Oszuści idą z duchem czasu, a pandemia sprzyja ich kreatywności

Wymiar sprawiedliwości Rynek Ubezpieczenia

Koronawirus sporo zmienił w stylu życia ludzi oraz codziennym funkcjonowaniu firm. Poskutkowało to przy okazji rozwojem nowych metod wyłudzeń w ubezpieczeniach. Fałszywe zgłoszenia dotyczą kradzieży i uszkodzenia maseczek, ale przestępcy nie ograniczają się do tak banalnych wyłudzeń. Ubezpieczyciele próbują z tym walczyć, jednak nie zawsze są skuteczni.

13.09.2021

RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Uzasadnienie to nie miejsce na osobiste wycieczki sądu

Wymiar sprawiedliwości

Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,

11.09.2021

Nie tylko pieniądze - pracownicy sądów walczą o lepsze warunki pracy

Wymiar sprawiedliwości

Pandemia obnażyła to, o czym w sądach mówi się od dawna. Problemy kadrowe, brak szkoleń i inwestowania w pracowników - mówią związkowcy, którzy w piątek wyjdą na ulice Warszawy by domagać się nie tylko wyższych wynagrodzeń, ale też choćby przeciwdziałania mobbingowi. Jak zaznaczają, o prawa pracownicze w sądach walczy się trudniej także dla tego, że brakuje w tym zakresie jednolitych procedur.

10.09.2021

Nowelizacja procedury cywilnej może zatopić sądy rejonowe

Wymiar sprawiedliwości

W projekcie kolejnej noweli k.p.c. znalazł się przepis, zgodnie z którym sprawami o wartości przedmiotu sporu do 150 tys. złotych, mają zajmować się sądy rejonowe. Sędziowie już alarmują, że może to zwiększyć liczbę spraw w tych sądach nawet o 40 procent. A że nie słychać, by wiązało się to ze wzmocnieniem kadrowym, nie obędzie się zapewne bez problemów.

10.09.2021

Po interwencji szefa NRA afgańska adwokatka zwolniona z ośrodka dla uchodźców

Wymiar sprawiedliwości

Afgańska adwokat, która przebywała w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, została z niego zwolniona. W jej sprawie interweniował Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas uciekła z Afganistanu z obawy przed prześladowaniami, jakim poddawane są w tym kraju kobiety wykonujące zawód adwokata. Sytuacja ta nasiliła się po przejęciu kontroli przez Talibów.

09.09.2021

Biznes chwali łatwiejszy dostęp do sądów własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Powołanie do życia wyspecjalizowanych sądów własności intelektualnej to był dobry pomysł - uważa Konfederacja Lewiatan. Ale zastrzega, że potrzebne są jednak jeszcze zmiany dotyczące zabezpieczeń roszczeń, terminów oraz udziału biegłych w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej.

09.09.2021

Ustawa obowiązuje - państwo przejmie koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

09.09.2021

Plany budżetowe rządu uderzają w prokuratorów - możliwe pozwy przeciwko Skarbowi Państwa

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z proponowanym w projekcie ustawy rozwiązaniem, wzrost wynagrodzeń prokuratorów w 2022 r. wyniesie jedynie 3,83 proc., tymczasem zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze, powinien wynieść 13,38 proc. - alarmuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. I ostrzega, że niekonsekwencja w tym zakresie może się skończyć pozwami przeciwko Skarbowi Państwa.

09.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Orzeczenia TSUE są bezskuteczne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wydaniu orzeczenia zabezpieczającego przez TSUE Izba Dyscyplinarna SN pracowała nadal. I odnosiła się do tych orzeczeń. Postanowienie tymczasowe, jak i wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości do czasu ich wykonania, nie wpływają samodzielnie na polski porządek prawny i funkcjonowanie jakichkolwiek podmiotów, w tym organów państwa - uzasadniała Izba.

08.09.2021

Prof. Adamski: Komisja Europejska nie ustąpi w sprawie Izby Dyscylinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości nie ulegną już taktyce polskiego rządu polegającej na grze na zwłokę. Polski rząd otrzymał ultimatum, że albo zawiesi działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, albo dojdzie na nałożenia na Polskę sankcji finansowych - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

08.09.2021

Kuratorzy sądowi doczekają się nowelizacji swojej ustawy? Jest zapowiedź MS

Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce mają zostać sfinalizowane prace nad projektem obszernej nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych - poinformował o tym podczas konferencji "Nowoczesne Państwo-Nowoczesna Kuratela 20 lat ustawy o kuratorach sądowych", która odbywa się w Warszawie, Michał Woś wiceminister sprawiedliwości. Zapewnił też, że przy pracach nad regulacją będą brane pod uwagę postulaty kuratorów.

08.09.2021

Długotrwałe areszty nadal polskim problemem - będzie ocena wykonania wyroków ETPC

Wymiar sprawiedliwości

We wrześniu Komitet Ministrów Rady Europy znów będzie zajmował się wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Za niewykonany wciąż uznawany jest wyrok w sprawie Burża przeciwko Polsce, dotyczący długotrwałego stosowania tymczasowego aresztowania. W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka problem nadal istnieje,

08.09.2021

MS: Komisja Europejska uderza w polski porządek prawny

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Decyzja Komisji Europejskiej, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to kolejny przejaw agresji Komisji wobec Polski, próba ograniczenia naszej suwerenności - powiedział we wtorek Zbigniew Ziobro minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny

07.09.2021

Jest wniosek do TSUE o kary za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca, w których Trybunał nakazał natychmaistowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba nadal działa, chociaż nie wszystkie rozprawy dochodzą do skutku.

07.09.2021

Zgromadzenie Izby Cywilnej SN zerwane - sędziowie czekają na odpowiedź TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 7 września 2021 roku odbyło się Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwołane w celu wyboru kandydatów na prezesa Izby. W zgromadzeniu wzięło udział 23 z 26 sędziów Izby. Grupa sędziów zerwała obrady, gdyż uznała, że jest związana uchwałą z czerwca br. o odroczeniu zgromadzenia do czasu rozpoznania pytań prejudycjalnych przez Trybunał Sprawiedliwości

07.09.2021

Bunt sędziego Rocha czy nieporozumienie w Izbie Dyscyplinarnej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na posiedzenie 6 września br. nie stawił się jeden z sędziów Izby Dyscyplinarnej Adam Roch. Z tego powodu nie odbyła się rozprawa Izby w sprawie immunitetowej sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego. Przewodniczący składu sporządził notatkę służbową, w której zaznaczył, że w aktach sprawy brak jest oświadczenia sędziego Rocha i informacji o przyczynach niestawiennictwa.

07.09.2021

Sądy mogą, ale rzadko informują strony jak widzą sprawę - zmiana w kpc ma ich do tego zachęcić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja procedury cywilnej z 2019 r. dała sędziom możliwość sygnalizowania stronom, w jakim kierunku idzie sprawa. Jednak rozwiązanie, które miało być rewolucją i motywacją do ugód, w praktyce się nie sprawdziło. Część sędziów nie wie jak je stosować, inni obawiają się posądzenia o stronniczość. Teraz resort sprawiedliwości chce ich do tego zachęcić i doprecyzować, co mogą powiedzieć.

07.09.2021

MS poprawia zarządzenie związane z e-doręczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Do sędziów trafił projekt zmian w zarządzeniu w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej. Ma zostać zmodyfikowana lista dokumentów doręczanych bez podpisu. Regulacja ma precyzować również, że wyrok doręczany będzie poprzez portal informacyjny sądu wraz z uzasadnieniem.

07.09.2021