Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje Ministerstwu Klimatu i Środowiska, na podstawie skarg obywateli, problem związany ze stosowaniem ulgi w opłatach za śmieci dla rodzin wielodzietnych.

Rodzina wielodzietna nawet po usamodzielnieniu

Przypomina, że takie rozwiązanie funkcjonuje w gminach od 1 stycznia 2016 r. i zakłada, że na nieruchomości musi „zamieszkiwać” rodzina wielodzietna, tj. rodzic/e wraz z co najmniej trójką dzieci. Oznacza to, że usamodzielnienie się dziecka lub dzieci i ich wyprowadzenie się może pozbawiać pozostałych członków rodziny wielodzietnej możliwości uzyskania częściowego zwolnienia z opłaty.

Zobacz procedurę w LEX: Ustalenie sposobu pobierania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi >

 

POLECAMY

Tymczasem od 1 stycznia 2019 r. zmianie uległa definicja „rodziny wielodzietnej” w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Do 2019 roku za rodzinę wielodzietną uznawano rodzinę, w której rodzic/e mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (w odpowiednim wieku lub posiadających odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności). Po zmianach ustawa o KDR przez rodzinę wielodzietną nakazuje rozumieć rodzinę, w której rodzic/e mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. 

Czytaj w LEX: Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 2022 r. >

RPO zwraca uwagę, że celem tej zmiany było umożliwienie korzystania przez osoby, które wychowały co najmniej trójkę dzieci z uprawnień wynikających ze statusu członka rodziny wielodzietnej również po usamodzielnieniu się dzieci. Usamodzielnienie się dzieci wpływa co najwyżej na możliwość posiadania przez nie indywidualnych uprawnień wynikających ze statusu członka rodziny wielodzietnej, natomiast rodzic/e oraz pozostałe na jego utrzymaniu dzieci ich nie tracą.

Czytaj: Nie wszystkie gminy radzą sobie z opłatami za odbiór odpadów>>

Przepis o zwolnieniu nie uwzględnia nowej definicji

Zmiana definicji rodziny wielodzietnej może wywoływać wątpliwości odnośnie do stosowania ulgi w opłatach za śmieci dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują rodziny wielodzietne. Niezmieniony od 2016 kształt częściowego zwolnienia, zdaje się niweczyć cele przyświecające ustawodawcy w związku ze zmianą definicji rodziny wielodzietnej.

Czytaj w LEX: Niezbędne zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminach od lutego 2023 r. >

Jak poinformowało Biuro RPO, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Piotr Mierzejewski sygnalizuje ten problem dyrektorowi Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska Robertowi Chciukowi. Prosi również o informację, czy minister rozważa przygotowanie projektu nowelizacji obecnego brzmienia art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmierzającej do "uspójnienia" go z aktualnie obowiązującą definicją rodziny wielodzietnej.

WZORY DOKUMENTÓW:

Uchwała w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodzin wielodzietnych >

Uchwała - zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z uwagi na kompostownik >

Uchwała - zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z uwagi na dochód >