Paweł Kukiz swoją deklarację złożył odpowiadając w Programie Trzecim Polskiego Radia na pytanie o współpracę z PiS. Ocenił, że do tej pory układała się nie najgorzej, PiS zrealizowało część ustaw, które były przedmiotem umowy z Kukiz'15 - chodzi m.in. o tzw. ustawę antykorupcyjną, ustawę o legalizacji marihuany leczniczej oraz o ustawę o sprzedaży bezpośredniej przez rolników. - Zostały dwie kluczowe ustawy, które są przedmiotem umowy z PiS, to jest ustawa o sędziach pokoju i ustawa o referendum lokalnym (...). Jeśli te dwa postulaty, które są kluczowe (...) gdyby nie zostały uchwalone do jesieni, to tak jak wielokrotnie komunikowałem, przestanę wspólnie z PiS głosować ustawy, wywiązywać się z mojej części zobowiązań względem PiS. Ale liczę na to, że mimo różnych perturbacji te ustawy zostaną uchwalone w tym terminie i współpraca będzie się rozwijała skutecznie - powiedział Kukiz.

W październiku sędziowie pokoju i spłaszczenie sądów

W reakcji na tę wypowiedź rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel stwierdził, że w sprawie sędziów pokoju jest konkretna perspektywa. - Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów - powiedział.

Czytaj: ​PiS zapowiada przyspieszenie w sprawie sędziów pokoju>>

Ta deklaracja ma związek ze stanowiskiem, jakie zajmuje w tej sprawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego partia Solidarna Polska. - Jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych - powiedział w czwartek także w Programie Trzecim Polskiego Radia. - My jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju, z pewnymi korektami między innymi takimi, które wyeliminują zmiany prowadzące do złagodzenia odpowiedzialności karnej za niektóre poważne przestępstwa. Natomiast nie możemy się zgodzić na taką sytuację, że uchwalenie ustawy o sędziach pokoju zablokuje możliwość dalszej reformy sądownictwa. Jesteśmy gotowi tę ustawę poprzeć, jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądownictwa - powiedział Ziobro.

Czytaj także: 
Sądy do spłaszczenia jeszcze w tym roku, tylko przepisów nadal brak>>
Spłaszczenie struktury sądów może doprowadzić do chaosu i dezorganizacji >>