Zabójstwo kobiety - minister lobbuje za zaostrzeniem kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.

31.05.2021

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra

29.05.2021

Coraz bliżej do "tajemnicy dyplomatycznej" - trudniej będzie o informację publiczną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wzbudzająca spore kontrowersje ustawa o służbie zagranicznej wejdzie w życie w połowie czerwca. Jednym z jej głównych założeń jest zobowiązanie urzędników do zachowania tajemnicy dyplomatycznej. Tyle że sama jej definicja jest ogólna i podatna - jak mówią eksperci - na arbitralne interpretacje. Dodają, że to kolejne zmiany, które ograniczają dostęp do informacji publicznej.

29.05.2021

Samorząd sędziowski niby jest, ale jakby go nie było - kolejna nowela i kolejne ograniczenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat resort sprawiedliwości wprowadza zmiany w przepisach - które w ocenie prawników - stopniowo ograniczają znaczenie samorządu sędziowskiego. Celem - jak podkreślają - jest wzmacnianie roli prezesów sądów i uniemożliwienie pozostałych sędziom zajmowania wspólnych stanowisk w sprawach i dotyczących kadr, i kwestii organizacyjnych, także opiniowania kandydatów na sędziów.

28.05.2021

Niewydolność Krajowego Rejestru Karnego wydłuża procesy

Wymiar sprawiedliwości

Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym już na początku pandemii zgłaszali kuratorzy sądowi. Ministerstwo Sprawiedliwości analizowało sprawę i zapewniało, że sytuacja się poprawi. Minął rok i efektów nie widać. Co więcej, na czas oczekiwania na kartę karną zaczynają skarżyć się sędziowie. Bez niej nie powinni orzekać, a czekając na nią - tracą nawet... kilka miesięcy.

28.05.2021

ETPC zajmie się ponownie niezależnością KRS - w tle sprawa suplementu na potencję

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.

27.05.2021

MS wraca do zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie

Wymiar sprawiedliwości

Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.

26.05.2021

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

26.05.2021

SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

MS chce ułatwić digitalizację i przechowywanie akt komorniczych

Wymiar sprawiedliwości

Kilometry papieru zalegającego w kancelariach komorniczych, ale też w składnicy akt w Łęczycy stały się realnym problemem. Sytuację pogorszyła jeszcze skarga nadzwyczajna, która także w tym przypadku ogranicza możliwość brakowania akt. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc zachęcać komorników i samorząd do ich digitalizowania i rozważa zmiany odciążające ich od kosztów.

26.05.2021

Prof. Kustra-Rogatka: W sporze o Turów Polska ustępuje, ale niewykonywanie wyroków TSUE będzie miało dalekosiężne skutki

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka

26.05.2021

SN: Posiedzenie dwóch izb w sprawie więzi rodzinnych odroczone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.

25.05.2021

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Zmienność prawa bardziej niż pandemia szkodzi postępowaniu egzekucyjnemu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.

25.05.2021

Ważna uchwała NSA: Sąd może sprawdzić cel wszczęcia postępowania

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.

25.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku konieczny przed apelacją

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

25.05.2021

Prezes Lemańska: Sąd administracyjny rażąco naruszył prawo, a nasza Izba - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W naszym odczuciu NSA rażąco naruszył prawa do sądu osób, których nie zawiadomił o rozprawie, zwłaszcza prawa do wysłuchania. Natomiast odpowiedź zawarta w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej w pełni realizuje wyrok TSUE z 2019 roku. Wyraźnie wskazaliśmy, że konieczne jest wykazanie przez odwołującego sędziego wpływu ewentualnego braku niezależności KRS na treść uchwały,

25.05.2021

Św. Józef, czy pierwszy prezes SN? Ławnicy szukają dla siebie patrona

Wymiar sprawiedliwości

Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,

25.05.2021

Olsztyn: Juszczyszyn domaga się przywrócenia do orzekania, Nawacki nadal odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.

24.05.2021