Krajowa Izba Doradców Podatkowych wystąpiła z nową inicjatywą legislacyjną. Chodzi o wprowadzenie ulgi w podatkach dochodowych -  PIT i CIT, mającej związek z obecną sytuacją geopolityczną. 

- Proponujemy wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, skierowanej zarówno do przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Celem jest zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli, przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Ulga ma polegać na odliczenie kosztów kwalifikowanych związanych z poprawą szeroko rozumianego bezpieczeństwa - mówi Patryk Kozioł, doradca podatkowy, jeden z pomysłodawców akcji.

 

Podwójne odliczenie wydatków na bezpieczeństwo

Ulga dla przedsiębiorców ma być wzorowana na istniejącej od kilku lat uldze na badania i rozwój (B+R) (więcej przeczytasz w LEX: Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce >) Przedsiębiorcy mogliby odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki kwalifikowane na działania związane z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego. Mogliby odliczyć te same wydatki podwójnie, po pierwsze jako koszty uzyskania przychodu w PIT lub CIT, a po drugie jako koszty kwalifikowane (w wysokości 100 proc.) w ramach nowej ulgi. 

Taka preferencja byłaby skierowana do:

  • podatników PIT - rozliczających się według skali podatkowej 12 i 32 proc. oraz według stawki liniowej 19 proc. oraz
  • do podatników CIT.

Co ważne, koszty kwalifikowane mogliby też odliczyć przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. 

Z ulgi mogłyby też skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - do limitu 1000 zł w zeznaniu rocznym. 

Jak wylicza Patryk Kozioł, wśród przykładowych kosztów kwalifikowanych proponowane są m.in. szkolenia z pierwszej pomocy, przysposobienia obronnego, obsługi broni, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa i komunikacji kryzysowej oraz zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do realizacji szkoleń.

- To na razie jest wciąż otwarty katalog. Chcemy przeprowadzić na ten temat debatę z Ministerstwem Finansów - na temat skutków finansowych - oraz Ministerstwem Obrony Narodowej - na temat zakresu ulgi. Warto też rozważyć możliwość odliczenia wydatków na rozwój infrastruktury, w tym na budowę schronów. Mogłoby to być rozwiązanie podobne do ulgi termomodernizacyjnej, w której właściciele domów jednorodzinnych rozliczają w ciągu trzech lat określone wydatki budowlane  - mówi Patryk Kozioł.

Resort finansów może pomóc w oszacowaniu kosztów budżetowych oraz potencjalnych korzyści wynikających ze zwiększenia konsumpcji towarów i usług związanych z bezpieczeństwem. Z kolei MON może wskazać, jakiego tylko wydatki warto promować dla celów bezpieczeństwa. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji może również wskazać katalog wydatków, które optymalnie poprawią bezpieczeństwo kraju ponieważ  pełni kluczową rolę w zarządzaniu obroną cywilną kraju, posiada nie tylko kompetencje, ale i niezbędną wiedzę na temat efektywnego wykorzystywania zasobów obywateli oraz przedsiębiorców w celu zwiększenia bezpieczeństwa i odporności państwa.Ministerstwo może również wskazać katalog wydatków, które optymalnie poprawią bezpieczeństwo kraju.

Natomiast Ministerstwo Cyfryzacji może wskazać kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem.

Przewidziano też mechanizm weryfikowania prawa do ulgi. Podstawą do odliczenia mają być imienne rachunki oraz faktury VAT, potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach i zakup sprzętu. 

Przeczytaj również rządowy poradnik na temat bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb/badz-gotowy--poradnik-na-czas-kryzysu-i-wojny

 

 

Ankieta dla przedsiębiorców i osób fizycznych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych zaprasza do udziału w projekcie wszystkich obywateli. Na stronie KIDP opublikowano ankietę, która celem jest zebranie opinii na temat projektowanej ulgi. Ankietowani mogą m.in. ocenić pomysł i wypowiedzieć się, jakie wydatki powinny być objęte ulgą. W ankiecie wskazano:

Ankietę można znaleźć pod adresem: https://kidp.pl/ulga-na-bezpieczenstwo-wypelnij-ankiete-i-zostan-wspolautorem-inicjatywy-legislacyjnej. Badania będą prowadzone anonimowo do końca maja 2024 r.

 


Nie tylko cel fiskalny, ale mobilizacja do działania

Nad zmianami umożliwiającymi jej wprowadzenie pracuje zespół doradców podatkowych, w tym członków Krajowej Rady Doradców Podatkowych w składzie: dr Iwona Biernat-Baran, Patryk Kozioł, dr Marcin Rymaszewski oraz Radomir Szaraniec. Zadaniem zespołu jest nie tylko zaproponowanie konkretnego mechanizmu ulgi, ale także promocja tego pomysłu i doprowadzenie do wdrożenia ulgi w ścisłej współpracy z Ministerstwem Finansów.

Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, członek zespołu pracującego nad wprowadzeniem ulgi, ma nadzieję, że jej wdrożeniem będzie możliwe od 2025 r. 

- W obecnej sytuacji geopolitycznej zauważamy, że taka ulga jest bardzo potrzebna. Należy pamiętać, że rozwiązania podatkowe mogą być wykorzystywane nie tylko do celów fiskalnych, ale również jako narzędzie edukacji i mobilizacji do działania. W tym przypadku celem jest poprawa bezpieczeństwa. Ulga mogłaby być przeznaczona m.in. na szkolenia (np. co robić w sytuacji zagrożenia atakiem rakietowym czy chemicznym), ale też na szkolenia z użyciem broni. Mogłaby też stanowić wsparcie w przygotowaniu schematów z zakresu obrony cywilnej. Niestety, jesteśmy obecnie jednym z najbardziej rozbrojonych społeczeństw w Europie, mamy też duże braki w zakresie obrony cywilnej. Dlatego trzeba wykorzystać wszelkie możliwe środki, także w zakresie polityki fiskalnej, by jak najszybciej to poprawić - mówi Radomir Szaraniec. 

Dodaje, że duże przedsiębiorstwa mają co prawda obowiązki przygotowania schematów obrony cywilnej, ale takie schematy powinny przygotować - i przeszkolić pracowników - wszystkie firmy. Należy też wspierać osoby, które chcą się szkolić indywidualnie. Coraz więcej przedsiębiorców widzi też konieczność poprawy cyberbezpieczeństwa. 

 

Zobacz też procedury: 

Ulga na działalność badawczo-rozwojową - PIT >

Ulga na działalność badawczo-rozwojową - CIT >

Czytaj również: Doradcy podatkowi otwarci na nowe technologie >>