Prawo.pl
Senat w czwartek zgłosił poprawki do ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe dla osób posiadających długi hipoteczne w polskiej walucie. Zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017 r. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, żaden nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu.
Krzysztof Sobczak
30.06.2022
Rynek i konsument Domowe finanse
Aż 80 proc. budżetu na świadczenia i leki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zostało przeznaczone na potrzeby zdrowotne 20 proc. pacjentów - wynika z danych za 2021 r. W ciągu pięciu lat średni koszt leczenia pacjenta wzrósł o 400 złotych i wyniósł w ubiegłym roku 2,6 tys. zł. W sumie na leczenie pacjentów: świadczenia i leki, wydaliśmy 83 mld zł.
Katarzyna Nocuń
30.06.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
RPO otrzymuje skargi od rolników-emerytów na temat waloryzacji ich emerytur po wprowadzeniu nowych zasad w marcu 2022 r. Gdyby waloryzowane było całe świadczenie, a nie wysokość emerytury podstawowej, emeryci mieliby więcej pieniędzy w portfelu. Po interwencji RPO, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawdza, czy zmiana reguł waloryzacji jest wykonalna.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zmiany w Polskim Ładzie mają przynieść niskie podatki także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
W piątek 1 lipca 2022 r. wchodzą w życie ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów, którzy za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie „na rękę” wielu z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Od czwartku 30 czerwca obowiązuje nowelizacja Kodeksu cywilnego, która m.in. umożliwia poszkodowanemu żądanie unieważnienia całej, rażąco niekorzystnej dla siebie umowy i wydłużenie okresu na dochodzenie swoich roszczeń, zwłaszcza przez konsumentów. Do nowelizacji "doczepione" zostały też zmiany dotyczące m.in. ratownictwa medycznego oraz staży podyplomowych lekarzy.
Krzysztof Sobczak
30.06.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Obecne wakacje zapowiadają się burzliwie dla pasażerów samolotów. Strajki, odwołania lotów, opóźnienia, problemy z odbiorem bagażu. Problemy są już teraz, a może być jeszcze gorzej. Pasażerowie, którzy uczestniczą w zorganizowanej imprezie turystycznej, w razie problemów z lotem w pierwszej kolejności powinni zwrócić się do organizatora turystyki.
Regina Skibińska
30.06.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Od piątku zmienią się zasady zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym. Teoretycznie klienci deweloperów będą lepiej chronieni, ale za bezpieczeństwo mogą zapłacić wyższymi cenami mieszkań. Przez dwa lata też wielu deweloperów będzie budowało mieszkania na starych zasadach. Nowe przepisy pełne są też nieprecyzyjnych i niedookreślonych regulacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.06.2022
Rynek i konsument Budownictwo

Rachunek od państwa dla każdego podatnika coraz wyższy

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse
Funkcjonowanie państwa kosztuje coraz więcej. Z opublikowanych właśnie danych wynika, że w 2021 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca po raz pierwszy przekroczyły kwotę 30 tys. zł, a w przeliczeniu na jednego pracującego wyniosły 69 583 złotych. Wszystkie wydatki publiczne są finansowane albo z płaconych przez nas podatków, albo z emitowanego przez państwo długu.
Krzysztof Koślicki
30.06.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Brak jednego kryterium dochodowego - państwo nie wie, czy pomaga rzeczywiście potrzebującym

Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Nie ma jednego wspólnego kryterium dochodowego i sposobu jego ustalania w świadczeniach rodzinnych, z pomocy społecznej, a nawet dla emerytów i rencistów. W efekcie państwo nie wie, czy pomoc trafia do tych, którzy faktycznie jej potrzebują. Nie wie też, kto wsparcia nie ma, choć powinien je otrzymać. Problemem jest też to, że kryteria te nie są jasne i nie są ze sobą powiązane.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2022
Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała w środę, że użytkownicy pojazdów lekkich opłacają przejazdy odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL. Można to zrobić, kupując e-bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów e-TOLL, w sklepie internetowym etoll.gov.pl oraz stacjonarnie na 1398 stacjach paliw.
Krzysztof Koślicki
29.06.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy
Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
29.06.2022
VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał pierwszych sześciu influencerów za brak współpracy przy ocenie ich działalności w mediach społecznościowych. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł i są to pierwsze sankcje w prowadzonych postępowaniach w tej sprawie. Rekomendacje w zakresie oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych oraz kolejne działania mają być wkrótce.
Krzysztof Sobczak
29.06.2022
Rynek i konsument
Polscy obywatele nie mogą skarżyć do sądów wielu planów i programów, które mają wpływ na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze. Z tego powodu organizacje przyrodnicze uważają, że jest to niezgodne z Konwencją z Aarhus i złożyły skargi w tej sprawie. Liczą, że ewentualne zalecenia mogą mieć znaczenie w postępowaniach przed sądami krajowymi oraz na szczeblu europejskim.
Regina Skibińska
29.06.2022
Środowisko Administracja publiczna
Czy zakład ubezpieczeń może obniżyć należne odszkodowanie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku kolizji o rabaty oraz ulgi na części i materiały służące do naprawy pojazdu? Czy poszkodowany ma obowiązek ugodzić się z zakładem, aby zminimalizować szkodę? Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na te pytania w formie uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.06.2022
Prawo cywilne
W KPO rząd zobowiązał się do promowania pracy po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego. Reforma ma zostać wdrożona do końca 2024 r. Eksperci mówią m.in. o wydłużeniu ochrony przedemerytalnej na okres po osiągnięciu wieku emerytalnego czy o dodatkowych dniach urlopu finansowanego przez budżet państwa. Są zgodni, że konieczna jest dyskusja społeczna. Rząd jednak nie ujawnia swoich zamiarów.
Grażyna J. Leśniak
29.06.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Status sędziego ma być jednolity, ma być on jak żołnierz - walczyć, a raczej orzekać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne i w różnych sprawach, niekoniecznie zbieżnych ze swoją specjalizacją. To wizja Ministra Sprawiedliwości, która wyłania się z projektów dotyczących spłaszczania struktury sądownictwa. Jednak zdaniem sędziów, przy tak opasłych procedurach to droga do błędów i bylejakości orzekania.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
29.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał orzeczenie unieważniające samorządową uchwałę "anty-LGBT" ws. gminy Serniki. Po południu - na posiedzeniach niejawnych - NSA oddalił skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka. Uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego zaskarżył rzecznik praw obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
28.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Prezydent podpisał ustawę, dzięki której producenci będą musieli liczyć się z karami za wprowadzanie konsumentów w błąd, poprzez nieprawidłowe używanie oznaczeń „bio” lub „eko”. Nie wolno będzie też stosować tego typu oznaczeń w reklamach lub opisach handlowych produktów, które są niezgodne z przepisami o rolnictwie ekologicznym.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.06.2022
Rynek i konsument
Afrykańskie upały powoli stają się normą. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych i dojdą do porozumienia z sąsiadami.
Mariusz Łubiński
28.06.2022
Nieruchomości
Cztery na pięć osób odwiedzających urzędy skarbowe jest zadowolonych z obsługi przez urzędników. Tak wynika z badań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową wśród podatników umawiających wizyty przez internet. Minister finansów zapowiada, że jakość tej obsługi wciąż będzie podnoszona.
Paweł Rochowicz
28.06.2022
CIT PIT VAT Administracja publiczna

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne
Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.
Krzysztof Koślicki
28.06.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne
Treść skargi nadzwyczajnej w prywatnej sprawie nie jest informacją publiczną - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik praw obywatelskich uważał, że argumentacja prawna skargi nadzwyczajnej jest na tyle istotna dla życia publicznego, że powinna podlegać udostępnieniu, natomiast według prokuratury chodziło o naruszenie interesu prawnego osoby prywatnej, co nie jest "sprawą publiczną".
Krzysztof Sobczak
28.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO
W piątek wejdzie w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, wprowadzona zostanie również możliwość zmiany formy opodatkowania PIT. Na podstawie przepisów przejściowych, będzie można przejść na skalę podatkową do 22 sierpnia lub po zakończeniu roku. Niektórzy podatnicy będą musieli jednak złożyć dwa roczne PIT-y.
Krzysztof Koślicki
28.06.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Elektroniczny, centralny system rejestracji da możliwość ukrócenia patologii w systemie ochrony zdrowia polegającej na tym, że do publicznych świadczeń pacjenci uzyskują szybszy dostęp przez drzwi prywatnych gabinetów lekarzy. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło testowanie e-rejestracji, na razie tylko w dwóch regionach: łódzkim i siedleckim.
Katarzyna Nocuń
28.06.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Mimo tego, że w Unii Europejskiej działa ponad 10 tys. platform internetowych, rynek cyfrowy wydaje się być kształtowany przez zaledwie kilka z nich. Budzi to obawy w kontekście m.in. transparentności i uczciwej konkurencji. Stąd pakiet rozwiązań proponowanych przez Komisję Europejską, przewidujących nałożenie szczególnych obowiązków na cyfrowych gigantów. Piszą o tym ekspertki z Dentons Europe.
Fabia Cairoli Paulina Węgrzynowicz
28.06.2022
Nowe technologie Prawo unijne
O ile wyroki o nieważności kredytów frankowych stały się praktycznie normą dla konsumentów, to droga do tego celu przedsiębiorców dopiero się kształtuje. Pojawiają się jednak już pierwsze jaskółki zmian i zapadają pierwsze prawomocne wyroki w sprawach frankowych dotyczących firm. Przyczyniła się do tego niedawna uchwała Sądu Najwyższego.
Regina Skibińska
28.06.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Czternasta emerytura nie dla każdego, a odwołania nie ma

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
ZUS wydaje decyzje w sprawie czternastej emerytury tylko tym, którym ją wypłaca. Nieuprawnieni nie dostają decyzji o odmowie, a skoro jej nie mają – nie mogą odwołać się do sądu czy złożyć skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prawników, można zmusić Zakład do wydania decyzji, ale to będzie indywidualna droga przez mękę każdego „bogatego” emeryta. Prościej będzie, jeśli grupa posłów lub RPO zaskarży przepisy do TK.
Grażyna J. Leśniak
28.06.2022
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Nasila się zjawisko odmowy szczepienia obowiązkowego dzieci. Tylko w jednym miesiącu - maju br. - NSA wydał 10 wyroków przymuszających rodziców grzywną do poddania dzieci szczepieniom. A wojewódzkie sądy administracyjne wydały takich wyroków w maju około 40. Wynika z nich m.in., że unikanie badania kwalifikującego do szczepienia nie uchroni rodzica od nałożenia kary.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2022
Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie mogą spowodować, że część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie ich wynagrodzenie będzie niższe. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy nie złożyli PIT-2. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.
Krzysztof Koślicki
27.06.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Państwo polskie zobowiązane jest do uznania dwóch matek z zagranicznego aktu urodzenia w celu umożliwienia dziecku swobody przepływu - a więc, w konsekwencji, uwzględnienia obu matek w dokumentach podróży tego dziecka - stwierdził w ogłoszonym w poniedziałek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.
Krzysztof Sobczak
27.06.2022
Administracja publiczna