Firma Emmentaler Switzerland uzyskała w Biurze Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) międzynarodową rejestrację oznaczenia słownego EMMENTALER dla towarów odpowiadających opisowi „Sery o chronionej nazwie pochodzenia »Emmentaler«”. Rejestracja ta została zgłoszona w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Wolności Intelektualnej (EUIPO), lecz urząd ten odrzucił zgłoszenie do rejestracji. Emmentaler Switzerland złożyła odwołanie, które zostało następnie oddalone przez Drugą Izbę Odwoławczą EUIPO ze względu na to, że zgłoszony znak towarowy ma charakter opisowy.

W ogłoszonym 24 maja wyroku Sąd UE oddalił skargę wniesioną przez Emmentaler Switzerland na decyzję Izby Odwoławczej. 
Sąd zbadał, czy Izba Odwoławcza naruszyła art. 7 ust. 1 lit. c) rozporządzenia 2017/1001, uznając, że zgłoszony znak towarowy ma charakter opisowy. Ponadto wyjaśnił związek między art. 74 ust. 2 tego rozporządzenia, poświęconym oznaczeniom lub wskazówkom opisowym, które mogą być oznaczone jako znaki wspólne, a art. 7 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia, odnoszącym się do znaków opisowych.

Czytaj w LEX: Gierszewski Wojciech, Opisowość oznaczenia graficznego – uwagi na tle unijnych znaków towarowych >

 


W Niemczech to rodzaj sera

Sąd stwierdził, że w świetle wskazówek uwzględnionych przez Izbę Odwoławczą właściwy krąg odbiorców w Niemczech natychmiast odbiera oznaczenie EMMENTALER jako oznaczające rodzaj sera. Z uwagi na to, że do odmowy rejestracji oznaczenia wystarczy, by miało ono charakter opisowy w części Unii, którą może w stosownym wypadku stanowić jedno państwo członkowskie, Sąd orzekł, że Izba Odwoławcza słusznie stwierdziła, iż zgłoszony znak towarowy ma charakter opisowy, bez potrzeby badania elementów, które nie dotyczą sposobu postrzegania przez właściwy krąg odbiorców niemieckich.

Czytaj w LEX: Stefanicki Robert, Sprzeczność znaku towarowego z dobrymi obyczajami jako bezwzględna podstawa odmowy jego rejestracji w świetle rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 >

Czytaj: Opisowe logo firmy - atrakcyjne marketingowo, ale trudne do zarejestrowania>>

Ochrona nie dotyczy rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia

W odniesieniu do ochrony zgłoszonego znaku towarowego jako znaku wspólnego, Sąd przypomniał, że art. 74 ust. 2 rozporządzenia 2017/1001 przewiduje, iż w drodze odstępstwa od art. 7 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia znakami wspólnymi mogą być oznaczenia lub wskazówki mogące służyć w obrocie do oznaczenia pochodzenia geograficznego danych towarów lub usług. Zdaniem Sądu odstępstwo to należy jednak interpretować ściśle. Jego zakres nie może obejmować oznaczeń, które zostaną uznane za wskazanie rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, czasu produkcji lub innej właściwości rozpatrywanych towarów, lecz wyłącznie oznaczenia, które zostaną uznane za wskazanie pochodzenia geograficznego wspomnianych towarów. 

Czytaj w LEX: Wróblewski Konrad, Odmowa rejestracji unijnego znaku towarowego w świetle decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich – przegląd orzecznictwa >

Zważywszy, że zgłoszony znak towarowy ma dla właściwego kręgu odbiorców niemieckich charakter opisowy w odniesieniu do rodzaju sera i nie jest postrzegany jako wskazanie pochodzenia geograficznego wspomnianego sera, Sąd stwierdził, że nie korzysta on z ochrony jako znak wspólny.

Wyrok Sądu w sprawie T-2/21 | Emmentaler Switzerland/EUIPO (EMMENTALER)

Czytaj w LEX: Patenty - szykują się zmiany w przepisach [projekt UE] >