Izba Dyscyplinarna trochę hamuje prokuratorskie oskarżenia wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego już kilkanaście razy w tym roku nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziom. Powodem był brak przekonujących dowodów lub kwestie proceduralne. Jednak nie byli to sędziowie z pierwszych stron gazet. Ostatnio także ci znani z krytyki władz są traktowani łagodniej przez sędziów dyscyplinarnych. Dlaczego?

11.06.2021

KE chce wycofania z TK wniosku dotyczącego wykonywania wyroków TSUE - premier odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował w czwartek, że Polska ma miesiąc, by odpowiedzieć na prośbę o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku premiera dotyczącego orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. - Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla władz państw członkowskich - podkreślił rzecznik. Premier stwierdził, że wniosku nie wycofa,

10.06.2021

Parlament Europejski domaga się szybkiego stosowania mechanizmu warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości, w której skrytykował Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". Za przyjęciem rezolucji głosowało 506 posłów, przeciwko było 150, a 28 wstrzymało się od głosu.

10.06.2021

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Krajowy Rejestr Zadłużonych na nowych zasadach zacznie działać dopiero od grudnia tego roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy regulującą te kwestie. Nowe przepisy wprowadzają także częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej.

10.06.2021

Nowela procedury cywilnej podpisana przez prezydenta - e-licytacje, e-doręczenia i posiedzenie niejawne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

E-licytacje z nieruchomości, doręczenia pism procesowych, wezwań, zawiadomień i orzeczeń pełnomocnikom poprzez portal informacyjny sądu, co do zasady posiedzenia niejawne i online oraz jednoosobowe składy w pierwszej i drugiej instancji na czas epidemii koronawirusa i rok po niej - to główne zmiany, które wprowadza podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja procedury cywilnej.

10.06.2021

MS przygotowuje komorników do e-akt - jest projekt rozporządzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ogólne zasady dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników ma uregulować rozporządzanie, którego projekt jest obecnie opiniowany. Czasu zostało niewiele - zgodnie z regulacją ma ona zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

10.06.2021

W 2020 r. KRS zarekomendowała prezydentowi 489 osób na stanowiska sędziego lub asesora

Wymiar sprawiedliwości

W grupie 489 rekomendowanych przez KRS osób są 293 kobiety i 196 mężczyzn - wynika z informacji o działalności Rady w 2020 r. przedstawionej senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji. Poinformowano również, że wpłynęły 102 odwołania od 68 uchwał Rady, w tym 89 odwołań dotyczyło powołania na wolne stanowiska sędziowskie

09.06.2021

KE wszczyna procedurę w sprawie zanegowania przez niemiecki TK nadrzędności prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wszczęciu wobec Niemiec postępowania o naruszenie prawa UE w związku z podważaniem przez tamtejszy Trybunał Konstytucyjny prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Chodzi o wydane w maju ubiegłego roku orzeczenie niemieckiego w sprawie programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny.

09.06.2021

SN: Prawniczy puryzm to nie powód do wzruszenia prawomocnego wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła skargę nadzwyczajną od dwóch postanowień o sprostowaniu wyroku. Dlatego, że wniesienie nadzwyczajnego środka zaskarżenia od prawomocnego wyroku może być uzasadnione koniecznością naprawienia błędu naruszającego zasadę sprawiedliwości, ale nie wystarczy chęć uczynienia zadość „prawniczemu puryzmowi”.

09.06.2021

NSA wyznaczył pierwsze posiedzenia ws. uchwał o przeciwdziałaniu ideologii LGBT

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od 2019 roku samorządy dość masowo przyjmowały uchwały "przeciwko ideologii lgbt". Podjęto je na prawie jednej trzeciej obszaru Polski. Część z nich trafiło do sądów administracyjnych. Orzeczenia w różnych sądach były rozbieżne, a kilka spraw dotarło do NSA. Na 2 lipca Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył dwa pierwsze posiedzenia w sprawach odwołań Rzecznika Praw Obywatelskich od orzeczeń odrzucających jego skargi.

09.06.2021

Publiczność wróci na sale sądowe? Sądy się "otwierają", ale nie wszystkie

Wymiar sprawiedliwości

Część sądów luzuje obostrzenia wobec osób przebywających w ich budynkach. Tłumaczą to spadkami zachorowań i coraz większą liczbą zaszczepionych pracowników sądów. Nie jest to jednak regułą. Nadal wielu prezesów obstaje przy wcześniejszych zarządzaniach, a na podpis prezydenta czekają zmiany, zgodnie z którymi w sprawach cywilnych rozprawy stacjonarne i posiedzenia jawne mają być wyjątkiem.

09.06.2021

Zniesławienie - coraz więcej skazań i apele o usunięcie z kodeksu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zniesławienie polega na pomówieniu innej osoby lub grupy osób, ale też jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania. W zależności od sposobu rozpowszechniania takich informacji grozi za to nawet rok więzienia. I - co istotne - z roku na rok wzrasta liczba skazań.

09.06.2021

Strasburg: Państwo ma obowiązek ścigać homofobię

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Brak prewencji i ścigania ze strony policji w związku z homofobiczną mową nienawiści w czasie zgromadzenia osób LGBT stanowiło naruszenie Konwencji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale także w Polsce jest problem skutecznego ścigania i zapobiegania homofobicznej mowie nienawiści. Nie ma nawet przepisu, na podstawie którego odpowiednie postępowanie można przeprowadzić.

08.06.2021

Upadek duńskiego ubezpieczyciela - polisy do anulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Duński Sąd Morski i Gospodarczy postawił w stan upadłości Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (poprzednio: Gefion Insurance A/S). Roszczenia, które zgłosiły osoby poszkodowane przez kierowców, które mieli OC w tym towarzystwie, zostaną rozpatrzone z masy upadłościowej. Firma sprzedawała też, przez swojego reprezentanta, ubezpieczenia w Polsce.

08.06.2021

TK zajmie się przepisem o dożywotnim zakazie prowadzenia aut

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujący przepis kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne dożywotnie odbieranie prawa jazdy przez sąd np. w sytuacji powtórnego skazania sprawcy za jazdę pod wpływem alkoholu. Sąd w takiej sytuacji nie ma swobody wymierzenia środka karnego. Trybunał Konstytucyjny orzeknie, czy taka regulacja, uniemożliwiająca indywidualizację sankcji karnej, jest zgodna z Konstytucją.

08.06.2021

Rozmowy kontrolowane kuszą służby, a obywatel nadal bez wystarczającej ochrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Pewien lutnik był sprawdzany przez służby tylko dlatego, że naprawiał gitarę osoby, którą te mocno interesowały się w związku z prowadzoną sprawą. Choć brzmi to jak filmowa fikcja, to przykład z polskiego podwórka. Fundacja Panoptykon wystąpiła właśnie z petycją do Sejmu i Senatu o wprowadzenie obowiązku informowania obywateli, że byli w ten sposób kontrolowani.

08.06.2021

Jakub Świtluk: Kwalifikacje mediatorów wymagają pilnego uregulowania

Wymiar sprawiedliwości

Bez szczegółowego uregulowania wymagań wpisu do Krajowego Rejestru Mediatorów czekają nas problemy podobne jak obecnie z listami stałych mediatorów. Mediator w rejestrze powinien legitymować się określoną specjalistyczną edukacją, uzyskaną w toku szkoleń lub studiów, ale też praktycznym doświadczeniem, zdobytym w prowadzeniu rzeczywistych mediacji - mówi Jakub Świtluk, zawodowy mediator, trener i wykładowca

08.06.2021

SN: Kontrola umowy zabezpieczonej wekslem jest konieczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można akceptować wydawania nakazu zapłaty przeciwko konsumentowi na podstawie samej tylko treści weksla przedstawionego przez przedsiębiorcę, bez kontroli treści umowy, na podstawie której doszło do jego wstawienia. Mogłoby to doprowadzić do systemowego obejścia Dyrektywy 13/93 i zagroziłoby zbiorowym interesom konsumentów chronionym również przez Konstytucję

08.06.2021

Izba Dyscyplinarna SN odmówiła uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odmówiła w poniedziałek zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Jak poinformował rzecznik prasowy tej Izby Piotr Falkowski, decyzja jest prawomocna i ostateczna. - Sąd uznał, że zgromadzone dowody są niewystarczające - powiedział Falkowski. Dodał, że orzeczenie zapadło większością głosów.

08.06.2021

Prawny język UE w 24 wersjach ma jednakową moc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Tłumacze unijni nie mają łatwo, bo muszą tłumaczyć akty prawne na 24 języków, z których każdy ma swoją specyfikę. Jeśli w akcie oryginalnym znajdują się dwa zdania, to w języku krajowym też powinny być dwa. Nie można ich skrócić ani połączyć. A tłumaczenie przekłada się na interpretację prawną. Wszystkie wersje opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE są w równym stopniu autentyczne

07.06.2021