredytu. Sąd uznał, że odszkodowanie mu się nie należy, bo w umowie sam zgodził się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tymczasem RPO wnosi skargę nadzwyczajną, zarzucając sądowi, że nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji to wrzutka ministerstwa kultury zrobiona bocznymi drzwiami. Nie mamy do czynienia z przepisami korzystnymi dla polskich przemysłów kreatywnych, w tym dla muzyki i jej twórców. Wręcz przeciwnie przyczyni się ona do jeszcze trudniejszej sytuacji - uważa radca prawny Oskar Tułodziecki,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.09.2020
Prawo cywilne Prawo AI
Zmiany w zakresie dostępu zatrzymanego do adwokata czy radcy prawnego są od dłuższego czasu postulowane przez samorządy prawnicze i obrońców praw człowieka. Wskazują oni, że polskie realia odbiegają od międzynarodowych standardów. Ministerstwo - w odpowiedzi przesłanej NRA - informuje, że obecnie nie planuje takich prac legislacyjnych, a obowiązujące przepisy są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Walka z COVID-19 w przychodniach dopiero raczkuje

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Lekarze rodzinni wystawili dotychczas ponad 2 tys. zleceń do testów na koronawirusa. Nie jest to liczba imponująca, a wielu z nich niechętnie się za to zabiera, ponieważ aplikacja do wystawiania skierowań, jaką stworzył rząd, dostarcza gabinetom wielu trudności. Także nie każdy pacjent znajdzie w niej wynik swojego testu.
Katarzyna Nowosielska
18.09.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Po wielogodzinnych pracach, wielu zmianach i burzliwym głosowaniu posłowie przyjęli nowelę ustawy o ochronie zwierząt wprowadzającą m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Zaakceptowany został blok poprawek PiS, w tym zapis przywracający ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw regulacji byli posłowie Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
18.09.2020
Posłowie przyjęli poprawkę Senatu, by stopień spadku przychodu z prowadzonej działalności, który ma być wymogiem uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego, oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne - obniżyć z 80 do 75 proc. Wydłużony został też okres zwolnienia ze składek do końca września.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Domowe finanse Budownictwo
W Sejmie burzliwe prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Projekt zmienia się z godziny na godzinę. Najpierw sejmowa Komisja rolnictwa wykreśliła przepis, który ogranicza ubój rytualny, ale PiS zgłosił poprawkę przywracającą go. W efekcie będzie dozwolony tylko dla członków polskich gmin i związków wyznaniowych. Wprowadzono jednak rekompensaty dla poszkodowanych producentów.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
Prawo gospodarcze
Przyjętą w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce poparło w Parlamencie Europejskim 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33. Według jej autorów w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszania się stanu praworządności. PE apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wzmocnienie praw osób LGBT ma być jednym z priorytetów, jakie na najbliższy okres zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając swoją wizję Europy. Politycy rządzący w Polsce zareagowali na to nerwowo i zarzucili jej zamiar mieszania się w wewnętrzne sprawy państw. Ale prawnicy wskazują, że KE ma dobre podstawy dla wymagania unijnych standardów w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Rzecznik Finansowy wezwał ubezpieczycieli do zaprzestania nieuczciwych praktyk rynkowych przy likwidacji szkód z AC komunikacyjnego. Chodzi o stosowanie różnych kryteriów wyceny kosztów naprawy w ramach zgłoszenia jednej szkody po to, by uniknąć zwrotu pełnych kosztów naprawy.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
Prawo cywilne
Po przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu pod mieszkaniem we własność, osoby, które chcą prowadzić w domu działalność gospodarczą, mogą to robić, nie tracąc bonifikaty. Ważne jest, czy przed wydaniem zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oświadczyły zgodnie z prawdą o otrzymaniu pomocy de minimis. Jeśli korzystali, powinni się liczyć z możliwością kontroli
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2020
Małe i średnie firmy
Za stale rosnącą liczbą tymczasowych aresztowań w Polsce stoją na pewno prokuratorzy, którzy składają coraz więcej takich wniosków i sędziowie, którzy ogromną większość z nich zatwierdzają - pisze Marcin Kochanowski. Ale wskazuje też na zaniedbania obrońców, którzy nie zawsze odpowiednio przygotowują się do posiedzeń aresztowych.
Marcin Kochanowski
17.09.2020
Prawo karne Finanse publiczne
Zespół śledczy Prokuraturze Krajowej wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów pełniących w 2010 r. służbę na lotnisku w Smoleńsku-Północ - poinformowała w środę wieczorem Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.
Jolanta Ojczyk
16.09.2020
Prawo karne