Egzamin zdany, a toga na wieszaku - rynek prawniczy zniechęca do zawodu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które zdają na aplikację, ale też tych, które podchodzą do egzaminów zawodowych i wpisują się na listy adwokatów czy radców prawnych. Wysycony rynek, klienci szukający oszczędności i... koronawirus - to aktualne bariery dla młodego pokolenia. Pasja i dobre chęci to zbyt mało, by je pokonać - mówią prawnicy.

14.09.2020

Długie czekanie na sprawiedliwość w sądach pracy, wyrok w czasie wypowiedzenia nierealny

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ludzie zwolnieni z pracy latami czekają na wyrok w swojej sprawie. Problem tylko pogłębiła zmiana procedury cywilnej i wprowadzona w 2019 r. możliwość nałożenia na pracodawcę przez sąd I instancji obowiązku zatrudnienia pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. W efekcie sędziowie nie muszą się śpieszyć, pracownicy nie mogą doczekać się na sprawiedliwość, a koszty ponoszą pracodawcy.

14.09.2020

WSA: Nieuzupełnione mankamenty skargi kasacyjnej tamują drogę do jej rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości

Skarżący został wezwany do uzupełnienia różnych braków formalnych skargi kasacyjnej. W zakreślonym terminie jedynie z część została usunięta. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że skoro nie wskazano numeru PESEL skarżących i nie wyjaśniono, czy strony chcą rozpoznania sprawy na rozprawie, to skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.

13.09.2020

Niepoinformowanie o odmowie doprowadzenia na rozprawę, nie oznacza nieważności postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Sąd orzekał w oparciu o dokumenty i uznał, że nie jest koniecznym doprowadzenie na rozprawę osadzonego powoda. Ten pozwał Skarb Państwa – Prokuratora Rejonowego o zapłatę, a następnie złożył skargę kasacyjną. W ocenie Sądu Najwyższego to, że sąd zaniechał stosowania określonych pouczeń nie może być utożsamiane z pozbawieniem strony możliwości obrony jej praw.

12.09.2020

MS chce kasacji od wyroku WSA ws. uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że 13 września wystąpi do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, dotyczącą unieważnienie uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT podjętej przez radę gminy Istebna.

12.09.2020

Rzecznik praw dziecka domaga się usprawnienia sądów rodzinnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konieczne jest usprawnienie sądów rodzinnych, wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych i rodzinnych postępowań informacyjnych – twierdzi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Narzeka też na brak definicji prawnej dobra dziecka. - To najważniejsze pojęcie z praw dziecka nie jest skodyfikowane – mówi.

11.09.2020

System zmianowy powodem chaosu w prokuraturach - związkowcy apelują o powrót do "normalności"

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura BHP

Praca zmianowa uderza w życie rodzinne pracowników prokuratury i osoby samotnie wychowujące dzieci, powoduje dodatkowe podziały w jednostkach, bo mniej restrykcyjnie traktuje się prokuratorów i nie spełnia podstawowego celu, czyli nie chroni przed koronawirusem - wskazuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Apeluję o powrót do "normalności" od 14 września.

11.09.2020

Kurator bez telefonu służbowego i z laptopem, ale... bez połączenia z systemem

Wymiar sprawiedliwości

Tylko 12,5 proc. kuratorów sądowych ma telefony służbowe z dostępem do internetu. Z laptopami jest nieco lepiej, bo koronawirus i wprowadzane obostrzenia, wymogły ich stosowanie. Problem jednak w tym, że choć ponad 65 proc. kuratorów posiada laptopy, zaledwie 20 proc. może na nich zdalnie pracować - główny problem to dostęp do kuratorskich systemów

11.09.2020

Sąd nie nakazał wypłaty pełnego odszkodowania - jest skarga nadzwyczajna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciel auta uszkodzonego w czasie kolizji, naprawił je i wystąpił do ubezpieczyciela sprawcy o pokrycie kosztów. Ten jednak nie zapłacił całości, a sąd drugiej instancji uznał, że jeśli naprawa nastąpiła przed wypłatą całości odszkodowania, konieczne jest wykazanie rzeczywistych wydatków. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło do błędu, który uderza w prawa poszkodowanego.

10.09.2020

Prof. Zoll: Adam Bodnar może być rzecznikiem nawet do następnych wyborów

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ponieważ nie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nadal będzie pełnił ten urząd, być może nawet do następnych wyborów parlamentarnych - mówi prof. Andrzej Zoll, który też miał przedłużoną kadencję na tym stanowisku. I przestrzega przed próbami obchodzenia konstytucyjnych zasad w tym zakresie, np. poprzez powołanie "pełniącego obowiązki" RPO.

10.09.2020

Adwokatura pracuje nad regulaminem zgromadzeń i zjazdu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powołano specjalny zespół, który ma opracować projekt regulaminu odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w czasie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19. Ma przy tym uwzględnić wszystkie formy możliwe prawnie i technicznie. Propozycja zostanie następnie przedstawiona prezydium NRA.

09.09.2020

Rząd zapowiada zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia to priorytet. Resort sprawiedliwości potwierdza gotowość prac nad tym aspektem – poinformował w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. I zadeklarował, że odpowiednie zmiany legislacyjne zostaną przeprowadzone jeszcze w tej kadencji.

09.09.2020

MS obiecuje wsparcie dla radców w związku ze zjazdem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Radców Prawnych chce by listopadowy zjazd odbył się tradycyjnie, przygotowuje się jednak na ewentualność, że COVID -19 to utrudni lub wręcz uniemożliwi. We wtorek, 8 września - jak ustaliło Prawo.pl - jej przedstawiciele spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i uzyskali deklaracje, że resort legislacyjnie pomoże.

09.09.2020

Podwyższone opłaty ograniczają prawo do sądu, ale postępowań nie przyspieszają

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

To jeden z przepisów, który miał przyspieszyć sprawy cywilne i odciążyć sędziów od niepotrzebnej pracy. Tymczasem prawnicy alarmują, że wprowadzenie opłat za wniosek o uzasadnienie orzeczenia albo zarządzenia nie tylko uderza w prawo do obrony, ale paradoksalnie wydłuża sprawy. A pełnomocnicy z urzędu stają wręcz przed dylematem - zapłacić za klienta, czy nie?

09.09.2020

"Odchudzenie" SN? Wkrótce kolejny etap reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku. W sądach ma z kolei zmniejszyć się liczba osób funkcyjnych - tak ma wyglądać kolejny etap reformy sądownictwa.

08.09.2020

Strasburg: Kara za próbę założenia partii religijnej narusza prawa podstawowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok skazujący za próbę założenia "islamskiej partii demokratycznej" stanowił naruszenie wolności stowarzyszania się - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Bułgarii, gdzie wobec działaczy mniejszości tureckiej zastosowano prawo wprowadzone z czasach komunistycznych.

08.09.2020

Szmid: Samorząd adwokatów słabnie, czas na zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zniesienie zakazu zatrudnienia na umowę o pracę jest jednym z naszych postulatów, zresztą tych najważniejszych. To istotna przewaga konkurencyjna radców prawnych i powód odpływu bardzo dobrych adwokatów do samorządu radcowskiego. Konieczne są jednak bezpieczniki gwarantujące naszą niezależność - ocenia adwokat Kamil Szmid, kandydat na dziekana warszawskiej ORA.

08.09.2020

SN: Ocena wiarygodności biegłego należy do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Strona podnosiła zarzuty co do obiektywizmu biegłego sądowego, którego opinia została uznana przez sąd za dowód miarodajny. W ocenie Sądu Najwyższego biegły podlega wyłączeniu z mocy samego prawa tylko wyjątkowo. Jeśli strona powołuje się na okoliczności, które mogą przemawiać za brakiem obiektywizmu eksperta, to sąd ocenia kwestię tę w dyskrecjonalnie.

08.09.2020

W czasie pandemii arbitraż online i tradycyjnie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, w czasie pandemii COVID-19, rozprawy online cieszą się takim samym zainteresowaniem, jak tradycyjne posiedzenia. Od połowy marca arbitrzy przeprowadzili 12 rozpraw wideo i 13 tradycyjnych. Odbyło się również 5 posiedzeń mieszanych. Od początku pandemii arbitrzy zorganizowali również 21 telekonferencji,

07.09.2020