Prawo.pl

Inwestujący na rynku nieruchomości też mają prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sprzedający mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia uniknie podatku, gdy zainwestuje w nowy lokal. Nie ma znaczenia, że posiada już kilka innych mieszkań w tej samej miejscowości, ani to, do czego te lokale wykorzystuje. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Według ekspertów to znacząca zmiana podejścia na korzyść podatników.
Monika Pogroszewska
25.05.2023
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

ZUS: Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 1 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022 jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Złożenie ślubowania przez nowo wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) kończy proces obejmowania mandatu przez wyłonionego w wyborach kandydata. Od tego dnia rozpoczyna się okres pełnienia przez niego obowiązków. Złożenie ślubowania jest obowiązkowe. Odmowa skutkuje wygaszeniem mandatu.
Marek Sondej
24.05.2023
Samorząd terytorialny
W porównaniu z poprzednimi latami zauważalna jest pewna poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy - spadły wskaźniki wypalenia zawodowego oraz ilość zachowań wykluczających. Natomiast przytłaczająca większość badanych (92 proc.) wskazuje, że ich pracodawca nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia płci w pracy. Kobiety z mniejszości etnicznych oraz należące do społeczności LGBT+ częściej doświadczają dyskryminacji – wynika z raportu Deloitte.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Rynek Prawo pracy
Nazwa Emmentaler jest odbierana przez konsumentów jako oznaczająca rodzaj sera, a więc taki termin nie może podlegać ochronie jako unijny znak towarowy - stwierdził Sąd Unii Europejskiej. I wyjaśnił, że zakres ochrony nie może obejmować oznaczeń, które zostaną uznane za wskazanie rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, czasu produkcji lub innej właściwości rozpatrywanych towarów.
Krzysztof Sobczak
24.05.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
W przypadku korekty zeznania podatkowego, dokonanej wskutek błędu popełnionego przez urzędnika, podatnik nie może powołać się na przepis kodeksu cywilnego, z którego wynika, że w razie błędu, co do treści czynności prawnej, można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Przepis ten odnosi się do zupełnie czegoś innego. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
24.05.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
328 firm z Dolnego Śląska bierze udział w konkursie ZUS. W całej Polsce złożonych zostało 5155 wniosków, a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym (3 987). To najwyższa wartość na tle dotychczasowych konkursów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w województwie Wielopolskim - 660, najmniej w Lubuskim - 111.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Prawo pracy BHP
Kiedy wiosną z rządu popłynęły sygnały, że wznowiony może zostać Polski Bon Turystyczny, wielu rodziców z nadzieją czekało na szczegóły tego wsparcia. Teraz jednak wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy rozwiewa nadzieje i rodziców, i branży turystycznej - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej - mówi.
Agnieszka Matłacz
24.05.2023
Domowe finanse

Kurator spadku nie jest podatnikiem VAT

VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Kuratora spadku nie można uznać za podatnika VAT w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach zarządu majątkiem spadkowym. Nie jest on spadkobiercą, a jedynie zarządcą majątkowym. Kwota pobrana przez kuratora od nabywcy części majątku gromadzona jest na koncie powierniczym i nie ma bezpośrednich korzyści z umowy sprzedaży. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
24.05.2023
VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Koniec Zielonych Kart dla kierowców jadących na Białoruś i do Rosji. Od 1 czerwca 2023 roku, przekraczając granice z tymi krajami, zmotoryzowani będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. To największa zmiana w 65-letniej historii obecności polskiego rynku w Systemie Zielonej Karty.
Regina Skibińska
24.05.2023
Prawo cywilne
Sąd we fragmencie uzasadnienia obwinił pacjentkę szpitala i samego noworodka o jego niedotlenienie i, mimo bogatego materiału dowodowego, nie przyznał zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta. W tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Skarga wiąże się z oceną przez sąd opinii biegłych, gdyż tezy sądu są odległe od tych opinii.
Regina Skibińska
24.05.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna
Nie tylko rodzice posiadający władzę rodzicielską, ale także osoby z rodzin patchworkowych, wychowujące z małżonkiem czy partnerem jego biologiczne dziecko, w tym rodziny osób LGBT, mogą korzystać z przywilejów rodzicielskich jako pracownicy wychowujący dzieci. Dla ustawodawcy liczy się bowiem stan faktyczny, a nie prawny – tak prawnicy zgodnie interpretują najnowsze zmiany w Kodeksie pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Ma ona dostosować polskie prawo do przepisów unijnych, jeśli chodzi o delegowanie kierowców w sektorze transportu drogowego, w ramach tzw. Pakietu Mobilności I. Chodzi m.in. o ułatwienie poprawy warunków pracy kierowców oraz warunków prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych.
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Prawo pracy
Jeżeli zakupy zrealizowane przy wykorzystaniu Karty Dużej Rodziny służą zabezpieczeniu potrzeb socjalno-bytowych rodzin wielodzietnych, przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT nabywcy. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
23.05.2023
VAT Rachunkowość
Statystyczny mieszkaniec Polski musiałby odkładać aż 65 proc. swojego rocznego wynagrodzenia po przekroczeniu 30. roku życia, by osiągnąć niezależność finansową już w wieku 55 lat. Przesunięcie tej granicy o 5 lat, do 60 roku życia oznacza potrzebę oszczędzenia 47 proc. rocznych zarobków. Kiedy więc idea FIRE może mieć sens, a kiedy pozostaje nieosiągalna?
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
W ramach wolności wypowiedzi można krytykować organy państwa w imię dobra społecznego – orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując w mocy wyrok umarzający sądu drugiej instancji w sprawie znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze przez pisarza Jakuba Żulczyka. Swoim wpisem nie popełnił on przestępstwa, a czyn, którego się dopuścił, ma znikomą szkodliwość społeczną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Do 16 czerwca koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe jednostki kultury oraz organizacje pozarządowe mogą starać się o wsparcie w wysokości 10 tys. zł na organizację potańcówek wiejskich. Budżet programu to 500 tys. zł. Nabór wniosków ogłosił Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Robert Horbaczewski
23.05.2023
Samorząd terytorialny
Gminy mogą stosować częściowe zwolnienia z opłat za śmieci dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne, ale usamodzielnienie się dziecka i jego wyprowadzenie się może pozbawiać rodzinę możliwości skorzystania z ulgi. Gminy nie uwzględniają obowiązującej od 2019 r. definicji rodziny wielodzietnej, która daje specjalne uprawnienia osobom, które wychowały co najmniej trójkę dzieci, również po ich usamodzielnieniu się.
Krzysztof Sobczak
23.05.2023
Samorząd terytorialny Domowe finanse
Kultura organizacyjna i wartości, reskilling, przywództwo, a następnie: DEI oraz wykorzystanie analityki danych – to pięć priorytetów, na których skupiają się dzisiaj w obszarze ludzkim organizacje na całym świecie. Gdzie szukać przewag konkurencyjnych? Jak zmieniła się strategia zarządzania talentami? Jak wykorzystać wnioski z globalnych badań w naszych organizacjach? Aktualne odpowiedzi przynosi globalny raport Kincentric.
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Rynek Prawo pracy
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Agnieszka Matłacz
23.05.2023
Ubezpieczenia społeczne
Na pół roku pozbawienia wolności i przymusową terapię został skazany mężczyzna, który groził kilku politykom podjęciem radykalnych działań, jeśli nie zrzekną się immunitetu i nie zrezygnują z aktywności politycznej. Sąd stwierdził, że nie odmawia oskarżonemu prawa do krytyki władz czy osób publicznych, jednak nie można pozwalać na formułowanie gróźb karalnych wobec osób publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2023
Prawo karne

Inspektorzy sanepidu blokują ekshumacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Inspektorzy sanitarni, zamiast sami pobrać z elektronicznego rejestru aktów zgonu odpis, żądają od obywateli dostarczenia dokumentów potwierdzających śmierć bliskiego, którego chcą ekshumować, czyli przenieść na inny cmentarz. Urzędy stanu cywilnego nie chcą wydawać aktów zgonu, gdyż mogą dysponować tylko odpisami. Trwa wymiana pism w tej sprawie między urzędami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Dziecko i jego dobro powinno być w zainteresowaniu całego społeczeństwa, w tym także instytucji publicznych i wymiaru sprawiedliwości. To, co szwankuje to czynnik ludzki, brak jednolitych procedur, szkoleń i luki w komunikacji. Zmiany zakłada projekt procedowany właśnie w Sejmie, który był jednym z tematów konferencji Ochrona, Wsparcie, Pomoc - w trosce o najmłodszych.
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Odwołanie z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego nie zakończy problemu świadczeń, które ZUS wypłacał z opóźnieniem i bez odsetek ustawowych. Zdaniem prawników, przepis jest niekonstytucyjny i powinien zostać uchylony z mocą wsteczną. Nie wiadomo też, jak będą go stosowały sądy rozpoznając toczące się obecnie sprawy, które będą rozstrzygane po odwołaniu tego stanu.
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia trzy lata temu potwierdzało, że system informatyczny pozwala mu na wykrycie przypadków, kiedy lekarz wystawia niepokojąco dużą liczbę podobnych recept i przekazanie tych informacji izbom lekarskim. Jednak pierwszą listę z 17 nazwiskami lekarzy samorząd lekarski dostał z resortu zdrowia dopiero 13 kwietnia tego roku. Czyli wówczas, gdy o handlu e-receptami było już naprawdę głośno.
Katarzyna Nocuń
23.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Ostatnie godziny na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Poniedziałek, 22 maja 2023 roku, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz najważniejszych informacji ZUS przygotował też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Grażyna J. Leśniak
22.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Meta, czyli firma prowadząca Facebooka, ukarana została przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie danych europejskich użytkowników Facebooka do USA. Rada w poniedziałek poinformowała też, że jest to wynik dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych.
Krzysztof Sobczak
22.05.2023
RODO Prawo europejskie
Rozwój budownictwa mieszkaniowego blokują zbiurokratyzowane procedury i urzędnicza uznaniowość - wynika z branżowego raportu. Czas wydawania pozwoleń niewiele ma wspólnego z ustawowymi terminami. Sen z powiek deweloperów spędzają problemy z uzyskaniem przyłączeń oraz podział kosztów jakie ponosić ma gestor, a jakie inwestor.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.05.2023
Rynek i konsument Budownictwo
Dział Doradztwa Podatkowego został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Program ma sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie różnych modeli zoptymalizowanego tygodnia pracy. Od sześciu miesięcy pracownicy testują różne warianty: począwszy od skompresowanego 40-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych dni wolnych, po 36-godzinny tydzień pracy.
Grażyna J. Leśniak
22.05.2023
Rynek Prawo pracy
Do 31 maja wójtowie burmistrzowie i prezydenci miast muszą złożyć raport o stanie gminy. Raport powinna poprzedzić dyskusja na forum rady gminy i z udziałem zainteresowanych obywateli. Niestety, mieszkańcy rzadko biorą w niej udział. Raporty tworzą z reguły urzędnicy, a jedynie 7 proc. gmin przyznaje, że duży wpływ na przygotowanie takich dokumentów mieli mieszkańcy.
Maria Dec-Kiełb
22.05.2023
Samorząd terytorialny