To można powiedzieć temat rzeka. Chodzi oczywiście o projekt nowego Prawa o ustroju sądów powszechnych i przepisy wprowadzające, który powstał w resorcie sprawiedliwości, ale nie był jeszcze przedmiotem prac rządu.

Czytaj: Kaczyński: Sejm wkrótce zajmie się spłaszczaniem sądów >>


Nowe zasady mianowania sędziów

W części projektu dotyczącej sędziów założenie jest takie, że procedura nominacyjna sędziów zostanie ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie. Zmiana miejsca służbowego miałaby następować wskutek decyzji ministra, a wyższe wynagrodzenie wynikać jedynie ze stażu pracy i ewentualnie dodatków.
Projektodawcy w uzasadnieniu podkreślają, że takie rozwiązanie spowoduje zniesienie dysproporcji finansowych pomiędzy sędziami różnych szczebli poprzez to, że awans ekonomiczny wynikać będzie wyłącznie ze stażu pracy, bez względu na szczebel sądu, w którym sędzia pełni służbę (z zachowaniem dodatków funkcyjnych i za długoletnią pracę). Sędziowie propozycje oceniają krytycznie - o czym wielokrotnie pisaliśmy - boją się usuwania "niewygodnych" dla władzy i bylejakości orzekania. Tymczasem Prezes Jarosław Kaczyński, zapowiedziała ostatnio, że projekty wkrótce trafią do Sejmu.

Czytaj:

Było "zielone światło" jest czerwone - szanse na szybkie spłaszczenie struktury sądów maleją >>

Spłaszczenie struktury sądów może doprowadzić do chaosu i dezorganizacji >>

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!