Po środowym Marszu Niepodległości nasuwa się pytanie, kto i czy w ogóle poniesie odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Ustalenie sprawców zniszczeń jest trudne, ale może im zostać przypisana odpowiedzialność cywilna, ale także karna – pisze adwokat Klaudyna Rybak z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Klaudyna Rybak
14.11.2020
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Nie trzeba dokumentować trzech lat okresów składkowych i nieskładkowych osoby niezdolnej do pracy, gdy niezdolność ta powstała przed ukończeniem 20 lat - orzekł Sąd Najwyższy. Sam fakt złożenia wniosku o przyznanie prawa do renty w 2016 r. czyli przed ukończeniem 24 lat nie powoduje odmowy prawa do renty. Zwłaszcza, że wykryta choroba to wada wrodzona serca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2020
Ubezpieczenia społeczne

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.
Aleksandra Partyk
14.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.
Monika Gaczkowska
14.11.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Znaczenie tolerancji w samorządach podkreślają prezydenci i burmistrzowie polskich oraz zagranicznych miast w apelu w sprawie poszanowania zasad równości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji wyrażają w ten sposób solidarność z osobami doświadczającymi wykluczenia, dyskryminacji i nierównego traktowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Drastycznie spada wykrywalność nowotworów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W czasie epidemii o 30 proc. spadła liczba wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Lekarze rodzinni i onkolodzy alarmują, że oznacza to mniejszą wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są większe.
Katarzyna Nowosielska
12.11.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

UE tworzy strategię na rzecz równości osób LGBTI

Administracja publiczna Prawo unijne
Rozszerzenie listy przestępstw o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych - takie m.in. elementy zawierać ma strategia Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Administracja publiczna Prawo unijne
Rzecznik Finansowy przystąpił do sprawy sądowej, w której klienci Santander Bank będą bronili się przed roszczeniem o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zdaniem Rzecznika, ani w polskim, ani unijnym prawie nie ma podstawy prawnej do takich oczekiwań ze strony banku.
Krzysztof Sobczak
12.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
Mimo wydanego przez prezydenta Warszawy zakazu, który potwierdzony został przez sądy, w stolicy odbył się w środę Marsz Niepodległości. Organizatorzy ogłosili, że w związku z zakazem i zagrożeniem epidemicznym miał on odbyć się w formule rajdu samochodowo - motocyklowego, ale liczna grupa osób postanowiła maszerować. Doszło do starć z policją.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Administracja publiczna
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 mln dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Gdy badania dowiodą, iż szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

SN: Skazano niewinnego brata, a sprawca na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pomyłka w imieniu sprawcy oraz niewłaściwe doręczenie wezwania na rozprawę były przyczyną uchylenia wyroku sądu rejonowego. Bo wyrok skazujący zastosowano nie wobec sprawcy, lecz jego brata. W związku z tym w ogóle nie zrealizowano obowiązku powiadomienia oskarżonego o terminie rozprawy, a co więcej naruszono prawo oskarżonego do obrony - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Każda osoba, która trafi na kwarantannę, ma obowiązek zainstalować aplikację "Kwarantanna domowa" na swoim smartfonie. No chyba, że takiego urządzenia nie ma. Procedura w takiej sytuacji jest banalna - wystarczy przez internet złożyć oświadczenie, że się nie ma internetu. Albo wydrukowany dokument dostarczyć na policję,
Monika Sewastianowicz
11.11.2020
Komisja Europejska oskarża amerykański koncern Amazon o łamanie zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. KE rozpoczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie i wszczęła też drugie dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych tej firmy w handlu w sieci.
Krzysztof Sobczak
10.11.2020
Rynek i konsument Prawo unijne
Wstrzymujemy się z wyznaczeniem terminu posiedzenia połączonych komisji zdrowia i sprawiedliwości w sprawie prezydenckiego projektu przepisów antyaborcyjnych - poinformował we wtorek szef komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS). Jako powód podał to, że komisja nie ma pisemnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
Krzysztof Sobczak
10.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna

Od środy zakaz lotów do 10 krajów

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
We wtorek opublikowane w Dzienniku Ustaw zostało rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od środy do 24 listopada br. będzie obowiązywał zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Dotychczasowy zakaz dotyczył 34 krajów.
Krzysztof Sobczak
10.11.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Możliwość pokojowych zgromadzeń do 50 osób obowiązywał tylko do 31 marca 2020 r., kiedy został uchylony i w ten sposób wyeliminowany z obowiązującego porządku prawnego - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Obecnie stan epidemii jest przesłanką "niejako automatycznego wydania zakazu zgromadzenia" - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.11.2020
Administracja publiczna
Zgodnie z rozporządzeniem covidowym Marsz Niepodległości jest zakazany. Mimo że prawo chroni zgromadzenia, w pandemii nie może spotykać się więcej niż 5 osób. Na nic też zdadzą się ewentualne próby wykreowania spontaniczności wydarzenia, bo Marsz Niepodległości jest cykliczny, a informacje o nim od dawna krążą w mediach i sieci.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
10.11.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Wydarzenia Koronawirus a prawo
Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności.
Krzysztof Koślicki
10.11.2020
Domowe finanse PIT

Lekarze kierowani do walki z pandemią muszą porzucać pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Lekarze rodzinni, prowadzący samodzielnie praktyki, są oddelegowani przez wojewodów do zwalczania epidemii. Resort zdrowia nie wskazuje jednak, jak mają oni zapewnić funkcjonowanie przychodni podczas nieobecności i kto ma się zająć ich pozostawionymi pacjentami. Nie wiadomo też, czy to oni sami mają zapewnić zastępstwa.
Katarzyna Nowosielska
10.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Morawiecki: Szczepionka na koronawirusa będzie dla chętnych

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów i medyków. Nie będzie jednak obowiązkowa. Umowa na dostawę szczepionek ma zostać podpisana w środę – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra środowiska i klimatu Michała Kurtykię, z pytaniem, jak przeciwdziała podwyżkom opłat za wywóz śmieci. Po zbadaniu uchwał rad gmin RPO uznał, że są przyjęte z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podatkowej i prawa unijnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.11.2020
Samorząd terytorialny
Trybunał Konstytucyjny na 2 grudnia br. przełożył, zaplanowaną na 19 listopada rozprawę w sprawie ustawowego przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO. Przyczyn tej decyzji nie podano.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
"DobrostanPlus" - możliwość znakowania produktów taką naklejką, oznaczającą, że dany produkt pochodzi od zwierząt utrzymywanych przez rolnika w warunkach podwyższonego dobrostanu - przewiduje przygotowany przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi projekt nowelizacji ustawy.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ma to związek z zamknięciem młodszych klas szkół podstawowych. Zasiłki będą wypłacane od poniedziałku, 9 listopada, do 29 listopada 2020. Obowiązują te same zasady co wiosną. Warto pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
09.11.2020
Ubezpieczenia społeczne

Oddasz osocze jeśli zapłacisz za test potwierdzający przebycie COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Osoby, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem, ale nie mają na to potwierdzenia, bo nie nie były w szpitalu i nie mogły się dodzwonić do lekarza rodzinnego czy sanepidu po skierowanie na test, nie mogą oddać osocza. Aby wziąć udział w donacji, muszą na własny koszt wykonać sobie test na istnienie przeciwciał. Tymczasem służby medyczne apelują o oddawanie osocza.
Katarzyna Nowosielska
09.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata poświęcone jest problematyce przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Akcja zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację o nazwie Women’s World Summit Foundation (WWSF). Jej symbolem jest pomarańczowa wstążka, bo kolor pomarańczowy ma ostrzegać i zwracać uwagę.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Liczba automatów sprzedających susz z konopii włóknistej rośnie jak grzyby po deszczu. Urządzenia dotarły już nawet do małych miejscowości. Oferują produkty, które nie są objęte przepisami zakazującymi ich sprzedaży lub posiadania. Kontrowersje budzi jednak fakt, że jointa z suszem w wolnostojącym automacie może kupić każdy, nawet dziecko.
Robert Horbaczewski
08.11.2020
Prawo karne Policja
Choć wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający prawo aborcyjne w praktyce jeszcze nie obowiązuje, to budzi wiele wątpliwości, bo w tym przypadku strażnik Konstytucji staje się wykonawcą woli rządzących. Tymczasem w kolejce na orzeczenia czekają kolejne kontrowersyjne sprawy choćby bezkarność urzędnicza, czy kwestia odszkodowań dla przedsiębiorców.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Od soboty przestają pracować kolejne gałęzie gospodarki – koniec z kinem, teatrem i ze sportem, ale nie każdym. Ustawodawca - jak mówią prawnicy - zadziałał jak zwykle sprawnie i skutecznie. Zamknął hotele, zostawił AirBnb. Wprowadził obostrzenia w handlu, ale mniej surowe niż w kościołach. Rzutem na taśmę z listy otwartych sklepów usunął te... meblowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
07.11.2020
Koronawirus a prawo
Bardzo trudno jest pomagać seniorom i ludziom niepełnosprawnym w czasie pandemii - alarmują pracownicy pomocy społecznej. Szczególnie gdy zamykane są dzienne ośrodki terapii zajęciowej, likwiduje sią turnusy terapeutyczne, a możliwości korzystania przez te osoby z pomocy zdalnej są bardzo ograniczone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski