Poznańska Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Powodem odmowy było wyznaczenie kuratora festiwalu, który wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych.
Krzysztof Sobczak
21.03.2019
Finanse publiczne Administracja publiczna
Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.
Krzysztof Sobczak
21.03.2019
Prawo karne
Gmina uchwaliła, że zakaz spożywania napojów alkoholowych nie będzie obowiązywał podczas imprez kulturalnych, kulturalno-rozrywkowych oraz promujących gminę. WSA w Olsztynie uznał, że gmina powinna wskazać konkretne miejsca, a nie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym.
Dorian Lesner
21.03.2019
Samorząd terytorialny
Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest sprzeczna z RODO i bardziej rygorystyczna - alarmują prawnicy. Określa katalog danych, które może przetwarzać, np. Facebook, Twitter, Freshmail czy Brand24. Ponadto zmusi do uzyskania zgody na profilowanie. To może zaszkodzić rozwojowi branży cyfrowej
Jolanta Ojczyk
21.03.2019
Nowe technologie RODO

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Sobczak
20.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 19 marca uznał, że nie miało miejsca naruszenie prawa do dobrego imienia przez portal internetowy, który usunął zniesławiające komentarze internautów na temat skarżącej niezwłocznie po tym, jak został o nich poinformowany.
Katarzyna Warecka
20.03.2019
Prawo cywilne Nowe technologie
Dopiero 3 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyda wyrok w sprawie zmiany nazw dwóch ulic w Warszawie. Sprawa jest wyjątkowa, gdyż sąd pierwszej instancji tylko w tych dwóch przypadkach zgodził się z zarządzeniem zastępczym wojewody, który realizował ustawę dekomunizacyjną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2019
Administracja publiczna
Aby wejść do toalety dla niepełnosprawnych, trzeba skoczyć po schodach po klucz do obsługi - na takie absurdy, jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, można natknąć się na nowoczesnych dworcach kolejowych. Wyniki kontroli pokazują, że po modernizacji sytuacja bardzo się poprawiła, ale barier wciąż jest wiele. Zwłaszcza dla niewidomych.
Monika Sewastianowicz
20.03.2019
Ministerstwo przedsiębiorczości przygotowało zmiany ułatwiające sukcesję firm. Pozwolą one prowadzić spółkę po śmierci jednego z udziałowców, zrzec się zachowku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, a także przekazać udziały w spółce osobowej zapisem windykacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry kierunek.
Jolanta Ojczyk
20.03.2019
Prawo cywilne Spółki
Wszystko wskazuje na to, że przygotowywana na forum Unii Europejskiej nowa dyrektywa o ochronie praw autorskich w internecie będzie korzystna dla właścicieli treści, szczególnie producentów i wydawców, a trudna dla podmiotów prowadzących serwisy internetowe - twierdzi Paweł Lipski, partner w zespole własności intelektualnej warszawskiego biura Bird & Bird.
Krzysztof Sobczak
20.03.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rzeczoznawcy boją się nowego standardu wyceny nieruchomości

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Małe i średnie firmy
Kończą się konsultacje nad projektem standardu zawodowego rzeczoznawców. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapewnia, że regulacja zapewni jednolite normy pracy rzeczoznawców. Ci ostatni mówią wprost - cofamy się do lat 90., to uderzenie w podmioty zainteresowane wyceną nieruchomości, m.in. kredytobiorców.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Małe i średnie firmy
Od 1 maja dane z rejestru PESEL będą udostępniane wyłącznie przez organy gmin. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, zgodnie z którym minister spraw wewnętrznych i administracji nie będzie już organem właściwym w tych sprawach. Gminy nowym zadaniem nie są zaskoczone, ale nie ukrywają obaw o jego realizację.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2019
Administracja publiczna
Radni sejmiku województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro. To dobra informacja dla wielu par z Mazowsza, które starają się o dziecko. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
19.03.2019
Opieka zdrowotna
Ponad 20 państw popiera stworzenie nowego mechanizmu wzajemnej oceny praworządności dla wszystkich w Unii Europejskiej - poinformowali we wtorek minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders i minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth. Polski minister zadeklarował zgodę na mechanizm, "jeśli będzie bezstronny".
Krzysztof Sobczak
19.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nigdzie na świecie sędziowie nie doprowadzili do przewrotu, ale zdarzało się, że większość demokratyczna zamach stanu przeprowadziła - zauważyli uczestnicy debaty na temat rządów prawa. Trzeba zwracać uwagę na język rządzących. Władza stosuje dość często legalne wyjaśnienia dla osiągnięcia skutku niezgodnego z prawem, czyli "szwindel etykietę" - podkreślali prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To jedna ze spraw, w których Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczące zgodności z prawem UE procedur wyłaniania sędziów do SN przez Krajową Radę Sądownictwa. W ocenie RPO ta skarga jest precedensowa bo daje możliwość sądowej wykładni przepisów ustaw o KRS i o Sądzie Najwyższym w związku z przepisami Konstytucji i prawa Unii Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku produktów związanych z energią, które nie spełniają określonych wymagań, np. nie dołączono do nich etykiety lub karty informacyjnej produktu - to cel nowelizacji ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty. Przywróci ona m.in. dawną skalę energochłonności do A do G.
Krzysztof Sobczak
19.03.2019
Domowe finanse Prawo gospodarcze
Chodzi o sytuacje kiedy dziecko umiera. Zgodnie z proponowanymi zmianami zaprzeczenie ojcostwa (macierzyństwa) będzie dopuszczalne po śmierci dziecka, jeśli zmarło ono po wszczęciu postępowania. W przypadku śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo o zaprzeczenie ojcostwa – powództwa tego będą mogli dochodzić jego zstępni - np. jego dziecko.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skoro I prezes Sądu Najwyższego miała przeświadczenie o poprawności dokonanej wykładni ustawy o dostępie do informacji publicznej, to nie można mówić o rażącej przewlekłości postępowania. Sąd administracyjny nie wymierzy w tej sytuacji kary finansowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2019
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości
Powód przebył kilka operacji, gdy był dzieckiem. Jego matka nie była jednak należycie informowana o możliwych powikłaniach pooperacyjnych. Doszło do naruszenia praw pacjenta, a to uzasadnia przyznanie znacznego zadośćuczynienia - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Aleksandra Partyk
19.03.2019
Opieka zdrowotna
Pod koniec marca trzyosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu najwyższego rozpozna pierwszą skargę nadzwyczajną, dotyczącą dwóch sprzecznych orzeczeń w rodzinie rolników. Terminy rozpatrzenie kolejnych dwóch skarg - przez składy 7-osobowe wyznaczono na początek kwietnia - ustaliło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po zmianach wniosek o przyznanie świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" będzie dużo prostszy niż ten obecny. Urzędy nie będą musiały sprawdzać dochodów rodziców, a to było dla nich najbardziej czasochłonne i obciążające - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
19.03.2019
Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy

Edukacja seksualna dzieli rzeczników

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą
Prawo do otrzymania rzetelnej edukacji seksualnej wynika wynika z prawa do nauki, którego ochrona należy niewątpliwie do obowiązków rzecznika praw dziecka - podkreśla RPO w reakcji na stanowisko rzecznika praw dziecka. Występuje też do Światowej Organizacji Zdrowia o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących standardów edukacji seksualnej.
Monika Sewastianowicz
18.03.2019
Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która przewiduje rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla państwowej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.
Krzysztof Sobczak
18.03.2019
Finanse publiczne
Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale jest pewne, po brexicie Wielka Brytania stanie się dla obywateli Unii Europejskiej „państwem trzecim”. Zmieni się więc m.in. ochrona prawna osób podróżujących do Zjednoczonego Królestwa i kupujących w brytyjskich e-sklepach.
Prawo.pl
18.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Na 10 kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie przedstawicieli Ad Rem oraz m.in. Związku Zawodowego Prokuratury i Pracowników Prokuratury z przedstawicielami kancelarii premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związkowcy liczą, że usłyszą o podwyżkach - a domagają się 1000 zł. Na deklaracje rządu czeka też "Solidarność", która oddzielnie walczy o - jak mówi - dodatkowe realne 450 zł.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Liczący około 640 tysięcy mieszkańców Wrocław ma więcej szpitali - 22 plus dwa duże ośrodki medyczne - niż Dania (20), w której mieszka około pięciu milionów potencjalnych pacjentów. Wydawałoby się, że Duńczycy umierają na ulicy, bo nie mają się gdzie leczyć, ale opieka medyczna jest tam lepsza niż w Polsce.
Józef Kielar
18.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podstawową zasadą pełnomocnictwa jest zaufanie, a więc działanie pełnomocnika nie może godzić w interesy mocodawców - orzekł Sąd Najwyższy. W wyroku z 14 marca 2019 roku SN potwierdził, że umowa sprzedaży spadku jest nieważna, gdyż jej zapisy naruszały zasady współżycia społecznego i interes spadkobierców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.03.2019
Prawo cywilne
Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych był ewidentnym posunięciem obliczonym na niedopuszczanie lub opóźnienie rozpatrzenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu - mówi Prawo.pl sędzia Aleksander Stępkowski, który je rozpatrywał i odrzucił.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wbrew opiniom samorządów, do zmian w ustawie śmieciowej prawdopodobnie wprowadzony zostanie obowiązek rozłącznego ogłaszania i przeprowadzania przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2019
Samorząd terytorialny Środowisko