Prawo.pl
W ostatnich latach mimo licznych turbulencji w gospodarce, polski rynek pracy był w dobrej kondycji. Poziom zatrudnienia, stopa bezrobocia i dynamika wzrostu płac pozytywnie zaskakiwały. W kolejny rok weszliśmy z najniższym w UE po Czechach bezrobociem i zdecydowaną poprawą jakości pracy i wynagrodzeń. Mimo że 2023 rok nie będzie już tak dobry, jest szansa, że kondycja rynku pracy nie pogorszy się drastycznie – pisze prof. Jacek Męcina.
Jacek Męcina
03.01.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Pomieszczenie do obserwacji osoby unieruchomionej będzie wyposażone w monitoring. To jedna ze zmian, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Uwzględnia ona wcześniejsze uwagi zgłaszane przez Komisję Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Obecnie monitoring może być stosowany tylko w przypadku izolacji pacjenta.
Beata Dązbłaż
03.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, ale też podwyższone progi dochodowe - takie zmiany są w nowej edycji programu „Czyste Powietrze”, do którego nabór ruszył 3 stycznia 2023 r. Nowa odsłona programu przewiduje przeprowadzenie specjalnego audytu, który pozwoli przewidzieć efekty termomodernizacji.
Robert Horbaczewski
03.01.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Nowy rok przynosi nowe okazje do pozytywnej zmiany w karierze. Postanowienia związane z pracą podjęło w Sylwestra aż 53 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl. Najczęściej dotyczyły one zmiany pracodawcy, rozwoju zawodowego, równowagi między pracą i życiem osobistym, a także starań o podwyżkę. Większość badanych zdaje sobie sprawę, że 2023 rok przyniesie wyzwania.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2023
Rynek Prawo pracy
Utrudnianie konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy, wprowadzanie ich w błąd co do współpracy z Ministerstwem Klimatu i co do bezpłatności audytu - to zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmie BO Energy. Prezes UOKiK nałożył na nią ponad 28 mln zł kary. Spółka będzie też musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.
Krzysztof Sobczak
03.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument

SA: Kult zmarłych nakazuje odmówić ekshumacji

Prawo rodzinne Administracja publiczna
Ekshumacja nie może być dokonana jedynie z powodu wygody dojazdu na cmentarz - orzekł Sąd Apelacyjny, oddalając powództwo o ochronę kultu zmarłych. - Pozwani wnukowie i prawnukowie nie wyrażając zgody na ekshumację swoich dziadków i pradziadków nie działali bezprawnie. Zajętego przez nich stanowiska nie można ocenić jako sprzecznego z zasadami współżycia społecznego - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.01.2023
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Pierwsze osoby, które osiągnęły 60 rok życia, rozpoczęły wypłatę pieniędzy zgromadzonych w PPK. O ile w 2020 roku pierwszą wypłatę otrzymało 313 osób, w tym 138 mężczyzn, o tyle w 2022 r. liczba wypłacających wyniosła już 3635 osób, w tym 1631 mężczyzn. Zdaniem prawników, wypłaty powinny być uruchamiane jak najpóźniej, jeśli program ma służyć gromadzeniu oszczędności z myślą o emeryturze.
Grażyna J. Leśniak
03.01.2023
Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
03.01.2023
Pacjent Zawody medyczne
W grudniu samorządy miały zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej. Związek Gmin Wiejskich RP jest przekonany, że wielu gminom, szczególnie małym, nie udało się osiągnąć takich oszczędności. Bo w rzeczywistości musiały poszukać oszczędności nawet trzykrotnie większych. Od stycznia samorządy muszą wdrożyć kolejne działania oszczędnościowe.
Maria Dec-Kiełb
03.01.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z podatku PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Rozporządzenie obejmuje również preferencje w zakresie podatku CIT po stronie kredytodawców.
Krzysztof Sobczak
02.01.2023
PIT Kredyty frankowe
Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanej przez MKiDN, która wprowadza tantiemy za wykorzystywanie filmów w internecie - ogłosiły w poniedziałek Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. To reakcja na pilotażowy program Netflixa dotyczący dodatkowych wynagrodzeń dla twórców lokalnych produkcji.
Krzysztof Sobczak
02.01.2023
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej jest od 1 stycznia 2023 roku objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla celów tych ubezpieczeń jest on traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Ubezpieczenia społeczne Spółki
W 2022 roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego, który przysługuje jedynie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę. Ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna będzie dopiero w listopadzie. W 2023 roku okazji do przedłużenia weekendu będzie jednak więcej.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Prawo pracy

Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw

PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka
Obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu w 2023 roku. Jej przepisy gwarantują, że tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.
Paweł Rochowicz Krzysztof Sobczak
02.01.2023
PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka
Stosowane przez T-Mobile hasło promocyjne „1200 GB za darmo przez rok” może wprowadzać w błąd, a warunki promocji nie zostały wyraźnie objaśnione - uważa Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu sposób prezentacji reklamy w przestrzeni miejskiej jest dla konsumentów nieczytelny. T-Mobile grozi za to kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
02.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Gminy nie mają obowiązku powiadamiania obywateli o unieważnieniu dowodu osobistego. RPO uważa, że w ustawie o dowodach osobistych taki obowiązek powinien być ustanowiony. Obywatele powinni mieć prawo do informacji, że dokument tożsamości, którym się posługują, utracił ważność na skutek unieważnienia go przez organ administracji publicznej. Brak tej wiedzy może być przyczyną sporych kłopotów.
Maria Dec-Kiełb
02.01.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z reklam okularów korekcyjnych, materiałów opatrunkowych znikną postacie lekarzy i wizerunki innych osób wykonujących zawody medyczne. 1 stycznia 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy ustawy o wyrobach medycznych, dotyczące ich reklamy. Z tym dniem obowiązuje też już zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklam sprzętów specjalistycznych.
Katarzyna Nocuń
02.01.2023
Rynek i konsument Zawody medyczne
Tuż przed świętami rząd przyjął projekt zmian w prawie spadkowym, który ma ograniczyć krąg spadkobierców i m.in. rozszerzyć podstawy niegodności dziedziczenia o sytuacje uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub obowiązku pieczy. Co więcej, małoletni ma być lepiej chroniony przed dziedziczeniem długów.
Patrycja Rojek-Socha
02.01.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przemoc domowa wiąże się z nadużywaniem znaczącej przewagi. Jednak nie podlega karze, bo nie jest przestępstwem wzajemne znęcanie się małżonków. Natomiast zachowanie agresywne może wyczerpywać jednostkowo znamiona przestępstw znieważania bądź naruszania nietykalności fizycznej. Nie jest też karane werbalne karcenie dzieci w celach wychowawczych, a także, gdy pokrzywdzony godzi się na naruszenie jego praw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2023
Prawo karne Prawo rodzinne
Państwowa Inspekcja Pracy jest zaskoczona nałożeniem na nią roli organu przyjmującego zgłoszenia zewnętrzne naruszeń prawa. Zwłaszcza, że żadna z dziedzin, których dotyczy dyrektywa, nie leży w kompetencjach PIP. Zdaniem prawników, wdrożenie ustawy w najnowszym kształcie grozi wyłącznie papierowym wdrożeniem dyrektywy, bez szansy na stworzenie mechanizmu zgłoszeń sygnalistów.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Najemca, który w trakcie roku zmieni mieszkanie, powinien sprawdzić rachunki za prąd, bo może zapłacić wyższe stawki za rozrzutność swoich poprzedników. Nie skorzysta też z niektórych preferencji, jeżeli nie doprowadzi do przepisania licznika na siebie - np. jeżeli jest osobą z niepełnosprawnością. Najpewniej też może pożegnać się z niższą ceną prądu w 2024 roku.
Monika Sewastianowicz
02.01.2023
Prawo cywilne Budownictwo
Sędzia jadąc samochodem w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek. Zlikwidowana Izba Dyscyplinarna zezwoliła na uchylenie immunitetu sędziemu. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła tę uchwałę, ale nie uchroniło to sprawcy od zawieszenia w czynnościach służbowych, obcięcia wynagrodzenia o 40 proc. i możliwości postawienia zarzutów przez prokuratora.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać przepisy o e-książce obiektu budowlanego, a pod koniec stycznia o elektronicznym dzienniku budowy, co będzie sporym ułatwieniem dla zarządców i właścicieli budynków oraz inwestorów. Razem z nowelą prawa budowlanego wchodzi w życie rozporządzenie określające szczegółowe zasady prowadzenia elektronicznej książki obiektu budowlanego.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.01.2023
Budownictwo Nowe technologie
Od 2 stycznia zapłacimy drożej za odholowanie i postój samochodu w Warszawie. O ok. 12 procent wzrosną też stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportu. W 2023 roku za odholowanie auta trzeba będzie zapłacić 606 zł, a za dobę parkowania 52 zł. W roku ubiegłym kosztowało to 542 zł i 46 zł za dobę na parkingu. Rozszerzono też strefy płatnego parkowania na Pradze i na Mokotowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2023
Samorząd terytorialny
Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji. Zaniedbanie obowiązków miało być karane. Deweloperzy i firmy remontowo-budowalne zyskały kolejne dwa lata, bo przy okazji uchwalania tzw. ustawy gazowej, znowelizowano też przepisy ustawy o odpadach. Nowy obowiązek wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.
Robert Horbaczewski
01.01.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Od 1 stycznia wchodzi w życie obowiązek uwidaczniania, obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi. Oznacza on, że sprzedawcy będą musieli informować o cenach na 30 dni sprzed obniżki. Tego samego dnia zaczyna obowiązywać też rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług.
Krzysztof Sobczak
01.01.2023
Rynek i konsument
Zlecenia na refundację rękawiczek uciskowych, wózków inwalidzkich czy inhalatorów pneumatycznych tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r. Chodzi o zlecenia wystawione, potwierdzone, a także częściowo zrealizowane. Tego dnia bowiem wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady refundacji wyrobów medycznych.
Katarzyna Nocuń
01.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a także wycieczki. O dwa tygodnie zostanie wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmieniają się też zasady zakupów na platformach internetowych. Przedsiębiorcom prowadzącym takie platformy przybyło nowych obowiązków informacyjnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument

Nowy Rok tradycyjnie pełen zmian w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ustawodawca przyzwyczaił nas, że początek każdego roku wymaga zapoznania się z mnóstwem zmian w obowiązujących przepisach. Tegoroczne nowelizacje dotkną niemal każdego aspektu prawa. Od 1 stycznia obowiązują m.in. nowe zasady rozliczania wynagrodzeń, najmu, czy płacenia podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Zmiany dotkną także np. zatorów płatniczych, zasad składania reklamacji i wymiaru sprawiedliwości.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska Wiesława Moczydłowska Robert Horbaczewski
01.01.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wzrośnie dwukrotnie – od 1 stycznia i 1 lipca. Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego powiązana ze wzrostem płacy minimalnej co roku jest 1 stycznia. Jednak, jak wyjaśnia resort pracy, dwukrotny wzrost płacy minimalnej w tym roku, nie oznacza automatycznego dwukrotnego wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego.
Beata Dązbłaż
01.01.2023
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne